Robot GENESIS. Pomoc w leczeniu pacjentów z arytmią

Autor: Leszek Piątek

Kategoria: Elektrofizjologia Artykuł opublikowano w CX News nr 1/69/2021

W Szpitalu Uniwersyteckim w Helsinkach zainstalowano system robotyczny Genesis wspomagający przeprowadzanie zabiegów ablacji mięśnia serca. Jest to pierwsza w Europie instalacja nowej wersji robota Stereotaxis, znanego do tej pory jako Niobe.Sercem urządzenia są sterowane cyfrowo magnesy służące do kierowania ruchem cewnika ze specjalną magnetyczną końcówką. 


W ponad stu największych szpitalach na świecie, wykorzystując technologię Robotycznej Nawigacji Magnetycznej (ang. RMN), wykonano już ponad 100 000 procedur ablacji. Podczas ablacji przeprowadzonej w tradycyjny sposób, kontrola ruchu końcówki cewnika odbywa się ręcznie. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że wszystkie ruchy cewnika wykonywane są w obrębie pracującego serca widać jak niezwykłej precyzji to wymaga. Ktoś powiedział kiedyś, że jest to wyzwanie, które można porównać z próbą podpisania się na kartce ołówkiem, który trzymamy za gumkę do mazania na drugim jego końcu.

 

Lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Helsinkach od 2008 r. wykonali ponad 2 000 procedur ablacji, używając starszej wersji systemu Stereotaxis - Niobe. Genesis umożliwi im prowadzanie zabiegów bezpieczniej, dokładniej, a przede wszystkim skuteczniej. „Kliniczne korzyści płynące z wykorzystania technik robotycznych w elektrofizjologii zostały obszernie udokumentowane w naszym szpitalu” - powiedział dr Pekka Raatikainen, ordynator Oddziału Elektrofizjologii i Stymulacji w Centrum Serca i Płuc w Centralnym Szpitalu Uniwersyteckim w Helsinkach. 

 

„Wdrożenie u nas nowego systemu Genesis ugruntowało naszą pozycję pioniera w procesie rozwoju technologii robotycznych w elektrofizjologii z korzyścią dla pacjentów i społeczności medycznej”. 

 

„Ta technologia pozwala nam pomóc rosnącej liczbie pacjentów ze złożonymi zaburzeniami rytmu serca. Zapewnia nam również przewagę nad innymi ośrodkami skandynawskimi w zakresie przekazywania wiedzy” - powiedział Antti Vento, dyrektor medyczny Helsińskiego Centrum Serca i Płuc.

System robotyczny Genesis firmy Stereotaxis

Polska będzie drugim po Finlandii krajem na świecie, wykorzystującym możliwości Genesis. Robot zostanie zainstalowany w nowym budynku w Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie. Szacuje się, że dzięki temu Instytut pomoże około 15–20% pacjentów, w których leczeniu nie można było zastosować tradycyjnych metod. ♦

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki StereotaxisOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Elektrofizjologia:

Robotyczny system nawigacji magnetycznej do leczenia zaburzeń rytmu serca

W styczniu 2022 roku w Narodowym Instytucie Kardiologii otworzyliśmy długo wyczekiwane Centrum Zaburzeń Rytmu Serca. Na czterech nowoczesnych salach zabiegowych codziennie przeprowadzamy zabiegi ablacji, implantujemy urządzenia wszczepialne, a także wykonujemy, należące do najtrudniejszych, zabiegi ekstrakcji układów stymulujących, ICD i CRT. 

Robotyczny System Ablacyjny. Genesis jest już w Polsce

Z ogromną przyjemnością i dumą pragniemy pochwalić się Państwu, że zakończyła się akcja pierwszej w Polsce instalacji robotycznego systemu wspomagającego przeprowadzanie zabiegów ablacji mięśnia sercowego. Całość obejmowała specjalistyczne prace budowlane związane z przygotowaniem dedykowanych osłon w sali operacyjnej, skompletowanie sprzętu pomocniczego oraz instalację elementów systemu, w skład którego wchodzą: angiograf, zestaw sterowanych zdalnie magnesów oraz spinający całość softwarowo system Odyssey. Narodowy Instytut Kardiologii w Warszawie rozpoczyna właśnie wykonywanie procedur ablacyjnych z wykorzystaniem Genesis - najnowszej generacji urządzenia produkowanego przez firmę Stereotaxis.

Robotic Magnetic Navigation. The producer note

We congratulate Narodowy Instytut Kardiologii as they lead Poland in becoming the country’s first to offer advanced robotic technology in cardiac arrhythmia treatment. Stereotaxis is proud to partner with Consultronix, enabling Poland to become the 32nd country to offer Robotic Magnetic Navigation in the electrophysiology lab. We look forward to supporting Narodowy Instytut Kardiologii in providing the benefits of robotic surgery to patients in Poland and assisting in their efforts to improve patient care and advance clinical science. ♦

W CX News nr 1/69/2021 opublikowano również: