Protonowy „Gigant” - Mevion S250

Autor: Leszek Piątek

Kategoria: Diagnostyka obrazowa Artykuł opublikowano w CX News nr 2/52/2015

Mamy przyjemność poinformować Państwa, że firma Consultronix podpisała umowę dystrybucyjną z amerykańską firmą Mevion Medical Systems specjalizującą się w produkcji aparatury do terapii protonowej. 

Terapia protonowa daje nowe, lepsze możliwości leczenia pacjentów onkologicznych w porównaniu z tradycyjną terapią fotonową (radioterapią). Wykorzystując energię piku Bragga, podczas hamowania strumienia protonów w tkance możemy bardzo precyzyjnie naświetlać tylko zmianę nowotworową, nie powodując zniszczenia komórek zdrowych położonych zarówno przed, jak również za guzem. Szczególne możliwości otwierają się w przypadku takich lokalizacji zmian patologicznych jak mózg, oko, kręgosłup, płuca czy też wszelkie nowotwory występujące u dzieci. 

Urządzenie Mevion S250 to absolutnie nowatorskie spojrzenie na sposób wytwarzania terapeutycznego strumienia protonów. Wykorzystując technikę nadprzewodnictwa skonstruowano cyklotron, który posiada możliwości porównywalne ze spotykanymi już na rynku dużymi instalacjami, ale jego wymiary, waga i zużycie energii są ZNACZĄCO mniejsze. Cyklotron zamontowany jest bezpośrednio na gantry przy pomieszczeniu, gdzie odbywa się zabieg. Nie ma więc potrzeby budowania dodatkowych bunkrów i jonowodów do transportu strumienia protonów. 

Wraz z pojawieniem się Mevion S250 zasadniczemu przewartościowaniu uległ więc rachunek ekonomiczny związany z planowaniem Ośrodka Terapii Protonowej. Mevion S250 jest mniejszy, znacznie tańszy, zarówno w zakupie jak i w eksploatacji, wymaga zdecydowanie mniejszych nakładów na otaczającą infrastrukturę, zużywa wielokrotnie mniej energii, a do jego obsługi potrzebnych jest jedynie kilka osób. Terapia protonowa w takim wydaniu wydaje się zatem propozycją interesującą także dla inwestorów prywatnych. W Stanach Zjednoczonych przykładem takiej inwestycji jest ośrodek Ackerman Cancer Center w Jacksonville na Florydzie. Jest to pierwsze na świecie prywatne Centrum Terapii Protonowej. Jego powstanie było możliwe tylko dlatego, że firma Mevion dokonała technologicznego przełomu i zaproponowała kompaktowy i ekonomiczny system S250. 

Mevion wprowadził dodatkowo dla S250 technologię Hyperscan, czyli technikę transmisji silnie skolimowanej wiązki protonów do nowotworu przy użyciu techniki skanowania (pencil beam). Daje to możliwość precyzyjnego dotarcia protonów do całej objętości guza nowotworowego.

Więcej informacji na naszej stronie internetowej www.cxsa.pl jak i w kolejnych numerach CX News. W przypadku pytań prosimy o kontakt z naszymi handlowcami.
 
Mevion S250 

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki Mevion Medical SystemsOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Diagnostyka obrazowa:

„Ferrari” w GMM

General Medical Merate (GMM) jest na rynku medycznym już ponad 65 lat, czyli od roku 1953. Ze względu na wiek, plasuje się zatem między Lamborghini a Ferrari...

Elektroniczna dokumentacja medyczna czyli jak ugryźć ucyfrowienie RTG – nowości Rayence

Postęp, zmiany i innowacje to nieodłączne cechy intensywnie rozwijających się dziedzin nauki, technologii i medycyny. Inwestycje w nowe technologie są naturalną drogą zwiększenia przychodu i polepszenia jakości usług. Pomimo wynalezienia na początku lat 60-tych pierwszego detektora, umożliwiającego przechwycenie promieniowania w formie cyfrowej, wiele placówek w Polsce – ze względów finansowych – nadal korzysta z systemów analogowych.

Bezpieczeństwo pacjenta podczas zabiegów radioterapii

Choroby nowotworowe obok chorób układu krążenia są główną przyczyną zgonów na świecie. Z roku na rok zwiększa się zachorowalność na nowotwory, a w związku z postępem medycyny i jej możliwości diagnostycznych wzrasta także ich wykrywalność. Jest to powodem bardzo dużego wzrostu liczby pacjentów objętych leczeniem onkologicznym. Ważnym elementem procesu leczenia onkologicznego jest radioterapia wykonywana w seriach zabiegów, które wcześniej zostają szczegółowo zaplanowane tak, aby działania niepożądane i ewentualne uszkodzenia okolicznych dla guza tkanek były jak najmniejsze. 

Leczenie zaburzeń pracy serca - gwarancja bezpieczeństwa z systemem Epoch

Będąc dystrybutorem firmy Stereotaxis na Polskę bardzo nam miło jest przedstawić wyniki badań udostępnione przez Uniwersytet Medyczny Paracelcus na temat korzyści płynących ze stosowania systemu Niobe.