RETeval® – rewolucja w elektroretinografii

Autor: prof. dr hab. n. med. Dorota Pojda-Wilczek

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 3/71/2021

Od ponad roku mam możliwość wykonywania elektroretinografii błyskowej (FERG) za pomocą nowego przenośnego aparatu RETeval firmy LKC Technologies (USA). Zintegrowana elektroda (tzw. pasek wskaźnikowy) w postaci naklejki na dolną powiekę eliminuje stres związany z kontaktem elektrody z okiem, nie przeszkadza w mruganiu, nie blokuje ruchów pacjenta w czasie adaptacji i znacząco zmniejsza ilość zakłóceń. Obecnie w badaniu ERG oczopląs nie stanowi już tak dużego wyzwania, a wiek pacjenta nie jest barierą trudną do przekroczenia. Dodatkowo można wykonać badanie bez rozszerzenia źrenicy, o ile pacjent współpracuje, ponieważ ta procedura wymaga bardzo dobrej fiksacji. Jednak nawet niektóre dzieci mobilizują się dostatecznie byle uniknąć nieprzyjemnych, szczypiących kropli. U dorosłych brak zakropienia jest dodatkowym atutem pozwalającym zasiąść za kierownicą zaraz po badaniu.

Istotna jest możliwość powtórzenia stymulacji, a precyzyjne nałożenie kolejnych zapisów pozwala na uwiarygodnienie wyniku i określenie zmienności między pomiarowej. Raport badania, poza prezentacją graficzną, zawiera automatyczną analizę i odniesienie do normy. Różne opcje pozwalają na oddzielną ocenę czynności wewnętrznych warstw siatkówki oraz komórek zwojowych. Szczególnie negatywna odpowiedź fotopowa  (Photopic Negative Response), której przydatność diagnostyczną obserwuję od pewnego czasu, może się okazać nieoceniona w jaskrze młodzieńczej i preperymetrycznej. Procedura jest łatwiejsza i mniej czuła na zaburzenia współpracy, zwłaszcza fiksację, oraz mniej zależna od refrakcji niżelektroretinografia wywołana wzorcem (Pattern ERG). 

Nieprzekonanych zapraszam na kursy przybliżające różne aspekty praktycznego wykorzystania badań elektrofizjologicznych. Tematykę kursów zamierzam rozszerzać w miarę odkrywania nowych możliwości nieustannie ulepszanego aparatu RETeval. ♦

Więcej informacji na temat RETeval, LKC, LKC Technologies, ERG znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki LKC Technologies Inc.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Diagnostyka monochromatyzmu czopkowego u dzieci przy pomocy ręcznego ERG

Abstrakt
Przedstawienie diagnozy trzech pacjentów pediatrycznych z chorobą monochromatyzmu czopkowego na podstawie testu S-cone ERG, zarejestrowanego przy pomocy urządzenia RETeval Complete.

Oczy Afryki

Do Polski powrócili wolontariusze Fundacji Redemptoris Missio - polscy okuliści: Izabela Rybakowska, Ryszard Szymaniak i Maciej Matuszyński. Lekarze pracowali w prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Elżbietanek Szpitalu Misyjnym w Maganzo w Tanzanii. 

Usefulness of handheld electroretinogram system for diagnosing blue‑cone monochromatism in children

Orginalny artykuł autorstwa: Takashi Haseoka, Risako Inagaki, Kentaro Kurata, Shinji Arai, Yuri Takagi, Hiroko Suzuki, Akiko Hikoya, Kasumi Nishimura, Yoshihiro Hotta, Miho Sato, tłumaczony przez Paulinę Żurawską (Diagnostyka monochromatyzmu czopkowego u dzieci przy pomocy ręcznego ERG)

Okiem handlowca - ZSO

Diagnostyka Zespołu Suchego Oka to temat, który w ostatnim czasie mocno zyskuje na znaczeniu. W naszej ofercie pojawił się nowy rodzaj stacji diagnostycznej Visionix: model VX120+DE. Aparaty tej marki od lat znane są z multifunkcyjności. W ciągu zaledwie 90 sekund potrafią automatycznie wykonać wiele badań, takich jak: refrakcja, keratometria, aberrometria, tonometria, topografia, pachymetria, zdjęcia przekrojowe przedniego odcinka oka. Najnowsza wersja stacji diagnostycznej VX120+ DE daje dodatkowo możliwość diagnostyki Zespołu Suchego Oka. 

Najmodniejszy kolor sezonu? - Żółty (577 nm)

Lasery są nieodzownym narzędziem codziennej pracy okulisty. Dla nas natomiast są pasją. Ich ciągły rozwój i ewolucja motywuje nas do intensywnej pracy po to, aby dostarczyć lekarzom technologie zgodne z najnowszymi trendami w okulistyce. Efektem jest nowe, zróżnicowane portfolio laserów żółtych. Przyjrzyjmy się bliżej laserom wyposażonym w głowicę generującą falę terapeutyczną o długości 577 nm i pracującym zarówno w trybie CW, jak i oferującym terapię podprogową (mikropuls).