Przepis na doskonałe widzenie czyli Diffractiva -aA

Autor: Joanna Zapiór

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 4/38/2011

Przepis na stworzenie soczewki idealnej to przede wszystkim doskonały dobór parametrów technicznych, szczypta innowacyjności oraz duża dawka doświadczenia popartego badaniami. Soczewka dyfrakcyjna Diffractiva –aA to połączenie dwóch doskonałych soczewek: akrylowej, hydrofilnej: Aspiry –aA oraz sylikonowej, dyfrakcyjnej Diffractivy –s. Innowacyjność, w tym przypadku - to system produkcji, który opiera się na nanotechnologicznej obróbce materiału, co gwarantuje precyzję wykonania oraz najwyższą jakość soczewki.
 
 
Dotychczasowe opinie o nowej soczewce Diffractiva –aA były bardzo dobre, jednak oparte jedynie na odczuciach zadowolonych pacjentów, którym zostało przywrócone widzenie w pełnym zakresie (od bliży do dali, poprzez widzenie pośrednie). Najnowsze testy medyczne pokazują wyniki oparte na badaniach pacjentów ze wszczepionymi soczewkami Difractiva –aA.
 
 
Leczenie obejmowało grupę 30 starannie dobranych pacjentów z zaćmą obuoczną. Pacjenci cechowali się brakiem innych chorób, oprócz zaćmy związanej z wiekiem i astygmatyzmem rogówkowym, który nie przekraczał 1D. Kalkulacja soczewek dyfrakcyjnych przygotowywana była za pomocą IOLMastera firmy Zeiss. Badania pooperacyjne zostały wykonane po 6 miesiącach obserwacji, przy pomocy komputerowego badania wzroku oraz wypełnienia ankiety satysfakcji pacjenta. Średnia moc wszczepio-nej soczewki to 21.2D, a średni wiek pacjentów wynosił 73 lata.
 
 
Wyniki rozkładu ostrości widzenia w zależności od odległości (na poniższych wykresach słupkowych) pozwalają jednoznacznie stwierdzić, iż pacjenci z obuoczną korekcją cechowali się znacznie lepszymi wynikami w każdym dystansie widzenia.
 
 
Kwestionariusz zadowolenia pacjenta badał czy po wszczepieniu soczewki DIffractiva -aA pacjent: często używa okularów korekcyj-nych, w jakim stopniu jest zadowolony z nowych soczewek, a także jaki odczuwa komfort widzenia w nocy.
 
 
Pierwsze wyniki badań komputerowych oraz wyniki ankiety pokazują, że nowa Diffractiva –aA daje pacjentom komfort, ponieważ umożliwia uniknięcie używania okularów korekcyjnych. Dzięki precyzji wykonania soczewek dyfrakcyjnych, skutki ubocz-ne w postaci odblasków widzianych w nocy zostały zminimalizowane, przez co pacjenci mogą aktywnie uczestniczyć we wszystkich codziennych czynnościach. Nowa Diffractiva –aA daje pacjentowi pełną niezależność, a co za tym idzie wysoki poziom zadowolenia.
 
wyniki badanOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.