Rozmowa z dr Małgorzatą Marcinkiewicz właścicielką pierwszego systemu FotoFinder ATBM® master w Polsce

Autor: dr n. med. Małgorzata Marcinkiewicz

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 2/68/2020

Justyna Wiśniowska: Z roku na rok rośnie świadomość społeczeństwa na temat czerniaka. Z pomocą przychodzi innowacyjny sprzęt medyczny. Jak obecnie wygląda diagnostyka?
 
dr Małgorzata Marcinkiewicz: Jeszcze jakiś czas temu lekarze podczas badania pacjenta posługiwali się lupą, która przybliżała kilkukrotnie każde znamię. Obecnie podstawowym narzędziem pracy jest dermoskop ręczny. W klinice Projekt Skóra, którą prowadzę, jako pierwsi w Polsce natomiast wprowadziliśmy najnowsze urządzenie do wideodermoskopii – FotoFinder ATBM® master, które umożliwia powiększenie każdej zmiany nawet do 140 razy. Jest wyposażone w system mapowania zmian barwnikowych wraz z mozaiką znamion, która wyszukuje wszelkie przebarwienia na skórze, a następnie szereguje je pod kątem ich istotności. Sprzęt ten umożliwia stworzenie standaryzowanej i automatycznej mapy ciała w zaledwie kilka minut, którą następnie zapisuje oraz archiwizuje. Dzięki temu specjalista jest w stanie na przestrzeni czasu ocenić, czy faktycznie zapisana zmiana jest niebezpieczna i powinna zostać usunięta. Warto nadmienić, że profilaktyka czerniaka, a także innych nowotworów skóry, gdyż o tych też należy pamiętać, jest szybka, prosta i bezbolesna.
FotoFinder ATBM master – zaawansowany widodermoskop do mapowania ciała i diagnostyki znamion 
 
Dlaczego warto mapować ciało? Jakie są korzyści dla pacjenta?
 
Szacunkowo na skórze pacjenta jest około dziesięciu/dwudziestu zmian barwnikowych zlokalizowanych także w miejscach niedostępnych dla oczu. Mapowanie ciała umożliwia precyzyjne sprawdzenie każdego przebarwienia – od tego występującego na plecach, czy wewnętrznej części stopy, po te ulokowane na genitaliach. W następnym kroku są one przestawione w postaci wspomnianej mozaiki znamion z każdego obszaru skóry. Wartością dodaną jest fakt, że pacjent poznaje liczbę wszelkich przebarwień oraz ich wielkość, a także dowiaduje się jakim zmianom uległy one w czasie. To znacząco przekłada się na wzrost świadomości dotyczącej własnego ciała. Ponadto, mapowanie daje szansę na lepszą profilaktykę zdrowotną.
 
Jakich pacjentów najczęściej spotyka Pani w swoim gabinecie?
 
Najczęściej zgłaszają się kobiety i mężczyźni między 25. a 50. rokiem życia. Mimo obserwowanej rosnącej świadomości i odpowiedzialności w społeczeństwie, osoby starsze, czyli najbardziej narażone na zmiany wciąż rzadko pojawiają się w gabinecie. Swoich pacjentów zawsze uświadamiam, że kontrola znamion barwnikowych na ciele powinna odbywać się przede wszystkim regularnie. Nie ma konsensusu, jak często wykonywać badanie dermoskopem czy wideodermoskopem, niemniej jednak dermatolodzy przyjęli, aby dochodziło do tego przynajmniej raz w roku.
 
Jak pacjent powinien przygotować się na takie badanie?
Chcąc uzyskać precyzyjny wynik badania, każdy pacjent powinien przede wszystkim dokonać starannego demakijażu skóry twarzy. Włosy natomiast muszą być wysoko upięte, a uszy i szyja całkowicie odkryte. Paznokcie nie powinny być pomalowane. Istotnym elementem jest również zaopatrzenie się w bieliznę odsłaniającą pośladki.
 
Jak korzystanie z ATBM master wpływa na Pani pracę, zwłaszcza w kontekście pandemii COVID-19?
 
Korzystanie z ATBM master zdecydowanie usprawnia moją pracę i daje jej najwyższy komfort. Pozwala na szybką, bezbolesną oraz bezinwazyjną dla pacjenta diagnozę, która jest przy tym niezwykle skuteczna. W kontekście wirusa natomiast, warto zauważyć, że pacjent podczas mapowania znajduje się w odległości ok. 1.5 metra od operatora, co współgra z wytycznymi dotyczącymi utrzymywania dystansu społecznego. Badanie mikroskopowe kamerą także nie wymaga bliskiego kontaktu z pacjentem. Czynnik ten znacząco wpływa na poczucie bezpieczeństwa zarówno osoby badanej, jak i lekarza. 
 
z dr Małgorzatą Marcinkiewicz rozmawiała Justyna Wiśniowska

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki FotoFinderOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Dołącz do rodziny FotoFinder. Zapraszamy do akcji partnerskiej

FotoFinder podczas 30 lat działalności dowiódł, że liczy się dla niego nie tylko jakość produkowanych urządzeń lecz także wymiar edukacyjny, dzięki czemu skupił wokół siebie światowej klasy specjalistów. Utrzymując rodzinny charakter, firmie udało się zbudować współpracującą ze sobą społeczność posiadaczy marki. Z FotoFinder jesteśmy związani od ponad 15 lat. Przez ten czas wspólnie wprowadziliśmy na polski rynek kilkaset urządzeń. Muszę podkreślić, że nawet te najstarsze wciąż funkcjonują i dobrze spełniają swoje zadanie, co potwierdza, że jakość i niezawodność są ważnymi zaletami tej marki. Pierwszy wideodermoskop FotoFinder powstał w niewielkiej niemieckiej miejscowości jako efekt pracy rodzinnej firmy. Od tamtej pory nieustanny rozwój technologii szedł w parze z konsekwentnym rozbudowywaniem społeczności użytkowników tej marki. Imponujący jest ogrom pracy, jaki zespół FotoFinder włożył w stworzenie sieci edukacyjnej. Doświadczeni specjaliści dermoskopii nieodpłatnie i rzetelnie dzielą się wiedzą z każdym, kto chce być częścią tej wyjątkowej grupy. Zarówno wykłady prowadzone w trakcie międzynarodowych kongresów, jak i comiesięczne piątkowe spotkania on-line w ramach FotoFinder Academy, sprawiły, że tysiące lekarzy z całego świata otrzymuje stałe wsparcie w pogłębianiu wiedzy i w samym procesie stawiania diagnozy.

OCT skóry - technologia VivoSight Dx. Wsparcie przy planowaniu leczenia raka podstawnokomórkowego

Połączenie zaawansowanego obrazowania skóry i nowych technologii leczenia opartych na celowanej emisji energii pozwala na stworzenie spersonalizowanych strategii leczenia BCC. 

Intensyfikacja badań klinicznych, postęp w technologii leczenia raka podstawnokomórkowego (BCC), a także coraz powszechniejsze stosowanie najnowocześniejszych systemów obrazowania skóry mają znaczący wpływ na rozwój medycyny w zakresie planowania diagnostyki i leczenia tego nowotworu. Do najchętniej stosowanych metod należą elastyczne oraz wydajne systemy uwzględniające indywidualne preferencje i potrzeby pacjentów. 

Renomowani specjaliści podzielili się swoimi doświadczeniami, prezentując swój wkład w rozwój nowych modeli strategii leczenia BCC. Opowiedzieli także o tym, dlaczego właśnie VivoSight OCT odgrywa w ich pracy kluczową rolę.

OCT skóry - technologia VivoSight Dx. Wsparcie przy planowaniu leczenia raka podstawnokomórkowego - Orit Markowitz MD

Połączenie zaawansowanego obrazowania skóry i nowych technologii leczenia opartych na celowanej emisji energii pozwala na stworzenie spersonalizowanych strategii leczenia BCC. 

Intensyfikacja badań klinicznych, postęp w technologii leczenia raka podstawnokomórkowego (BCC), a także coraz powszechniejsze stosowanie najnowocześniejszych systemów obrazowania skóry mają znaczący wpływ na rozwój medycyny w zakresie planowania diagnostyki i leczenia tego nowotworu. Do najchętniej stosowanych metod należą elastyczne oraz wydajne systemy uwzględniające indywidualne preferencje i potrzeby pacjentów. 

Renomowani specjaliści podzielili się swoimi doświadczeniami, prezentując swój wkład w rozwój nowych modeli strategii leczenia BCC. Opowiedzieli także o tym, dlaczego właśnie VivoSight OCT odgrywa w ich pracy kluczową rolę.

Zastosowanie refleksyjnej mikroskopii konfokalnej w diagnostyce czerniaka skóry

Refleksyjna mikroskopia konfokalna in vivo (ang. in vivo reflectance confocal microscopy, RCM) to nowoczesna, nieinwazyjna metoda obrazowania skóry. Pozwala zwizualizować tkanki w rozdzielczości porównywalnej do tej uzyskiwanej w klasycznym badaniu histopatologicznym. Podczas badania skóry można zobrazować: naskórek wraz z jego warstwami oraz skórę właściwą - warstwę brodawkowatą i górną część warstwy siateczkowatej, a także przydatki skóry. Zdjęcia uzyskane techniką RCM - tzw. przekroje optyczne - odpowiadają horyzontalnym przekrojom poszczególnych warstw skóry na określonej głębokości, a jej maksymalna wartość w tej technice wynosi około 200-300 μm. Jest to największe ograniczenie tej metody obrazowania, szczególnie w przypadku zaawansowanych zmian nowotworowych. Naciekające głęboko guzy lub towarzyszące im zgrubienia naskórka uniemożliwiają prawidłowy wgląd w głębsze warstwy podczas badania RCM. 

Nowoczesne zarządzanie leczeniem pacjentów z wypadaniem włosów

Co słyszy pacjent z problemem nadmiernego wypadania włosów, gdy zadzwoni do kliniki, żeby umówić się na konsultację? Jeśli najbliższy termin jest jutro lub pojutrze, nie ma problemu. Co, jeśli konsultacja może się odbyć najwcześniej za tydzień lub - co gorsza - za miesiąc? Mając to na uwadze, współpracę z pacjentem warto rozpocząć już w trakcie oczekiwania na konsultację dermatologiczną. 

W CX News nr 2/68/2020 opublikowano również: