Ratunek dla pacjentów z Zespołem Suchego Oka

Autor: dr n. med. Radosław Różycki

Kategoria: Mikrochirurgia oka Artykuł opublikowano w CX News nr 3/71/2021

Pandemia spowodowała zwiększenie czasu pracy przy wszelkiego rodzaju monitorach ekranowych. Stąd dotkliwiej niż kiedykolwiek odczuwamy zmęczenie naszych oczu. Publikacje naukowe dowodzą, że u każdej osoby, która pracowała dłużej niż 5 godzin dziennie przy komputerze, wystąpiły objawy choroby powierzchni gałki ocznej. U osób predysponowanych, z grup ryzyka, czy już wcześniej chorych na Zespół Suchego Oka (ZSO) natężenie dolegliwości nierzadko uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Objawy, które dominują u pacjentów z ZSO to suchość, pieczenie, zamazane widzenie, zaczerwienienie spojówek i obrzęk powiek. Natężenie tych symptomów jest różne w zależności od zaawansowania choroby. Natomiast wielu pacjentów podkreśla, że nawet ich niewielkie nasilenie jest bardzo dokuczliwe. Jest to spowodowane ciągłym trwaniem wyżej wymienionych objawów. Chorzy budzą się z uczuciem ciała obcego pod powiekami - zaczynają dzień od cierpienia i frustracji. To tak jakby dmuchnąć w zmielony pieprz przy otwartych oczach, który dostaje się do naszych spojówek. Ból, pieczenie, zaczerwienienie, obrzęk i zamazane widzenie to codzienna udręka pacjenta z ZSO. Z niepokojem obserwujemy, że ta choroba dotyczy coraz młodszych osób, a nawet dzieci! Poza typowym leczeniem uzupełniającym braki w jakości czy ilości filmu łzowego na powierzchni gałki ocznej, jedną z dobrych i szczególnie skutecznych terapii, w początkach choroby u pacjentów zarówno młodych, jak i starszych, jest czasowe bądź trwałe zamknięcie punktu łzowego. 

Koncepcją zabiegu jest zatrzymanie łez w worku spojówkowym poprzez fizyczne zablokowanie ich odpływu przez odprowadzające drogi łzowe. Nasze własne łzy są najlepszym „lekiem”, jaki możemy zastosować. Liczne publikacje dowodzą skuteczności tej terapii nie tylko w Zespole Suchego Oka, ale również w innych chorobach przebiegających z upośledzonym wytwarzaniem łez, takich jak: zespół Sjögrena, choroba przeszczep przeciwko gospodarzowi (GVHD), po zabiegach chirurgii refrakcyjnej, a także w nietolerancji soczewek kontaktowych, w rąbkowym zapaleniu rogówki, wszelkich nieprawidłowościach rogówki, powodujących nawracającą epiteliopatię, czy podczas stosowania leków negatywnie wpływających na ilość i skład filmu łzowego.

Wśród implantów służących do zamknięcia punktów łzowych możemy wyróżnić: 

Implanty silikonowe i wewnątrzpunktowe umieszczane są w punktach łzowych specjalnymi aplikatorami, a wewnątrzkanalikowe za pomocą pęsety. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym ambulatoryjnie w gabinecie lekarskim i jest praktycznie bezbolesny. W przypadku poprawy kondycji powierzchni gałki ocznej i ustąpieniu objawów możemy go również trwale usunąć.

Podsumowując, zamknięcie punktów łzowych stanowi skuteczną metodę leczenia chorób powierzchni gałki ocznej jako terapia uzupełniająca. Zatyczki redukują objawy subiektywne Zespołu Suchego Oka, zmniejszają częstotliwość stosowania sztucznych łez oraz poprawiają parametry filmu łzowego. ♦

Więcej informacji na temat zatyczki do kanalików łzowych, zatyczki, ZSO, Zespół Suchego Oka, BVI znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki Beaver-VisitecOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Mikrochirurgia oka:

Kiedy warto odejść od standardów? Witrektomia 23, 25 czy 27G?

Postęp technologiczny w zakresie witrektomii umożliwił wykonywanie zabiegów chirurgicznych za pomocą systemów w rozmiarach od 23 do 27G. Złotym standardem jest 23G, jednak w niektórych przypadkach warto dać szansę mniejszej alternatywie. System o rozmiarze 27G wymaga cięcia o średnicy zaledwie 0,42 mm, co pozwala na perfekcyjne zasklepienie się ran, zmniejsza stan zapalny oraz ból pooperacyjny w porównaniu do witrektomii 25G (Kaushik, et al., 2022; Schaal, et al., 2014). W przypadku witreoretinopatii proliferacyjnej (PVR) i retinopatii cukrzycowej proliferacyjnej (PDR) mniejsza średnica narzędzi pozwala na bardziej precyzyjną manipulację. Wskazania chirurgiczne w witrektomii przez część płaską ciała rzęskowego (PPV) 27G obejmują: otwór plamki, ERM, zespół trakcji szklistkowo-plamkowych, obrzęk plamki, krwawienia w tylnym odcinku, trakcyjne odwarstwienie siatkówki, zmętnienie ciała szklistego, a także cukrzycowe odwarstwienie trakcyjne, przedarciowe odwarstwienie siatkówki (RRD), zapalenie wnętrza gałki ocznej i krwotok podplamkowy. 

Lotnik musi mieć sokoli wzrok

,,Lotnik musi mieć sokoli wzrok" - tak pisały czasopisma lotnicze, w których jako pacholę się zaczytywałem. Marzyłem bowiem, żeby zostać lotnikiem. Były tam rekomendacje, jak dbać o wzrok. Zgodnie z zaleceniami odbywałem spacery, by patrzeć na odległe zielone łąki i lasy. Jadłem też dużo marchewki. Pierwsze badanie przez lotniczą komisję lekarską było pozytywne. Nawet zdziwiłem się, że potrafiłem rozróżniać subtelne barwy i precyzyjnie określić odległości. 

Soczewka Aspira 3P-aVA w nowej odsłonie. Metoda fiksacji transskleralnej

Jednym z czynników wpływających na poprawne przeprowadzenie fiksacji transskleralnej soczewki wewnątrzgałkowej techniką Yamane jest dobór odpowiedniego implantu. Spośród dostępnych na rynku soczewek na uwagę zasługuje Aspira 3P-aVA niemieckiej firmy HumanOptics.

Okiem eksperta - Lek. Tomasz Kuc

W codziennej praktyce uzyskanie satysfakcjonującej refrakcji bywa problematyczne, ze względu na pojawiające się utrudnienia w procesie wszczepu implantu. Najważniejsze z nich to: bezsoczewkowość powiązana z brakiem wsparcia torebki tylnej, podwichnięcie implantu, a szczególnie przemieszczenie sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej do komory ciała szklistego. 

Wszczep soczewki torycznej tips&tricks

Chirurgia zaćmy z wszczepem sztucznej soczewki to kilkadziesiąt lat historii. Obecnie, w dobie dostępu do wysokiej klasy soczewek wewnątrzgałkowych, z całą pewnością zabieg usunięcia zaćmy jest dodatkowo zabiegiem refrakcyjnym, umożliwiającym skorygowanie wady refrakcji pacjenta i częściowe lub całkowite uwolnienie go od konieczności stosowania korekcji okularowej. Soczewkami wewnątrzgałkowymi korygujemy krótkowzroczność, nadwzroczność, starczowzroczność czy astygmatyzm. W przypadku tego ostatniego, każdy nawet najmniejszy astygmatyzm ma wpływ naostrość wzroku, natomiast wada powyżej 1,5 - 2 dioptrii cylindrycznych ma istotny wpływ na komfort życia pacjenta i praktycznie skazuje go na konieczność stosowania okularów. Astygmatyzm umiarkowany (od 1 do 2 D cylindrycznych) występuje u około 25% populacji, a astygmatyzm powyżej 2 D dotyczy 10% pacjentów. Randomizowane badania przeprowadzone na grupie 23 240 pacjentów operowanych z powodu zaćmy wykazały, że istotny astygmatyzm wykryto u 7,15% z nich.