Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

„Proszę sobie wyobrazić usunięcie pestek z jabłka bez konieczności rozcięcia owego jabłka – to jest HIFU”

Autor:
Jerzy Konstanty

W poprzednim numerze „CX NEWS” opisana została nowa metoda nieinwazyjnej ablacji mięśniaków macicy (MR-HIFU), łącząca dwie technologie: HIFU (High Intensity Focused Ultrasound), która dzięki przetwornikowi skupia energię ultradźwięków w dowolnym miejscu wewnątrz ciała, oraz MRI, dzięki któremu można oglądać obraz 3D i monitorować temperaturę w czasie rzeczywistym. Sama metoda HIFU, która została dopuszczona do walki z mięśniakiem przez FDA (Food And Drug Administration – Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków) w październiku 2004 roku jest stosowana jeszcze m.in. w leczeniu raka kości, mózgu, piersi, wątroby, trzustki, nerek, odbytnicy, prostaty czy jąder.

Wykorzystanie rezonansu magnetycznego w nieinwazyjnej ablacji mięśniaków macicy niesie ze sobą wiele pozytywnych aspektów. MRI pozwala na ciągłe wyświetlanie guza i otaczających go zdrowych tkanek. Obrazy z rezonansu pozwalają na dokładne zaplanowanie zabiegu, wyznaczenie powierzchni guza i krytycznych struktur anatomicznych oraz monitorowanie temperatury – dzięki czemu nie zostanie ona przekroczona. Na koniec służy do oceny efektywności zabiegu.

Sonalleve, system firmy Philips jest już zainstalowany w siedemnastu ośrodkach na świecie, takich jak: University of Lübeck (Niemcy), LMU Monachium (Niemcy), ST Andre Hospital (Bordeaux, Francja) czy Samsung Medical Center (Korea).

Dzięki szybko rosnącej ilości miejsc referencyjnych Sonalleve staje się obiektem wielu komentarzy.

„Sonalleve MR-HIFU po raz pierwszy daje nam możliwość prowadzenia zabiegów we wnętrzu człowieka bez uszkodzenia części zewnętrznej” – Dr med. Jörg Barkhausen – dyrektor kliniki radiologii i medycyny nuklearnej w Universitätsklinikum Schleswig-Holstein Campus Lübeck.

„W przypadku operacji i dodatkowych znieczuleń, pacjent musi pozostać w szpitalu zazwyczaj kilka dni. W leczeniu MR-HIFU dostaje tylko łagodny lek przeciwbólowy i coś na uspokojenie” – dr Jörg Barkhausen.

„Sonalleve MR-HIFU jest metodą innowacyjną, ponieważ może być stosowana u pacjentów ambulatoryjnych. Pozwala to na zaoszczędzenie pieniędzy, natomiast pacjenci znoszą ten zabieg bardzo dobrze” – prof dr Klaus Diedrich, Dyrektor Departamentu Położnictwa i Ginekologii, Szpital Uniwersytecki w Schleswig-Holstein, Campus Lubeka.

„Sonalleve MR-HIFU jest zabiegiem ze wspaniałą przyszłością i wiele sobie po nim obiecuję. Wynika to z faktu, że można go używać ambulatoryjnie. Dzięki temu można zaoszczędzić na kosztach, a pacjenci znoszą zabieg bardzo dobrze.” – Prof. Dr. Med. Klaus Diedrich, Dyrektor Kliniki Medycyny Kobiecej oraz Porodowej, Szpital Uniwersytecki w Schleswig-Holstein, Campus Lubeka.

Można wymienić wiele zalet systemu Sonalleve, ale dwie z nich trzeba wyróżnić: zabieg, który nie wymaga hospitalizacji i ogranicza nieprzyjemne doświadczenia pacjentek oraz zmniejszenie kosztów, co jest szczególnie ważne dla menadżerów zarządzających ośrodkami zdrowotnymi. Metoda ta otwiera nowe perspektywy w służbie zdrowia.

Autorzy
Jerzy Konstanty