Przywrócić wzrok – przywrócić do życia

Autor: dr n. med. Jan Grzeszkowiak

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 3/19/2006

Według WHO, na świecie żyje obecnie 45mln niewidomych. Ogromna większość z nich, to chorzy z tzw. „odwracalną ślepotą”, spowodowaną głównie zaćmą. W 90% dotyka ona ludność krajów Trzeciego Świata, takich jak Kenia, w której jedynie 25% mieszkańców ma dostęp do jej operacyjnego leczenia.

W tym roku kolejny już raz prowadziłem 40-łóżkowy oddział okulistyczny amerykańskiego szpitala misyjnego w Kenii. Nie sposób opisać tu wszystkie wyzwania Dr n. med. Jan Grzeszkowiakdla okulisty operującego często w bardzo trudnych warunkach skomplikowane przypadki, jak również trudną do wyrażenia słowami radość pacjentów odzyskujących wzrok po wielu latach praktycznej ślepoty. Zaćma stanowi tu ok. 80% przyczyn wszystkich operacji za sprawą warunków środowiskowych, jak i predyspozycji genetycznych (większość, to zaćmy bardzo twarde, dojrzałe, lub przejrzałe, którym często towarzyszą inne patologie gałki ocznej, stwarzające wiele trudności operacyjnych). Pozostałe, to operacje przeciwjaskrowe, okuloplastyczne i pourazowe.

Dzięki sprzętowi z Kliniki INTERMEDICA w Poznaniu, w której, na co dzień pracuję, kenijscy pacjenci (Masajowie, Kipsigis i Luo) mieli możliwość poddania się operacji techniką fakoemulsyfikacji.

Wraz z personelem docieraliśmy afrykańskimi bezdrożami do bardzo odległych rejonów, pozbawionych praktycznie opieki medycznej. Ci, których nie udało się przetransportować do szpitala ze względu na przepełnienie naszych pojazdów, wędrowali często wiele dni, by dotrzeć do szpitala na operację, wspierani przez swoich widzących krewnych.

Trudno zapomnieć obraz staruszka płaczącego z radości, gdy po 20 Zadowolony pacjentlatach ślepoty, przygląda się po operacji swoim własnym dłoniom, których przez te wszystkie lata nie widział. Trudno zapomnieć radość staruszki, która po raz pierwszy widzi swoje już prawie dorosłe wnuki. Trudno zapomnieć zachwyt dziewczynki, która po operacji zaćmy wrodzonej ogląda świat, który dotychczas poznawała jedynie słuchem i dotykiem. Dla nich WARTO BYŁO pracować przez te miesiące w ciężkich warunkach wiele godzin dziennie, 7 dni w tygodniu. Przede wszystkim jednak dziękuję Bogu za ludzi, którym mogłem pomóc, za to, jak wielokrotnie wraz z moją rodziną, współpracownikami i pacjentami widzieliśmy, jak zmienia to, co niemożliwe w możliwe i jak stwarza drogę tam, gdzie człowiek rozkłada ręce w bezradności i bezsilności. Dziękuję również tym, którzy wspierali nas w czasie tej misji swoimi modlitwami i serdecznymi listami oraz tym wszystkim, którzy tak jak Consultronix, przejęli się potrzebami mieszkańców Afryki i postanowili wesprzeć tę misję materiałami medycznymi.

...cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych moich braci, mnie uczyniliście” – Ew. Mateusza 25:40Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.