Przebarwienia posłoneczne – wakacyjna pamiątka z tropików i nie tylko

Autor: Marta Klimek

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 3/25/2008

Każda komórka ciała człowieka jest genetycznie zaprogramowana do samoistnego starzenia się. W przypadku skóry, procesy te mogą ulec przyspieszeniu wskutek długoletniej, intensywnej i nadmiernej ekspozycji na działanie promieni słonecznych. Dotyczy to szczególnie nieosłoniętych obszarów skóry twarzy, szyi, dekoltu oraz ramion. W efekcie permanentnego działania promieni UV ulegamy przedwczesnemu starzeniu – fotostarzeniu się skóry. Staje się ona przesuszona, pomarszczona, mało elastyczna, a także wykazuje znaczne zaburzenia w rozmieszczeniu barwnika (melaniny). Badania histopatologiczne, na poziomie skóry właściwej, donoszą o nagromadzeniach nieregularnych mas elastynowych, co jest jednym z ważniejszych objawów starzenia i swoistym „testem na wiek” skóry.

Ostatnie lata przyniosły większą świadomość pacjentów, dzięki modzie na „alabastrową cerę” oraz zaleceniom lekarzy odnośnie stosowania kosmetyków fotoprotekcyjnych. Medycyna wciąż poszukuje jednak coraz to nowszych patentów pozwalających na zmniejszenie lub likwidację szkód posłonecznych w naszej skórze.

Dzisiejsza medycyna wspomaga się w tej walce wykorzystując szereg dostępnych na rynku urządzeń. Na szczególną uwagę w tej materii zasługują urządzenia laserowe, a także intensywne pulsacyjne źródła światła (IPL).

Likwidacja przebarwień za pomocą głowic IPL'owych bazuje na długości światła (pomiędzy 540 a 600 nm) dobrze pochłanianego przez melaninę. Podgrzanie komórek zawierających barwnik (melanocytów) prowadzi do ich termicznego zniszczenia. Bezpośrednio po zabiegu zmiana barwnikowa ciemnieje, a następnie ulega stopniowemu wchłonięciu i zanikowi. Metoda ta daje świetne efekty w leczeniu piegów, plam czy przebarwień powstałych w wyniku interakcji niektórych leków i słońca. Zabiegi najczęściej przynoszą oczekiwane rezultaty w serii około trzech, wykonywanych minimum co trzy tygodnie. Nie są przykre, nie wymagają specjalnego traktowania skóry po zabiegu. Należy jednak wykonywać je bardzo starannie oraz przy użyciu małych energii, w celu uniknięcia poparzeń. Systemem, na którym uzyskujemy bardzo dobre efekty jest laser multiaplikacyjny Harmony, wyposażony w głowicę o długości światła 540nm.

Kolejnymi metodami likwidacji przebarwień są lasery do likwidacji tatuaży i wykorzystanie ich zdolności do rozbijania barwnika zawartego w skórze. Najpopularniejsze z nich, to systemy Q-Switch o bardzo krótkim i mocnym impulsie, uzyskiwanym z kryształu rubinu, bądź Nd:YAGu. Melanina zawarta w przebarwieniach zachowuje się podobnie jak sztuczny pigment w przypadku tatuaży, ulegając rozbiciu na drobne fragmenty, które następnie są pochłaniane przez komórki organizmu - makrofagi. Stosowanie tej metody jest bardzo skuteczne i pozwala szybciej pozbyć się intensywniejszych przebarwień, jednakże wadą są tutaj koszty głowic Q-Switch, które należą do jednych z najdroższych technologii na rynku laserów medycznych.

Pierwszą z ablacyjnych metod radzenia sobie z przebarwieniami i ogólną poprawą tekstury i kolorytu skóry jest światło erbowo-jagowe, pochłaniane przez wodę czyli przez głębsze warstwy skóry. Pozbycie się przebarwień polega w tej technologii na głębszym złuszczeniu naskórka, poniżej warstw o zmienionym kolorycie. Oprócz przebarwień, metoda ta poprawia jakość skóry, jej napięcie oraz wygładza drobne zmarszczki na twarzy czy dłoniach. Ze strony pacjenta wymaga jednak poświęcenia dnia na rekonwalescencję, wychłodzenie naskórka i złagodzenie obrzęku. Wspomniany już laser Harmony, można wyposażyć w głowicę erbową, pracującą w sposób tradycyjny bądź pixelowy i w ten sposób zyskać skuteczne narzędzie, które poradzi sobie z przebarwieniami powstałymi na każdym poziomie skóry pacjenta.

Lasery CO2, używane przez lekarzy od lat sześćdziesiątych, mają najszersze wskazania do stosowania w medycynie, stanowiąc alternatywę dla tradycyjnego skalpela. Dzisiaj, oprócz sprawdzonych modułów pracy, posiadają możliwość frakcyjnej ablacji dużych powierzchni. Laser CO2 to najgłębiej działający z laserów, o długości światła pochłanianej w wodzie, pozwalający na złuszczanie aż do warstwy brodawkowej skóry. Moduł frakcyjny - Pixel jest realizacją najnowszych tendencji na rynku laserów medycznych, dążących do spektakularnych efektów w poprawie jakości skóry przy użyciu dość inwazyjnych laserów, ale w zupełnie nowy i innowacyjny sposób. Frakcyjna ablacja zastępuje jednorodne działanie na tkankę wiązką laserową, setkami mikro urazów gojących się dużo szybciej przy mniejszym dyskomforcie, a z równie dobrym efektem. Modelowanie powierzchni skóry, dotkniętej procesami fotostarzenia przy pomocy tych metod pomaga usunąć plamy soczewicowate, głębsze przebarwienia i te problemy, które nie zareagowały na bardziej powierzchniowe metody leczenia.


Przeciwwskazaniami do wszystkich zabiegów urządzeniami laserowymi są przede wszystkim: ciąża, świeża opalenizna, stosowanie samoopalaczy, kremów z retinolem, leków i ziół światłouczulających czy skłonność do bliznowacenia. Terapia obejmuje kilka zabiegów, które należy odbywać co 3 do 6 tygodni. Przynajmniej miesiąc po zabiegu potrzeba chronić skórę przed słońcem, a także nie stosować żadnych środków drażniących czy wysuszających.

Przebarwienia mogą pojawiać się ponownie, ponieważ żaden zabieg nie eliminuje tendencji do hiperpigmentacji, a jedynie usuwa jej skutki. Dlatego też niezwykle ważna jest profilaktyka, oparta na unikaniu ekspozycji skóry na promienie UV.

 Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Diagnostyka wieloobiawowej choroby uwarunkowanej genetycznie. Doświadczenie z pracy na systemie vexia

Jestem użytkownikiem FotoFinder od 15 lat. Obecnie pracuję na modelu vexia z kamerą medicam 800. Każdy pacjent z chorobami skóry i przed zabiegami medycyny estetycznej ma wykonywaną pełną dokumentację w systemie FotoFinder, która pozwala ocenić przebieg terapii.

Okno w głąb skóry. Nieinwazyjna histopatologia XXI wieku w zasięgu ręki

Historia histologii sięga XVII wieku. Barwniki, parafina, kriostaty, pierwsze mikroskopy – wszystko to doprowadziło do tego, gdzie obecnie jesteśmy. Momentu, gdy na podstawie niewielkiego wycinka tkanki specjaliści decydują o rozpoznaniu rzutującym na przyszłość każdego zaniepokojonego swoim stanem pacjenta. 

Dołącz do rodziny FotoFinder. Zapraszamy do akcji partnerskiej

FotoFinder podczas 30 lat działalności dowiódł, że liczy się dla niego nie tylko jakość produkowanych urządzeń lecz także wymiar edukacyjny, dzięki czemu skupił wokół siebie światowej klasy specjalistów. Utrzymując rodzinny charakter, firmie udało się zbudować współpracującą ze sobą społeczność posiadaczy marki. Z FotoFinder jesteśmy związani od ponad 15 lat. Przez ten czas wspólnie wprowadziliśmy na polski rynek kilkaset urządzeń. Muszę podkreślić, że nawet te najstarsze wciąż funkcjonują i dobrze spełniają swoje zadanie, co potwierdza, że jakość i niezawodność są ważnymi zaletami tej marki. Pierwszy wideodermoskop FotoFinder powstał w niewielkiej niemieckiej miejscowości jako efekt pracy rodzinnej firmy. Od tamtej pory nieustanny rozwój technologii szedł w parze z konsekwentnym rozbudowywaniem społeczności użytkowników tej marki. Imponujący jest ogrom pracy, jaki zespół FotoFinder włożył w stworzenie sieci edukacyjnej. Doświadczeni specjaliści dermoskopii nieodpłatnie i rzetelnie dzielą się wiedzą z każdym, kto chce być częścią tej wyjątkowej grupy. Zarówno wykłady prowadzone w trakcie międzynarodowych kongresów, jak i comiesięczne piątkowe spotkania on-line w ramach FotoFinder Academy, sprawiły, że tysiące lekarzy z całego świata otrzymuje stałe wsparcie w pogłębianiu wiedzy i w samym procesie stawiania diagnozy.

OCT skóry - technologia VivoSight Dx. Wsparcie przy planowaniu leczenia raka podstawnokomórkowego

Połączenie zaawansowanego obrazowania skóry i nowych technologii leczenia opartych na celowanej emisji energii pozwala na stworzenie spersonalizowanych strategii leczenia BCC. 

Intensyfikacja badań klinicznych, postęp w technologii leczenia raka podstawnokomórkowego (BCC), a także coraz powszechniejsze stosowanie najnowocześniejszych systemów obrazowania skóry mają znaczący wpływ na rozwój medycyny w zakresie planowania diagnostyki i leczenia tego nowotworu. Do najchętniej stosowanych metod należą elastyczne oraz wydajne systemy uwzględniające indywidualne preferencje i potrzeby pacjentów. 

Renomowani specjaliści podzielili się swoimi doświadczeniami, prezentując swój wkład w rozwój nowych modeli strategii leczenia BCC. Opowiedzieli także o tym, dlaczego właśnie VivoSight OCT odgrywa w ich pracy kluczową rolę.

OCT skóry - technologia VivoSight Dx. Wsparcie przy planowaniu leczenia raka podstawnokomórkowego - Orit Markowitz MD

Połączenie zaawansowanego obrazowania skóry i nowych technologii leczenia opartych na celowanej emisji energii pozwala na stworzenie spersonalizowanych strategii leczenia BCC. 

Intensyfikacja badań klinicznych, postęp w technologii leczenia raka podstawnokomórkowego (BCC), a także coraz powszechniejsze stosowanie najnowocześniejszych systemów obrazowania skóry mają znaczący wpływ na rozwój medycyny w zakresie planowania diagnostyki i leczenia tego nowotworu. Do najchętniej stosowanych metod należą elastyczne oraz wydajne systemy uwzględniające indywidualne preferencje i potrzeby pacjentów. 

Renomowani specjaliści podzielili się swoimi doświadczeniami, prezentując swój wkład w rozwój nowych modeli strategii leczenia BCC. Opowiedzieli także o tym, dlaczego właśnie VivoSight OCT odgrywa w ich pracy kluczową rolę.