Przebarwienia skóry - znaczący problem

Autor: lek. Dorota Wielowieyska-Szybińska

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 2/21/2007

Przebarwienia skóry stanowią coraz bardziej znaczący problem z pogranicza dermatologii i kosmetologii. Na powstawanie przebarwień częściej narażone są kobiety w średnim wieku, zwłaszcza osoby o ciemniejszej karnacji. Zmiany mogą być różnie nasilone – od jasnobrązowych do ciemnobrunatnych, zdecydowana większość z nich zlokalizowana jest na twarzy.

Proces powstawania melaniny przebiega w kilku etapach. Tyrozyna przekształcana jest przez tyrozynazę w L-dopa, a następnie w dopachinon, który w wyniku procesów oksydacyjnych zostaje przekształcony w melaninę. Barwnik magazynowany jest w melanosomach.

Zaburzenia barwnikowe związane z nadmiarem barwnika można podzielić na dwie grupy:

Czynniki mające wpływ na powstawanie przebarwień można podzielić na:

Do oceny głębokości lokalizacji barwnika wykorzystuje się lampę Wood’a. W przypadku zmian naskórkowych obserwujemy zwiększenie kontrastu pomiędzy przebarwieniem, a skórą niezmienioną, przy zmianach zlokalizowanych w skórze właściwej nie uwidaczniają się różnice.

Najczęstsze przebarwienia naskórkowe to piegi, plamy soczewicowate oraz ostuda.

Piegi są drobnymi plamami zlokalizowanymi na skórze eksponowanej na ultrafiolet. Pojawienie się ich jest związane z nadmierna aktywnością melanocytów.

Plamy soczewicowate pojawić się mogą już w dzieciństwie, ich liczba zwiększa się w ciągu życia. Związane są ze zwiększoną liczbą melanocytów i podwyższoną ilością melaniny w naskórku.

Ostuda pojawia się na skórze eksponowanej na słońce i najczęściej obserwowana jest u kobiet. Jest ona wynikiem nadmiernej produkcji melaniny przez komórki barwnikowe naskórka. Przebarwienia mogą być różnie nasilone, regularne lub o poszarpanych brzegach, od drobnych po bardzo rozległe.

SYNCHROLINE THIOSPOT - Pielęgnacja skóry z przebarwieniami

Więcej informacji na temat przebarwień znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Rola kontekstu w interpretacji obrazu dermatoskopowego

Rola całościowej oceny kontekstu klinicznego, obrazu wideodermatoskopowego oraz badania histopatologicznego dla właściwej diagnostyki i leczenia pacjenta z atypową zmianą barwnikową. 

Nowe obiektywy FotoFinder. Szerszy zakres możliwości kamery medicam 1000s

Obiektyw D-Scope III - NOWOŚĆ!
Dermoskopia wysokich powiększeń
Do rodziny obiektywów FotoFinder dołączył innowacyjny obiektyw D-Scope III, otwierający nowy rozdział obserwacji zmian skórnych w powiększeniu optycznym do 400x. Technologia dermoskopii wysokich powiększeń działa w połączeniu z kamerą wideodermoskopową FotoFinder medicam® 1000s.Nowy obiektyw sprawdza się także w kapilaroskopii, ułatwiając analizę nieprawidłowości mikronaczyniowych. Doskonale widoczne są nawet komórki krwi przepływające przez naczynia włosowate. 

Trychologia kosmetyczna - inna strona kosmetologii

Coraz więcej osób ma problem z wypadaniem włosów lub dolegliwościami ze strony skóry głowy. Część szuka rozwiązania na własną rękę testując produkty z drogerii czy z apteki, niektórzy leczą się u dermatologa, a inni szukają pomocy u trychologa.