Skóra unaczyniona – przyczyny, leczenie, profilaktyka

Autor: lek. Artur Markowski

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 3/19/2006

Rozszerzone przeświecające przez skórę naczynia krwionośne nazywamy fachowo - teleangiektazjami. Naczynia tego typu mogą być pojedyncze lub bardzo liczne. Niekiedy układają się w olbrzymią, wielką sieć naczyniową. Wiele osób zastanawia się, dlaczego tak się dzieje, że jedni ludzie mają białą alabastrową skórę twarzy a policzki innych wyglądają jakby przed chwilą wrócili z 40 kilometrowego biegu wokół bieguna północnego.

Pełne zrozumienie przyczyn występowania, teleangiektazji nie było by możliwe, gdyby nie dokonania anatomii i dermatologii. Dokładne poznanie skóry i występujących w niej przydatków: gruczołów łojowych, potowych, naczyń żylnych, tętniczych i limfatycznych pozwoliło na sklasyfikowanie schorzeń tych struktur i tym samym opracowanie koncepcji profilaktyki i leczenia.

Unaczynienie skóry

Naczynia dochodzą do skóry poprzez:

  1. tzw. splot naczyniowy głęboki, położony na granicy skóry właściwej i tkanki podskórnej,
  2. tzw. splot powierzchowny położony w warstwie brodawkowatej skóry, bliżej naskórka,
  3. dodatkowe sploty naczyniowe spotykamy także w obrębie mieszków włosowych i gruczołów potowych.

Teleangiektazje to trwale rozszerzone naczynia włosowate splotu podbrodawkowtego, które przeświecają przez naskórek w postaci czerwonych nitek. U niektórych ludzi obserwujemy bardzo niekorzystne zjawisko, z punktu widzenia estetycznego, rozlany rumień w obrębie czoła czy policzków. Dzieje się tak, dlatego, ponieważ naczynia włosowate ściśle przylegają do siebie tworzyć gęstą sieć. Sieć ta daje efekt jednorodnego zaczerwienienia skóry. Teleangiektazje mogą być ograniczone do niewielkich powierzchni lub występować na całym ciele. Mogą pojawiać się zarówno u dorosłych jak i dzieci. Dość często w obrębie rozszerzonego naczynia krwionośnego dochodzi do nowotworzenia naczynia krwionośnego w części środkowej. W takich przypadkach mówimy o naczyniaku gwiaździstym. Niekiedy w naczyniaku gwiaździstym część środkowa ulega uniesieniu mówimy wtedy, że powstał naczyniak punkcikowaty. Wspomniałem, powyżej, że naczyniaki mogą pojawić się w każdym wieku. Część z nich może być wrodzona. Dlatego też teleangiektazje dzielimy na:

Teleangiektazje pierwotne

Ten typ rozszerzonych naczyń krwionośnych związany jest najczęściej z wrodzonymi zespołami chorobowymi. Inną przyczyną pojawienia się teleangiektazji pojedynczych lub uogólnionych może być ciąża. Bez uchwytnej przyczyny może powstać rozszerzenie naczynia u dzieci i ludzi starszych.

Teleangiektazje wtórne

Rozszerzenie naczyń krwionośnych nabyte występują w przebiegu:

Najlepszym przykładem szkodliwego wpływu czynników zewnętrznych jest obecność licznych teleangiektazji na odkrytych miejscach u rolników, marynarzy, żeglarzy, hutników. Po leczeniu zmiany naczyniowe mogą powstać zarówno po leczeniu miejscowymi skóry jak i stosowaniu leków ogólnie działających.

Największym wrogiem skór unaczynionych są preparaty sterydowe do stosowania zewnętrznego.

Omówienie problemu rozszerzonych naczyń krwionośnych byłoby niepełne, gdybym ograniczył się tylko do skóry twarzy. Inną nie mniej ważną okolicą ciała, w której pojawiają się teleangiektazje są: nogi. Najczęściej występują na udach, okolicy podkolanowej, podudziach i okolicach kostki. O takich naczyniach mówimy: wenektazje, czyli rozszerzenia żylakowe. Naczynia te mają kolor sinawy, sinogranatowy, wiśniowy. Są zazwyczaj grubsze niż typowe teleangiektazje. Wyglądem przypominają „miotełkę” lub wachlarzyk. Czynników sprzyjających powstawaniu wenektazji jest bardzo wiele. Do najczęstszych należą:

Najbardziej skuteczną terapią teleangiektacji zlokalizowanych w obrębie skóry twarzy są bez wątpienia lasery. Laser IDASPoczątki laserowego niszczenia naczyń krwionośnych były związane z laserem argonowym, (490 – 514 nm), który została zastąpiony przez impulsowe lasery Nd:YAG II z przetworzeniem wiązki na II harmoniczną w krysztale KTP – obecnie zwyczajowo zwane laserami KTP. Lasery tego typu wytwarzają quasi ciągłą wiązkę o długości fali 532 nm (światło jaskrawo zielone) i mocy 1.5 – 5 W. Długość fali 532 nm zbliżona jest do maksymalnej absorpcji krwi utlenowanej. Urządzenie KTP są wręcz idealne do zamykania drobnych, powierzchownych naczyń krwionośnych – teleangiektazji na skórze twarzy, punktów rubinowych. W przypadku użycia tego typu laserów do terapii rozległych zmian naczyniowych wskazane jest użyciu skanera.

Celem działania światła laserowego w leczeniu zmian naczyniowych jest hemoglobina. Po absorpcji energii przez hemoglobinę dochodzi do miejscowego podwyższenia temperatury w obrębie naczyń krwionośnych. Końcowym efektem tego zjawiska jest zmniejszenie średnicy naczynia z następowym zamknięciem światła naczynia.

W celu uzyskania ww. efekty muszą być spełnione podstawowe warunki terapii laserowej – selektywnej termolizy:

W związku z bardzo dużym zapotrzebowaniem, ze strony pacjentów, na efektywną likwidację, teleangiektazji, szczególnie w obrębie twarzy, wybór laserów typu KTP jest dość duży. Dla nas, użytkowników urządzeń laserowych, najważniejsze są: bezpieczeństwo dla pacjenta, efektywność działania zgodna z deklaracją producenta i oczekiwaniem naszym oraz pacjenta. Jednym z takich urządzeń jest niewątpliwie laser IDAS firmy WaveLight. Spośród innych laserów KTP wyróżnia się przede wszystkim znakomitą tolerancją zabiegu przez pacjenta (zabieg jest praktycznie bezbolesny) oraz wysoką efektywnością i łatwością użytkowania powiązaną z możliwością wyboru różnych sekwencji impulsów. Te cechy sprawiają, że IDAS może stanowić doskonałe uzupełnienie oferty lekarskiej w zakresie zabiegów zarówno estetycznych (teleangiektazje, przebarwienia) jak i terapeutycznych (naczyniaki).

Więcej informacji na temat lasera Idas znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Rola kontekstu w interpretacji obrazu dermatoskopowego

Rola całościowej oceny kontekstu klinicznego, obrazu wideodermatoskopowego oraz badania histopatologicznego dla właściwej diagnostyki i leczenia pacjenta z atypową zmianą barwnikową. 

Nowe obiektywy FotoFinder. Szerszy zakres możliwości kamery medicam 1000s

Obiektyw D-Scope III - NOWOŚĆ!
Dermoskopia wysokich powiększeń
Do rodziny obiektywów FotoFinder dołączył innowacyjny obiektyw D-Scope III, otwierający nowy rozdział obserwacji zmian skórnych w powiększeniu optycznym do 400x. Technologia dermoskopii wysokich powiększeń działa w połączeniu z kamerą wideodermoskopową FotoFinder medicam® 1000s.Nowy obiektyw sprawdza się także w kapilaroskopii, ułatwiając analizę nieprawidłowości mikronaczyniowych. Doskonale widoczne są nawet komórki krwi przepływające przez naczynia włosowate. 

Trychologia kosmetyczna - inna strona kosmetologii

Coraz więcej osób ma problem z wypadaniem włosów lub dolegliwościami ze strony skóry głowy. Część szuka rozwiązania na własną rękę testując produkty z drogerii czy z apteki, niektórzy leczą się u dermatologa, a inni szukają pomocy u trychologa.