RETeval® – rewolucja w elektroretinografii

Autor: prof. dr hab. n. med. Dorota Pojda-Wilczek

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 3/71/2021

Od ponad roku mam możliwość wykonywania elektroretinografii błyskowej (FERG) za pomocą nowego przenośnego aparatu RETeval firmy LKC Technologies (USA). Zintegrowana elektroda (tzw. pasek wskaźnikowy) w postaci naklejki na dolną powiekę eliminuje stres związany z kontaktem elektrody z okiem, nie przeszkadza w mruganiu, nie blokuje ruchów pacjenta w czasie adaptacji i znacząco zmniejsza ilość zakłóceń. Obecnie w badaniu ERG oczopląs nie stanowi już tak dużego wyzwania, a wiek pacjenta nie jest barierą trudną do przekroczenia. Dodatkowo można wykonać badanie bez rozszerzenia źrenicy, o ile pacjent współpracuje, ponieważ ta procedura wymaga bardzo dobrej fiksacji. Jednak nawet niektóre dzieci mobilizują się dostatecznie byle uniknąć nieprzyjemnych, szczypiących kropli. U dorosłych brak zakropienia jest dodatkowym atutem pozwalającym zasiąść za kierownicą zaraz po badaniu.

Istotna jest możliwość powtórzenia stymulacji, a precyzyjne nałożenie kolejnych zapisów pozwala na uwiarygodnienie wyniku i określenie zmienności między pomiarowej. Raport badania, poza prezentacją graficzną, zawiera automatyczną analizę i odniesienie do normy. Różne opcje pozwalają na oddzielną ocenę czynności wewnętrznych warstw siatkówki oraz komórek zwojowych. Szczególnie negatywna odpowiedź fotopowa  (Photopic Negative Response), której przydatność diagnostyczną obserwuję od pewnego czasu, może się okazać nieoceniona w jaskrze młodzieńczej i preperymetrycznej. Procedura jest łatwiejsza i mniej czuła na zaburzenia współpracy, zwłaszcza fiksację, oraz mniej zależna od refrakcji niżelektroretinografia wywołana wzorcem (Pattern ERG). 

Nieprzekonanych zapraszam na kursy przybliżające różne aspekty praktycznego wykorzystania badań elektrofizjologicznych. Tematykę kursów zamierzam rozszerzać w miarę odkrywania nowych możliwości nieustannie ulepszanego aparatu RETeval. ♦

Więcej informacji na temat RETeval, LKC, LKC Technologies, ERG znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki LKC Technologies Inc.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.