Rozmowa z dr Małgorzatą Marcinkiewicz właścicielką pierwszego systemu FotoFinder ATBM® master w Polsce

Autor: dr n. med. Małgorzata Marcinkiewicz

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 2/68/2020

Justyna Wiśniowska: Z roku na rok rośnie świadomość społeczeństwa na temat czerniaka. Z pomocą przychodzi innowacyjny sprzęt medyczny. Jak obecnie wygląda diagnostyka?
 
dr Małgorzata Marcinkiewicz: Jeszcze jakiś czas temu lekarze podczas badania pacjenta posługiwali się lupą, która przybliżała kilkukrotnie każde znamię. Obecnie podstawowym narzędziem pracy jest dermoskop ręczny. W klinice Projekt Skóra, którą prowadzę, jako pierwsi w Polsce natomiast wprowadziliśmy najnowsze urządzenie do wideodermoskopii – FotoFinder ATBM® master, które umożliwia powiększenie każdej zmiany nawet do 140 razy. Jest wyposażone w system mapowania zmian barwnikowych wraz z mozaiką znamion, która wyszukuje wszelkie przebarwienia na skórze, a następnie szereguje je pod kątem ich istotności. Sprzęt ten umożliwia stworzenie standaryzowanej i automatycznej mapy ciała w zaledwie kilka minut, którą następnie zapisuje oraz archiwizuje. Dzięki temu specjalista jest w stanie na przestrzeni czasu ocenić, czy faktycznie zapisana zmiana jest niebezpieczna i powinna zostać usunięta. Warto nadmienić, że profilaktyka czerniaka, a także innych nowotworów skóry, gdyż o tych też należy pamiętać, jest szybka, prosta i bezbolesna.
FotoFinder ATBM master – zaawansowany widodermoskop do mapowania ciała i diagnostyki znamion 
 
Dlaczego warto mapować ciało? Jakie są korzyści dla pacjenta?
 
Szacunkowo na skórze pacjenta jest około dziesięciu/dwudziestu zmian barwnikowych zlokalizowanych także w miejscach niedostępnych dla oczu. Mapowanie ciała umożliwia precyzyjne sprawdzenie każdego przebarwienia – od tego występującego na plecach, czy wewnętrznej części stopy, po te ulokowane na genitaliach. W następnym kroku są one przestawione w postaci wspomnianej mozaiki znamion z każdego obszaru skóry. Wartością dodaną jest fakt, że pacjent poznaje liczbę wszelkich przebarwień oraz ich wielkość, a także dowiaduje się jakim zmianom uległy one w czasie. To znacząco przekłada się na wzrost świadomości dotyczącej własnego ciała. Ponadto, mapowanie daje szansę na lepszą profilaktykę zdrowotną.
 
Jakich pacjentów najczęściej spotyka Pani w swoim gabinecie?
 
Najczęściej zgłaszają się kobiety i mężczyźni między 25. a 50. rokiem życia. Mimo obserwowanej rosnącej świadomości i odpowiedzialności w społeczeństwie, osoby starsze, czyli najbardziej narażone na zmiany wciąż rzadko pojawiają się w gabinecie. Swoich pacjentów zawsze uświadamiam, że kontrola znamion barwnikowych na ciele powinna odbywać się przede wszystkim regularnie. Nie ma konsensusu, jak często wykonywać badanie dermoskopem czy wideodermoskopem, niemniej jednak dermatolodzy przyjęli, aby dochodziło do tego przynajmniej raz w roku.
 
Jak pacjent powinien przygotować się na takie badanie?
Chcąc uzyskać precyzyjny wynik badania, każdy pacjent powinien przede wszystkim dokonać starannego demakijażu skóry twarzy. Włosy natomiast muszą być wysoko upięte, a uszy i szyja całkowicie odkryte. Paznokcie nie powinny być pomalowane. Istotnym elementem jest również zaopatrzenie się w bieliznę odsłaniającą pośladki.
 
Jak korzystanie z ATBM master wpływa na Pani pracę, zwłaszcza w kontekście pandemii COVID-19?
 
Korzystanie z ATBM master zdecydowanie usprawnia moją pracę i daje jej najwyższy komfort. Pozwala na szybką, bezbolesną oraz bezinwazyjną dla pacjenta diagnozę, która jest przy tym niezwykle skuteczna. W kontekście wirusa natomiast, warto zauważyć, że pacjent podczas mapowania znajduje się w odległości ok. 1.5 metra od operatora, co współgra z wytycznymi dotyczącymi utrzymywania dystansu społecznego. Badanie mikroskopowe kamerą także nie wymaga bliskiego kontaktu z pacjentem. Czynnik ten znacząco wpływa na poczucie bezpieczeństwa zarówno osoby badanej, jak i lekarza. 
 
z dr Małgorzatą Marcinkiewicz rozmawiała Justyna Wiśniowska

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki FotoFinderOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Studium przypadku - trichoskopia

45-letnia pacjentka zgłosiła się z powodu kilku ognisk łysienia wielkości do 1 cm, które były zlokalizowane w okolicy wierzchołka głowy i którym towarzyszył silny świąd (fot. 1.). W obrębie zmian obecne były rzadkie i krótkie łodygi włosów. Wywiad chorobowy był kilkumiesięczny. 

Pierwszy w Polsce FotoFinder studio - doświadczenia własne i organizacja pracy w oparciu o sprzęt

W 2020 roku na światowy rynek trafiło nowe urządzenie firmy FotoFinder – Studio. Już na początku 2021 r. zakupiliśmy je do naszego gabinetu. Była to naturalna ewolucja w stronę bardziej zaawansowanej technologii, gdyż przygodę z FotoFinderem rozpoczęliśmy 9 lat wcześniej od biurkowej wersji wideodermoskopu: laptopa z kamerą 800HD.

Jednolity system badania znamion w Polsce. Czy to możliwe?

Wyeliminowanie nowotworów skóry z życia milionów ludzi to misja Ogólnopolskiego Centrum Badania Znamion Twoje Znamiona. Towarzyszy nam w codziennej pracy i jest motorem naszego działania. Upowszechnienie badań dermatoskopowych w Polsce, zwiększenie liczby osób świadomie badających znamiona i w końcu wymierny wpływ na zmniejszenie umieralności z powodu nowotworów skóry w Polsce stanowią nasze nadrzędne cele. 

Studium przypadku - w duchu Total Body Dermoscopy

Przypadek, który prezentuję to starszy mężczyzna, określany jako pacjent wysokiego ryzyka, zmagający się z zespołem znamion dysplastycznych. Jego znamiona przez ponad 10 lat były regularnie badane w Szpitalu Uniwersyteckim w Lyonie. 

Rola kontekstu w interpretacji obrazu dermatoskopowego

Rola całościowej oceny kontekstu klinicznego, obrazu wideodermatoskopowego oraz badania histopatologicznego dla właściwej diagnostyki i leczenia pacjenta z atypową zmianą barwnikową. 

W CX News nr 2/68/2020 opublikowano również: