Przebarwienia skóry - znaczący problem
Autor: lek. Dorota Wielowieyska-Szybińska
Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 2/21/2007
Przebarwienia skóry stanowią coraz bardziej znaczący problem z pogranicza dermatologii i kosmetologii. Na powstawanie przebarwień częściej narażone są kobiety w średnim wieku, zwłaszcza osoby o ciemniejszej karnacji. Zmiany mogą być różnie nasilone – od jasnobrązowych do ciemnobrunatnych, zdecydowana większość z nich zlokalizowana jest na twarzy.
Proces powstawania melaniny przebiega w kilku etapach. Tyrozyna przekształcana jest przez tyrozynazę w L-dopa, a następnie w dopachinon, który w wyniku procesów oksydacyjnych zostaje przekształcony w melaninę. Barwnik magazynowany jest w melanosomach.
Zaburzenia barwnikowe związane z nadmiarem barwnika można podzielić na dwie grupy:
- naskórkowe związane ze zwiększoną liczbą lub aktywnością melanocytów w naskórku, zwiększoną liczbą lub wielkością melanosomów lub zwiększona ilością melaniny w keratynocytach oraz
- skórne związane z gromadzeniem barwnika w melanofagach skórnych lub obecnością ziaren melaniny w melanocytach skórnych.
Czynniki mające wpływ na powstawanie przebarwień można podzielić na:
- egzogenne: przede wszystkim ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe, stosowanie kosmetyków, perfum czy leków o działaniu fototoksycznym lub fotoalergiczym oraz
- endogenne: ciąża, antykoncepcja hormonalna, zaburzenia wewnątrzwydzielnicze (choroby jajników, tarczycy, nadnerczy), choroby wątroby, niektóre leki (hydantoina, chlorpromazyna).
Do oceny głębokości lokalizacji barwnika wykorzystuje się lampę Wood’a. W przypadku zmian naskórkowych obserwujemy zwiększenie kontrastu pomiędzy przebarwieniem, a skórą niezmienioną, przy zmianach zlokalizowanych w skórze właściwej nie uwidaczniają się różnice.
Najczęstsze przebarwienia naskórkowe to piegi, plamy soczewicowate oraz ostuda.
Piegi są drobnymi plamami zlokalizowanymi na skórze eksponowanej na ultrafiolet. Pojawienie się ich jest związane z nadmierna aktywnością melanocytów.
Plamy soczewicowate pojawić się mogą już w dzieciństwie, ich liczba zwiększa się w ciągu życia. Związane są ze zwiększoną liczbą melanocytów i podwyższoną ilością melaniny w naskórku.
Ostuda pojawia się na skórze eksponowanej na słońce i najczęściej obserwowana jest u kobiet. Jest ona wynikiem nadmiernej produkcji melaniny przez komórki barwnikowe naskórka. Przebarwienia mogą być różnie nasilone, regularne lub o poszarpanych brzegach, od drobnych po bardzo rozległe.
Więcej informacji na temat przebarwień znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.