Przywrócić wzrok – przywrócić do życia

Autor: dr n. med. Jan Grzeszkowiak

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 3/19/2006

Według WHO, na świecie żyje obecnie 45mln niewidomych. Ogromna większość z nich, to chorzy z tzw. „odwracalną ślepotą”, spowodowaną głównie zaćmą. W 90% dotyka ona ludność krajów Trzeciego Świata, takich jak Kenia, w której jedynie 25% mieszkańców ma dostęp do jej operacyjnego leczenia.

W tym roku kolejny już raz prowadziłem 40-łóżkowy oddział okulistyczny amerykańskiego szpitala misyjnego w Kenii. Nie sposób opisać tu wszystkie wyzwania Dr n. med. Jan Grzeszkowiakdla okulisty operującego często w bardzo trudnych warunkach skomplikowane przypadki, jak również trudną do wyrażenia słowami radość pacjentów odzyskujących wzrok po wielu latach praktycznej ślepoty. Zaćma stanowi tu ok. 80% przyczyn wszystkich operacji za sprawą warunków środowiskowych, jak i predyspozycji genetycznych (większość, to zaćmy bardzo twarde, dojrzałe, lub przejrzałe, którym często towarzyszą inne patologie gałki ocznej, stwarzające wiele trudności operacyjnych). Pozostałe, to operacje przeciwjaskrowe, okuloplastyczne i pourazowe.

Dzięki sprzętowi z Kliniki INTERMEDICA w Poznaniu, w której, na co dzień pracuję, kenijscy pacjenci (Masajowie, Kipsigis i Luo) mieli możliwość poddania się operacji techniką fakoemulsyfikacji.

Wraz z personelem docieraliśmy afrykańskimi bezdrożami do bardzo odległych rejonów, pozbawionych praktycznie opieki medycznej. Ci, których nie udało się przetransportować do szpitala ze względu na przepełnienie naszych pojazdów, wędrowali często wiele dni, by dotrzeć do szpitala na operację, wspierani przez swoich widzących krewnych.

Trudno zapomnieć obraz staruszka płaczącego z radości, gdy po 20 Zadowolony pacjentlatach ślepoty, przygląda się po operacji swoim własnym dłoniom, których przez te wszystkie lata nie widział. Trudno zapomnieć radość staruszki, która po raz pierwszy widzi swoje już prawie dorosłe wnuki. Trudno zapomnieć zachwyt dziewczynki, która po operacji zaćmy wrodzonej ogląda świat, który dotychczas poznawała jedynie słuchem i dotykiem. Dla nich WARTO BYŁO pracować przez te miesiące w ciężkich warunkach wiele godzin dziennie, 7 dni w tygodniu. Przede wszystkim jednak dziękuję Bogu za ludzi, którym mogłem pomóc, za to, jak wielokrotnie wraz z moją rodziną, współpracownikami i pacjentami widzieliśmy, jak zmienia to, co niemożliwe w możliwe i jak stwarza drogę tam, gdzie człowiek rozkłada ręce w bezradności i bezsilności. Dziękuję również tym, którzy wspierali nas w czasie tej misji swoimi modlitwami i serdecznymi listami oraz tym wszystkim, którzy tak jak Consultronix, przejęli się potrzebami mieszkańców Afryki i postanowili wesprzeć tę misję materiałami medycznymi.

...cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych moich braci, mnie uczyniliście” – Ew. Mateusza 25:40Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Czas na zmiany! Lasery okulistyczne Meridian Medical

U nas też zmiany – lasery Ellexa zastąpiły urządzenia szwajcarskiej firmy Meridian Medical.

Komentarz producenta - Oertli

The name Oertli stands for Swiss quality of the highest precision and reliability. We develop and produce our products exclusively in Switzerland, in the St. Gall Rhine Valley. These values are also very important to our business partners. For instance, we have been working for several years with the Swiss laser manufacturer Meridian Medical, which provides us with the Endo laser module in OS 4. 

Współpracujemy tylko z najlepszymi!

Miło mi podzielić się z Państwem dobrą wiadomością. Consultronix, od listopada 2020 r., jest przedstawicielem szwajcarskiej firmy Meridian Medical. Tym samym poszerzył i uzupełnił swoją ofertę laserów okulistycznych. 

Czy na pewno widzisz wszystko? Urządzenia SLO marki Optos

„Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”, w ten sposób Antoine de Saint-Exupéry w „Małym Księciu” uczył nas, by na ludzi patrzeć sercem. Gdyby jednak nieco zmienić perspektywę i przeanalizować te słowa całkowicie dosłownie? Wtedy moglibyśmy stwierdzić, że patrząc, nie dostrzegamy tego, co jest najbardziej istotne. Taka sytuacja ma szczególne znacznie w diagnostyce medycznej. Przeoczenie danego symptomu może mieć konsekwencje dla zdrowia pacjenta. 

Okiem eksperta - urządzenia Optos

Badanie z urządzeniem Optos pozwala na uwidocznienie oraz utrwalenie w formie fotografii barwnej szczegółów dna oka. Jest to bardzo cenne narzędzie, dzięki któremu można diagnozować, śledzić efekty wdrożonej terapii oraz przede wszystkim rozpoznawać obecność patologii obwodu oka. Wynik badania można uzyskać bez potrzeby rozszerzania źrenic.