Siemens przedstawia nowy model całkowitego kosztu posiadania Total Cost of Ownership – TCO
Kategoria: Finanse Artykuł opublikowano w CX News nr 2/44/2013
- Definicja TCO (całkowitego kosztu posiadania) zostaje zredefiniowana poprzez uwzględnienie w niej zamrożonego kapitału i efektywności energetycznej
- Zmiana w modelu TCO wskazuje na dodatkowe zalety zastosowania leasingu i pożyczki jako sposobu finansowania aktywów
Według najnowszej publikacji Siemens Financial Services (SFS) koncepcja całkowitego kosztu posiadania TCO, określającego całkowity koszt wyposażenia niezbędnego do prowadzenia działalności, łącznie z kosztami ich pozyskania, użytkowania, utrzymania, szkoleń itd., ewoluuje. Coraz większa liczba menedżerów ds. finansów zaczyna uwzględniać w modelu TCO, dwa dodatkowe czynniki: kwestie związane z kosztem pieniądza w czasie oraz problem tak zwanego „zamrożonego kapitału“ oraz oszczędności poprzez wprowadzanie energooszczędnych rozwiązań.
Poprzednia analiza SFS pokazała, że znaczne sumy gotówki zostają „zamrożone“ w zakupionym sprzęcie i wyposażeniu, zwłaszcza w sektorach opieki zdrowotnej oraz przemysłowym. Badania SFS pokazują również, że firmy działające w branży przemysłowej, handlu, opiece zdrowotnej i sektorze publicznym, w zależności od stosowanych technologii, mogą często zaoszczędzić ponad 25% swoich kosztów energii.
Uwzględnienie nowych czynników uzmysławia, że modele całkowitego kosztu posiadania TCO muszą nie tylko brać pod uwagę pełny koszt sprzętu, ale i najbardziej efektywny finansowo sposób jego pozyskania i użytkowania. Zaznajomiwszy się z analizą TCO wiele firm decyduje się na zastosowanie technik finansowania aktywów zamiast dokonywania zakupu za gotówkę, dzięki którym mogą często uwolnić zamrożony kapitał oraz umożliwić inwestowanie w bardziej energooszczędny sprzęt.
Marcin Czebotariunas, koordynator ds. finansowania branży medycznej, stwierdza: „W naszej opinii w nowym podejściu do obliczeń TCO, w coraz większym stopniu uwzględnia się kwestie zamrożonego kapitału oraz korzyści płynące z wykorzystywania rozwiązań efektywnych energetycznie. Po dokonaniu analizy wiele firm decyduje się na zastosowanie finansowania aktywów (np. specjalnej pożyczki dla branży medycznej z naszej oferty) w celu uwolnienia ‘zamrożonego’ kapitału i modernizacji sprzętu, by stał się on efektywny energetycznie. Oprócz finansowania samego sprzętu lub systemów, rozwiązania finansowe pokrywają również koszt innych potrzeb zidentyfikowanych w analizie TCO, takie jak instalacja, utrzymanie, serwis, szkolenia, modernizacja itd.“
Zastosowanie takich rozwiązań finansowych takich jak pożyczka dla branży medycznej czy leasing coraz częściej pozwalają szpitalom i gabinetom medycznym na dokonywanie inwestycji efektywnych energetycznie poprzez ustalanie miesięcznych rat na poziomie równym lub niższym niż koszt zaoszczędzonej energii elektrycznej – w wielu przypadkach oszczędności i dodatnie saldo przepływów pieniężnych odczuwane są natychmiast.
Analiza SFS opiera się na wewnętrznym badaniu oraz doświadczeniach firmy w dziedzinie finansowania sprzętu poprzez leasing. Została ona uzupełniona o nawiązania do źródeł pochodzących od firm zewnętrznych.

Siemens Finance Sp. z o.o.
ul. Żupnicza 11
03-821 Warszawa
Polska
Kontakt:
Tel.: +48 22 870 86 81
Fax.: +48 22 870 86 89
www.siemens.pl/leasing