Radialspec i Orthospec - skuteczność w leczeniu schorzeń ortopedycznych

Autor: Leszek Piątek

Kategoria: Ortopedia Artykuł opublikowano w CX News nr 3/25/2008

Radialspec i Orthospec firmy Medispec to urządzenia wykorzystujące różne metody w terapii schorzeń ortopedycznch. Wspólne cechy obu aparatów to: krótki czas zabiegu, brak konieczności hospitalizacji, brak konieczności stosowania systemów obrazowania i co najważniejsze – znakomita skuteczność. Aparaty mogą być wykorzystywane w ortopedii, medycynie sportowej i traumatologii, między innymi w leczeniu:

- stanów zapalnych przyczepu rozcięgna podeszwowego,

- stanów zapalnych nadkłykcia (łokieć te- nisisty, łokieć golfisty),

- stanów zapalnych barku,

- stanów zapalnych ścięgna Achillesa,

- stanów zapalnych bicepsa,

- bólów dolnej części pleców.

Orthospec wykorzystuje metodę ESWT (Extracorporeal Shock Wave Therapy), czyli fale terapeutyczne generowane zewnętrznie i ogniskowane w miejscu schorzenia. Aplikacja fal następuje z częstotliwością 60 - 150/min., poprzez wypełniony wodą balon, posiadający bezpośredni kontakt z ciałem pacjenta. Fala ogniskowana jest w tkance w pewnej odległości od miejsca styku membrany z ciałem pacjenta. Ognisko terapeutyczne ma wymiary 25 x 95 mm. Obszar działania fali jest więc znacznie większy i położony głębiej niż w przypadku aparatu Radialspec.

Orthospec zmniejsza ból poprzez zaaplikowanie fali terapeutycznej bezpośrednio do miejsca bólu. Fale terapeutyczne powodują także rewaskularyzację małych naczyń oraz pobudzają osteogenezę.

Metoda ESWT jest niezwykle efektywna. Opublikowane wyniki stosowania tej terapii wykazały 70-80% skuteczność u pacjentów, którzy wcześniej leczeni byli bezskutecznie metodami zachowawczymi. W większości przypadków na wynik zabiegu nie trzeba długo czekać, szczególnie przy świeżych zespołach bólowych. Drugą istotną zaletą jest minimalna inwazyjność i bezpieczeństwo metody. Zabieg jest w niewielkim stopniu bolesny, nie wymaga znieczulenia.

Radialspec wykorzystuje metodę RSWT (Radial Shock Wave Therapy), czyli fale mechaniczne generowane elektromagnetycznie przenoszone na leczone miejsce bezpośrednio przy pomocy uderzeń głowicy terapeutycznej. Głębokość penetracji fali wynosi do 35 mm.

Aparat pracuje w trzech trybach częstotliwości (wysoki, niski, wzmocniony) i wyposażony jest w trzy końcówki aplikacyjne. W zależności od rodzaju leczonego schorzenia, końcówki mogą mieć średnicę 6 mm (do małych powierzchni), 15 mm (do mięśni, małych ścięgien i wiązadeł) lub 25 mm (do ścięgien i tkanki miękkiej). Poziom energii wyjściowej na końcówce aplikacyjnej wynosi 80 lub 115 mJ. Maksymalna gęstość energii to 0.17 mJ/mm2.

Aparat wyposażony jest w wyświetlacz LCD z licznikiem impulsów, możliwością wyboru trybu pracy oraz energii. Nowoczesny wygląd, kompaktowa budowa i niewielka waga (12 kg) sprawiają, że Radialspec świetnie nadaje się do pracy zarówno w klinikach, szpitalach, klubach sportowych, jak i w praktykach prywatnych.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Ortopedia:

Osteoporoza - dylematy

Istotą osteoporozy są złamania niskoenergetyczne, a właściwie jedno - złamanie bliższej nasady kości udowej. Wagę problemu, według specjalistów tego tematu, podkreśla wysoka zależność takich złamań ze śmiercią lub trwałym kalectwem.

DXL Calscan DEMETECH – diagnostyka osteoporozy

Nowe podejście do badań densytometrycznych!

Orthospec – Leczenie schorzeń ortopedycznych metodą ESWT

Działanie ESWT polega na wyzwalaniu fal o wysokiej energii w środowisku wodnym, które przez reflektor w kształcie elipsoidy skupiane są wewnątrz organizmu we wtórnym ognisku. Powstaje tam ciśnienie sięgające 40 MPa w czasie jednej milionowej części sekundy. Aplikacja fal następuje z częstotliwością 60-150/min., poprzez wypełniony wodą balon, posiadający bezpośredni kontakt z ciałem pacjenta.