Radius DFG – cyfrowy aparat RTG z ramieniem C
Autor: Leszek Piątek
Kategoria: Radiologia Artykuł opublikowano w CX News nr 3/22/2007
Tagi:Wydaje się, że wprowadzanie rozwiązań cyfrowych w aparatach RTG stało się obecnie jednym z ważniejszych trendów rozwoju w radiologii. Tą drogą podąża także firma IMD (InterMedical), która konsekwentnie wprowadza w swoich aparatach coraz nowsze i efektywniejsze cyfrowe rozwiązania technologiczne. Na wystawie MEDICA 2007 w Dusseldorfie InterMedical przedstawił między innymi kolejną wersję cyfrowego aparatu śródoperacyjnego – Radius DFG.
Jakie są zalety aparatu cyfrowego?
Po pierwsze – możliwość łatwej rozbudowy aparatu. Zarówno od strony „hardwarowej” jak i ”softwarowej”. Pracą całego systemu steruje komputer przemysłowy z zainstalowanym systemem Windows, dzięki czemu oprogramowanie aparatu może być w łatwy sposób udoskonalane i rozbudowywane i tym samym dostosowywane do potrzeb użytkownika. Przykładowo w Radius DFG funkcje DICOM dostarczane są już w podstawowej wersji aparatu.
Po drugie – jakość obrazu. Sygnał po wyjściu z kamery CCD konwertowany jest do postaci cyfrowej i pozostaje cyfrowy aż do momentu wyświetlenia go na 18" calowym monitorze LCD lub zapisania na dysku komputera wewnętrznego. Uniknięcie typowej dla aparatów analogowych parokrotnej konwersji obrazu z postaci analogowej do cyfrowej i vice versa, polepsza wyraźnie jakość obrazu. W Radius DFG jako standardową zastosowano kamerę CCD 1k (1024 x 1024 pixele) oraz lampę RTG z wirującą anodą. Mniejsze ogniska lampy RTG wraz z dużą rozdzielczością kamery CCD pozwoliły na uzyskanie obrazu o dużej ilości rozróżnialnych szczegółów przy niskiej dawce promieniowania. Obraz ten może być cyfrowo powiększany bez znaczącej utraty jakości.
Po trzecie – szeroka gama dostępnych funkcji. Oprogramowanie w aparacie RADIUS DFG pozwala na cyfrową obróbkę obrazu zarówno w czasie rzeczywistym, jak i w „post-processingu”. Dostępne funkcje, to m.in. cyfrowy obrót obrazu, programy anatomiczne, pomiary długości, kątów i przewężeń bezpośrednio na obrazie, odtwarzanie pętli zapisanych obrazów (Cine Loop) i wspomniane wyżej oprogramowanie DICOM umożliwiające nagrywanie obrazów na CD/DVD oraz przesyłanie obrazów do sieci komputerowej.
W przypadku aparatu Radius DFG jego „cyfryzacja” nie spowodowała „rewolucyjnej” zmiany ceny. Uproszczenie i uporządkowanie struktury elektronicznej aparatu zrekompensowało wzrost jego ceny.
Więcej informacji na temat aparatu RTG Radius znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.