Selektywna laserowa trabekuloplastyka (SLT) – leczeniem z wyboru wczesnych postaci jaskry z otwartym kątem
Autor: prof. dr hab. Krystyna Czechowicz-Janicka
Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 3/19/2006
Tagi:Terapia laserowa stosowana jest od wielu lat, zarówno w leczeniu jaskry z otwartym jak i zamkniętym kątem przesączania. Ideą zastosowania emisji laserowej w leczeniu jaskry z otwartym kątem było poszerzenie kanalików w utkaniu beleczkowym kąta przesączania - co miało ułatwić filtrację cieczy wodnistej z komory przedniej do kanału Schlemma. Zabieg ten nazwano trabekuloplastyką.
W latach 80-tych Wise i Witter zaproponowali zastosowanie do trabekuloplastyki lasera argonowego (ALT). Zabieg polegał na koagulacji beleczkowania i poszerzeniu tą drogą przestrzeni między beleczkami, skutkujące poprawieniem przepływu cieczy wodnistej do kanału Schlemma. W końcu lat 90-tych Latina i wspólnicy wykorzystali laser Q switch Nd:YAG- o zdwojonej częstotliwości do wykonania, tzw. selektywnej laserowej trabekuloplastyki (SLT).
Ten typ zabiegu został zarejestrowany przez FDA w Stanach Zjednoczonych dopiero w 2001 roku. Selektywna trabekuloplastyka (SLT) wykonywana jest laserem Q-switch Nd:YAG o długości fali 532 nm, który oddziaływuje na komórki trabeculum – nie powodując jednak ich koagulacji. Mechanizm leczniczy SLT nie jest do końca poznany, polega prawdopodobnie na oddziaływaniu selektywnym lasera na ścianę komórek trabeculum zawierających melaninę a pozostałe struktury trabeculum pozostają niezmienione.
Czas trwania impulsu SLT jest tak krótki (około 3 ns), że absorbcja energii wewnątrz polimer melaniny nie przenosi się na otaczającą tkankę łączną. Zwykle –stosuje się energię od 0,7 do 1,4 mJ- wykonując od 75 do 120 impulsów w jednej sesji, na obszarze 1800, tak dobierając energię aby widoczny był tzw. „efekt bąbelków”. Pierwsze obserwacje kliniczne stwierdzały, że skuteczność zabiegu jest wprost proporcjonalna do ilości barwnika w kącie przesączania. Brak barwnika w kącie nie oznacza jednak jak się okazało – (HODGE i wsp. 2005r.) braku skuteczności zabiegu. Bardzo istotną zaletą tej metody jest możliwość powtarzania. Wynika to głównie z tego, że zabieg nie daje praktycznie żadnych powikłań - nie powoduje ani stanów zapalnych ani krwawienia.
Według A. Porta i wsp. (2005 r.) zabieg jest bezpieczny, nieinwazyjny i efektywny. Autor ten obserwując 118 osób z jaskrą otwartego kąta i nadciśnieniem ocznym stwierdził, że po dwóch latach od wykonania selektywnej trabekuloplastyki laserowej (SLT) u chorych utrzymuje się istotna redukcja ciśnienia śródgałkowego. Według autora SLT może stać się idealnym sposobem leczenia wczesnych postaci jaskry.
Dalej A. Porta konkluduje, że różnica pomiędzy ALT a SLT jest istotna. SLT jest bezpiecznym, nieinwazyjnym, powtarzalnym zabiegiem laserowym, w którym nie dochodzi do koagulacji tkanek – a obniżenie ciśnienia śródgałkowego jest nawet większe.
WEINAND i wsp. (2006) donoszą o 44% sukcesie metody, której skutki obserwowali przez 4 lata. Podobnie ocenia SLT FRANCIS i wsp. (2005)
IKE AHMED z Uniwersytetu Toronto (2006r) obserwując dużą grupę chorych na jaskrę, (1600 oczu), którym wykonano SLT, stwierdza, że zabieg ten wykonany we wczesnym stadium jaskry, hamuje postęp neuropatii jaskrowej i często pozwala na rezygnację z leczenia farmakologicznego lub chirurgicznego.
Selektywna trabekuloplastyka laserowa (SLT) polecana jest przez niektórych okulistów amerykańskich jako terapia I – go rzutu zwłaszcza w jaskrze młodzieńczej, a także w początkowej fazie różnych postaci jaskry z otwartym kątem. W tych przypadkach może nawet zastąpić leczenie farmakologiczne. W przypadkach bardzo zaawansowanej neuropatii, gdy zabieg chirurgiczny może już być niebezpieczny, wykonanie selektywnej trabekuloplastyki laserowej (SLT) pozwala uzyskać dodatkowe obniżenie ciśnienia śródgałkowego.
W Instytucie Jaskry i Chorób Oka w Warszawie wykonywane są od lipca 2006 zabiegi selektywnej trabekuloplastyki oraz irydotomii laserowej przy użyciu lasera SLT/ YAG – TANGO firmy Ellex u chorych z różnymi postaciami jaskry i nadciśnienia ocznego.
Więcej informacji na temat SLT znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.