Rekonstrukcja przedniego odcinka oka z wykorzystaniem sztucznej tęczówki

Do niedawna w wielu przypadkach po urazach oczu, nieroz­wiązywalnym problemem było pogorszenie jakości widzenia wynikające z braku tęczówki oraz związany z tym faktem de­fekt kosmetyczny. Obecnie dzięki nowoczesnym narzędziom chirurgicznym oraz stałemu rozwijaniu technik mikrochirur­gicznych, możliwa staje się poprawa wyników leczenia za­równo w sensie efektu funkcjonalnego jak i kosmetycznego. Tęczówka pełni funkcję przesłony regulującej ilość światła przechodzącego do wnętrza gałki ocznej oraz „bariery” od­dzielającej przedni i tylny odcinek oka. Poza tym, pełni rolę estetyczną, nadając niepowtarzalny wygląd oka każdej osobie. 
 
 teczowka
 
Wrodzony brak tęczówki lub jej pourazowe uszkodzenie sta­nowi istotny defekt funkcjonalny i kosmetyczny. W obecnej chwili, możliwe są różne sposoby postępowania chirurgicz­nego w leczeniu pierwotnego lub wtórnego braku tęczówki: wszczepienie kosmetycznej sztucznej soczewki, pierścieni do­torebkowych lub sztucznej tęczówki (1-5). Wydaje się, że tzw. sztuczna tęczówka (Dr Schmidt), dzięki zindywidualizowaniu do potrzeb konkretnego pacjenta, dobieraniu koloru tęczówki w oparciu o zdjęcia dostarczone przez pacjenta oraz zastoso­waniu najwyższej jakości materiałów (biokompatybilny sili­kon), jest optymalnym wyborem w aniridii oraz uszkodzeniu pourazowym tęczówki i stanowi nowoczesne rozwiązanie w tego typu przypadkach. 
 
 Defekt kosmetyczny
 
Opis przypadku  
Penetrujący uraz, jakiego doznał 20 letni mężczyzna, spowo­dował utratę dużej części tęczówki (fot. 1). Podczas pierwotnej operacji, którą przeprowadzono w 2009 roku bezpośrednio po urazie w miejscu zamieszkania chorego, usunięto częściowo wypadniętą tęczówkę oraz pęczniejące masy soczewkowe i zaopatrzono ranę rogówki szwami pojedynczymi. Od tego czasu oko było bezsoczewkowe z częściową aniridią, która była przyczyną dużego defektu kosmetycznego (fot. 2). Widze­nie tego oka, po skorygowaniu wady refrakcji (+13.0 Dsph x -1.0 Dcyl ax 120°) było bardzo dobre, na poziomie 0.9-1.0 wg Snellena. Z tego powodu pacjent został zakwalifikowany do operacji z wykorzystaniem sztucznej tęczówki, którą wykona­liśmy w 2013 roku. Na podstawie dokumentacji fotograficznej została wykonana, dla pacjenta, tęczówka imitująca tęczów­kę drugiego oka. W czasie operacji przeprowadzono witrek­tomię przednią, podszyto transkleralnie soczewkę oraz do twardówki została przyszyta sztuczna tęczówka. Implantacja tęczówki przeprowadzona była za pomocą podajnika przez cięcie w przezroczystej rogówce 2.75 mm (fot. 3). W czasie operacji nie odnotowywano powikłań. Rehabilitacja po ope­racji przebiegała bardzo szybko. Widzenie oka operowanego już w dniu następnym wynosiło 0.7 D, a miesiąc po operacji osiągnęło 0.9 D bez dodatkowej korekcji. W okresie rekonwa­lescencji również nie wystąpiły powikłania. Efekt funkcjonalny oraz kosmetyczny jest oceniany przez pacjenta bardzo dobrze.
 
 implantacja
 
 
Omówienie 
Sztuczna tęczówka jest wysokiej jakości produktem pozwala­jącym pacjentom odczuwającym dyskomfort z powodu anato­micznego braku lub uszkodzenia tęczówki, powrócić do pełnej aktywności życiowej bez deficytów związanych z zaburzenia­mi wzrokowymi indukowanymi przez nadmiar wpadającego do oka światła czy obniżonej samooceny. Średnica zewnętrzna implantu, 12.8 mm, została tak zaprojektowana by umożliwić ewentualny wszczep w niemal całej populacji potencjalnych chorych. Natomiast średnica źrenicy (3.35 mm) gwarantuje, że w normalnych warunkach oświetleniowych różnice między zdrowym i operowanym okiem pozostają dla postronnego ob­serwatora niezauważalne (fot. 4 i 5). Sztuczna tęczówka produ­kowana jest w dwóch odmianach: bez siateczki polimerowej (do implantacji bezszwowej) oraz z siateczką polimerową (gdy do fiksacji wewnątrzgałkowej wykorzystuje się szwy). W zależ­ności od rozmiaru ubytku istnieje możliwość implantacji całej tęczówki lub jej części po dopasowaniu do istniejącego frag­mentu własnej tęczówki. Protokół badania i dokumentacji fo­tograficznej poprzedzającej zamówienie implantu gwarantuje w pełni spersonalizowaną, „szytą na miarę” sztuczną tęczówkę, która stwarza pacjentowi szansę na nową jakość życia. 
 
 Efekt uzyskamy
 
W tym przypadku operacja była finansowana ze środków Na­rodowego Funduszu Zdrowia za co dziękujemy wszystkim de­cydentom, którzy się do tego przyczynili. 
po operacji 



Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.