Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Rewolucja w ureterorenoskopii

Autor:

W przeszłości znacznym problemem dla lekarzy zajmujących się operacyjnym leczeniem kamicy nerkowej, były złogi zlokalizowane w górnej części układu moczowego – w nerkach. „Kamienie” znajdujące się w pęcherzu, moczowodzie, a nawet w górnej części nerki, dla niektórych operatorów były osiągalne przy użyciu sztywnego ureterorenoskopu. Natomiast te znajdujące się w dolnej i środkowej części nerki oraz te, które przemieściły się tam z różnych powodów w trakcie zabiegu – poprzez budowę tego narządu – były niedostępne. Lekarzowi pozostawało skierowanie pacjenta na inwazyjną operację otwartą/laparoskopową, mniej inwazyjny zabieg PCNL (przezskórnej nefrolitotrypsji) lub nieinwazyjny ESWL (zewnątrzustrojowa litotrypsja falą uderzeniową).

ureterorenoskop

Problem, wspomniany na samym początku artykułu, rozwiązało wprowadzenie giętkich ureterorenoskopów. Umożliwiają one dotarcie do każdego miejsca nerki, gdzie może znajdować się złóg, a także wprowadzenie narzędzi pozwalających na jego skruszenie – jest to najczęściej odpowiedniej średnicy włókno światłowodowe lasera holmowego. Giętkie URS’y są kosztowne, mało intuicyjne w obsłudze, wymagają sporego doświadczenia oraz przyzwyczajenia się do specyficznej kontroli ruchu końcówki. Wysoki koszt zakupu ma być kompensowany poprzez możliwość wielokrotnego użytku endoskopu po odpowiedniej sterylizacji. Historie z wielu polskich szpitali pokazują jednak, iż urządzenia te ulegają nieodwracalnym uszkodzeniom nawet po kilku użyciach, czy też niewłaściwej sterylizacji. Odpowiedzią na ten problem może być, wprowadzany przez firmę Consultronix na polski rynek, jednorazowy ureterorenoskop z giętką końcówką firmy Pusen. Końcówka pozwala na zagięcie w zakresie +/ – 270°, dzięki czemu uzyskujemy dostęp do całej nerki. Intuicyjna obsługa kąta zagięcia góra/ dół – poprzez pokrętło na uchwycie, umożliwia skrócenie krzywej uczenia się. Po zwolnieniu pokrętła końcówka endoskopu pozostaje zagięta w zadanej pozycji. Ruch prawo/lewo jest realizowany poprzez fizyczny obrót endoskopu o 90° i dalej poprzez pokrętło. Kanał roboczy o średnicy 3.6 Fr pozwala na zastosowanie włókna lasera holmowego, wybranych koszyczków oraz kleszczyków. Na końcówce endoskopu znajduje się mikrokamera o wysokiej rozdzielczości obrazowania, pozwalająca przeprowadzić diagnostykę dróg moczowych oraz nerki, tak aby zlokalizować złóg. Zewnętrzna średnica 9 Fr gwarantuje minimalny dyskomfort dla moczowodu pacjenta, nawet w przypadku stosowania dodatkowego „acces sheath’u”.

ureterorenoskop

Jednorazowy charakter produktu zapewnia utrzymanie ceny zabiegu na stałym, przewidywalnym poziomie. Brak konieczności sterylizacji endoskopu przyczynia się do ograniczenia kosztów, a co ważniejsze gwarantuje uniknięcie zakażeń krzyżowych. Dostępność jednorazowego endoskopu firmy Pusen dla szerokiej grupy klinik pozwalają mieć nadzieję na zwiększenie popularności bezinwazyjnych metod leczenia kamicy nerkowej. Więcej informacji na temat URS’a oraz możliwości przetestowania go w warunkach „bojowych” na sali operacyjnej można uzyskać kontaktując się z naszym działem handlowym.

Autorzy