Ratunek dla pacjentów z Zespołem Suchego Oka

Autor: dr n. med. Radosław Różycki

Kategoria: Mikrochirurgia oka Artykuł opublikowano w CX News nr 3/71/2021

Pandemia spowodowała zwiększenie czasu pracy przy wszelkiego rodzaju monitorach ekranowych. Stąd dotkliwiej niż kiedykolwiek odczuwamy zmęczenie naszych oczu. Publikacje naukowe dowodzą, że u każdej osoby, która pracowała dłużej niż 5 godzin dziennie przy komputerze, wystąpiły objawy choroby powierzchni gałki ocznej. U osób predysponowanych, z grup ryzyka, czy już wcześniej chorych na Zespół Suchego Oka (ZSO) natężenie dolegliwości nierzadko uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Objawy, które dominują u pacjentów z ZSO to suchość, pieczenie, zamazane widzenie, zaczerwienienie spojówek i obrzęk powiek. Natężenie tych symptomów jest różne w zależności od zaawansowania choroby. Natomiast wielu pacjentów podkreśla, że nawet ich niewielkie nasilenie jest bardzo dokuczliwe. Jest to spowodowane ciągłym trwaniem wyżej wymienionych objawów. Chorzy budzą się z uczuciem ciała obcego pod powiekami - zaczynają dzień od cierpienia i frustracji. To tak jakby dmuchnąć w zmielony pieprz przy otwartych oczach, który dostaje się do naszych spojówek. Ból, pieczenie, zaczerwienienie, obrzęk i zamazane widzenie to codzienna udręka pacjenta z ZSO. Z niepokojem obserwujemy, że ta choroba dotyczy coraz młodszych osób, a nawet dzieci! Poza typowym leczeniem uzupełniającym braki w jakości czy ilości filmu łzowego na powierzchni gałki ocznej, jedną z dobrych i szczególnie skutecznych terapii, w początkach choroby u pacjentów zarówno młodych, jak i starszych, jest czasowe bądź trwałe zamknięcie punktu łzowego. 

Koncepcją zabiegu jest zatrzymanie łez w worku spojówkowym poprzez fizyczne zablokowanie ich odpływu przez odprowadzające drogi łzowe. Nasze własne łzy są najlepszym „lekiem”, jaki możemy zastosować. Liczne publikacje dowodzą skuteczności tej terapii nie tylko w Zespole Suchego Oka, ale również w innych chorobach przebiegających z upośledzonym wytwarzaniem łez, takich jak: zespół Sjögrena, choroba przeszczep przeciwko gospodarzowi (GVHD), po zabiegach chirurgii refrakcyjnej, a także w nietolerancji soczewek kontaktowych, w rąbkowym zapaleniu rogówki, wszelkich nieprawidłowościach rogówki, powodujących nawracającą epiteliopatię, czy podczas stosowania leków negatywnie wpływających na ilość i skład filmu łzowego.

Wśród implantów służących do zamknięcia punktów łzowych możemy wyróżnić: 

Implanty silikonowe i wewnątrzpunktowe umieszczane są w punktach łzowych specjalnymi aplikatorami, a wewnątrzkanalikowe za pomocą pęsety. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym ambulatoryjnie w gabinecie lekarskim i jest praktycznie bezbolesny. W przypadku poprawy kondycji powierzchni gałki ocznej i ustąpieniu objawów możemy go również trwale usunąć.

Podsumowując, zamknięcie punktów łzowych stanowi skuteczną metodę leczenia chorób powierzchni gałki ocznej jako terapia uzupełniająca. Zatyczki redukują objawy subiektywne Zespołu Suchego Oka, zmniejszają częstotliwość stosowania sztucznych łez oraz poprawiają parametry filmu łzowego. ♦

Więcej informacji na temat zatyczki do kanalików łzowych, zatyczki, ZSO, Zespół Suchego Oka, BVI znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki Beaver-VisitecOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Mikrochirurgia oka:

OS 4™ - platforma operacyjna nowej generacji

Zgodnie z zapowiedzią z ubiegłego wydania CX News prezentujemy najnowsze funkcje aparatu OS 4 w ulepszonej wersji. Upgrade przyniósł kilka ważnych zmian ułatwiających wykonywanie zabiegów oraz zwiększających komfort obsługi sprzętu. Na grafice poniżej wyróżnione zostały nowe elementy. Przypominamy również o standardowych cechach wszechstronnego aparatu firmy Oertli Instrumente AG. Nowe funkcje zyskał także sterownik nożny, obsługujący zarówno aparat, jak i laser. Teraz możemy skorzystać ze 100 predefiniowanych ustawień dopasowanych do naszych potrzeb! 

Testymonial nt. OS 4™

Firmę Oertli znam już prawie 20 lat. Pierwszy aparat dostałem od znajomego lekarza z Niemiec, później przez prawie 15 lat pracowałem na aparatach CataRhex i OS 3. 

Twoje okno na świat. TRIVA firmy HumanOptics

Czas pandemii wiele nam uświadomił, zmodyfikował nasze życie i pokazał nowe formy egzystencji w społeczeństwie. Ludzie bez względu na wiek, czy status społeczny musieli nadążyć za trendami i cyfrową ewolucją świata. Nowa rzeczywistość także na seniorach wymusiła natychmiastowe przystosowanie się do niestandardowych warunków. Kontakt ze światem stał się możliwy w dużej mierze dzięki mediom czy urządzeniom multimedialnym. Dobra jakość wzroku stała się więc istotna, aby móc w pełni uczestniczyć w życiu społecznym. Technologia optyczna, również podlegająca ewolucji, musiała sprostać wymaganiom nowych realiów. Specjaliści, poszukując rozwiązań na poprawę komfortu życia ludzi, poddali analizie dostępne już na rynku produkty. 

Testymonial nt. Triva

Klinika Oczu, Ośrodek Okulistyczny w Jeleniej Górze, jako pierwszy w Polsce wszczepił nowy model soczewki multifokalnej – trójogniskowy implant Triva-aAY, niemieckiej firmy HumanOptics.

Nasze doświadczenia z soczewką toryczną Vivinex™ Toric firmy HOYA

Metodą z wyboru w leczeniu współistniejącej zaćmy i astygmatyzmu rogówkowego jest fakoemulsyfikacja soczewki własnej i wszczep sztucznej soczewki torycznej. Aby osiągnąć najlepszy wynik refrakcyjny zaleca się, aby korygować astygmatyzm rogówkowy w przypadku, gdy jest on większy od 0,75 D. Ma to szczególnie duże znaczenie podczas wszczepu soczewki wieloogniskowej lub o wydłużonej głębi ostrości (EDOF). Szacuje się, że około 40% pacjentów ma astygmatyzm rogówkowy większy niż 1 D. Około 10% pacjentów zgłasza się z astygmatyzmem wynoszącym ponad 2 D. Zmiany w finansowaniu leczenia zaćmy, które zaszły w 2018 r. umożliwiły korygowanie astygmatyzmu rogówkowego powyżej 2 D podczas operacji usunięcia zaćmy w ramach zabiegu refundowanego. To sprawiło, że soczewki toryczne są dzisiaj znacznie częściej stosowane w codziennej praktyce.