Skóra unaczyniona – przyczyny, leczenie, profilaktyka

Autor: lek. Artur Markowski

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 3/19/2006

Rozszerzone przeświecające przez skórę naczynia krwionośne nazywamy fachowo - teleangiektazjami. Naczynia tego typu mogą być pojedyncze lub bardzo liczne. Niekiedy układają się w olbrzymią, wielką sieć naczyniową. Wiele osób zastanawia się, dlaczego tak się dzieje, że jedni ludzie mają białą alabastrową skórę twarzy a policzki innych wyglądają jakby przed chwilą wrócili z 40 kilometrowego biegu wokół bieguna północnego.

Pełne zrozumienie przyczyn występowania, teleangiektazji nie było by możliwe, gdyby nie dokonania anatomii i dermatologii. Dokładne poznanie skóry i występujących w niej przydatków: gruczołów łojowych, potowych, naczyń żylnych, tętniczych i limfatycznych pozwoliło na sklasyfikowanie schorzeń tych struktur i tym samym opracowanie koncepcji profilaktyki i leczenia.

Unaczynienie skóry

Naczynia dochodzą do skóry poprzez:

  1. tzw. splot naczyniowy głęboki, położony na granicy skóry właściwej i tkanki podskórnej,
  2. tzw. splot powierzchowny położony w warstwie brodawkowatej skóry, bliżej naskórka,
  3. dodatkowe sploty naczyniowe spotykamy także w obrębie mieszków włosowych i gruczołów potowych.

Teleangiektazje to trwale rozszerzone naczynia włosowate splotu podbrodawkowtego, które przeświecają przez naskórek w postaci czerwonych nitek. U niektórych ludzi obserwujemy bardzo niekorzystne zjawisko, z punktu widzenia estetycznego, rozlany rumień w obrębie czoła czy policzków. Dzieje się tak, dlatego, ponieważ naczynia włosowate ściśle przylegają do siebie tworzyć gęstą sieć. Sieć ta daje efekt jednorodnego zaczerwienienia skóry. Teleangiektazje mogą być ograniczone do niewielkich powierzchni lub występować na całym ciele. Mogą pojawiać się zarówno u dorosłych jak i dzieci. Dość często w obrębie rozszerzonego naczynia krwionośnego dochodzi do nowotworzenia naczynia krwionośnego w części środkowej. W takich przypadkach mówimy o naczyniaku gwiaździstym. Niekiedy w naczyniaku gwiaździstym część środkowa ulega uniesieniu mówimy wtedy, że powstał naczyniak punkcikowaty. Wspomniałem, powyżej, że naczyniaki mogą pojawić się w każdym wieku. Część z nich może być wrodzona. Dlatego też teleangiektazje dzielimy na:

Teleangiektazje pierwotne

Ten typ rozszerzonych naczyń krwionośnych związany jest najczęściej z wrodzonymi zespołami chorobowymi. Inną przyczyną pojawienia się teleangiektazji pojedynczych lub uogólnionych może być ciąża. Bez uchwytnej przyczyny może powstać rozszerzenie naczynia u dzieci i ludzi starszych.

Teleangiektazje wtórne

Rozszerzenie naczyń krwionośnych nabyte występują w przebiegu:

Najlepszym przykładem szkodliwego wpływu czynników zewnętrznych jest obecność licznych teleangiektazji na odkrytych miejscach u rolników, marynarzy, żeglarzy, hutników. Po leczeniu zmiany naczyniowe mogą powstać zarówno po leczeniu miejscowymi skóry jak i stosowaniu leków ogólnie działających.

Największym wrogiem skór unaczynionych są preparaty sterydowe do stosowania zewnętrznego.

Omówienie problemu rozszerzonych naczyń krwionośnych byłoby niepełne, gdybym ograniczył się tylko do skóry twarzy. Inną nie mniej ważną okolicą ciała, w której pojawiają się teleangiektazje są: nogi. Najczęściej występują na udach, okolicy podkolanowej, podudziach i okolicach kostki. O takich naczyniach mówimy: wenektazje, czyli rozszerzenia żylakowe. Naczynia te mają kolor sinawy, sinogranatowy, wiśniowy. Są zazwyczaj grubsze niż typowe teleangiektazje. Wyglądem przypominają „miotełkę” lub wachlarzyk. Czynników sprzyjających powstawaniu wenektazji jest bardzo wiele. Do najczęstszych należą:

Najbardziej skuteczną terapią teleangiektacji zlokalizowanych w obrębie skóry twarzy są bez wątpienia lasery. Laser IDASPoczątki laserowego niszczenia naczyń krwionośnych były związane z laserem argonowym, (490 – 514 nm), który została zastąpiony przez impulsowe lasery Nd:YAG II z przetworzeniem wiązki na II harmoniczną w krysztale KTP – obecnie zwyczajowo zwane laserami KTP. Lasery tego typu wytwarzają quasi ciągłą wiązkę o długości fali 532 nm (światło jaskrawo zielone) i mocy 1.5 – 5 W. Długość fali 532 nm zbliżona jest do maksymalnej absorpcji krwi utlenowanej. Urządzenie KTP są wręcz idealne do zamykania drobnych, powierzchownych naczyń krwionośnych – teleangiektazji na skórze twarzy, punktów rubinowych. W przypadku użycia tego typu laserów do terapii rozległych zmian naczyniowych wskazane jest użyciu skanera.

Celem działania światła laserowego w leczeniu zmian naczyniowych jest hemoglobina. Po absorpcji energii przez hemoglobinę dochodzi do miejscowego podwyższenia temperatury w obrębie naczyń krwionośnych. Końcowym efektem tego zjawiska jest zmniejszenie średnicy naczynia z następowym zamknięciem światła naczynia.

W celu uzyskania ww. efekty muszą być spełnione podstawowe warunki terapii laserowej – selektywnej termolizy:

W związku z bardzo dużym zapotrzebowaniem, ze strony pacjentów, na efektywną likwidację, teleangiektazji, szczególnie w obrębie twarzy, wybór laserów typu KTP jest dość duży. Dla nas, użytkowników urządzeń laserowych, najważniejsze są: bezpieczeństwo dla pacjenta, efektywność działania zgodna z deklaracją producenta i oczekiwaniem naszym oraz pacjenta. Jednym z takich urządzeń jest niewątpliwie laser IDAS firmy WaveLight. Spośród innych laserów KTP wyróżnia się przede wszystkim znakomitą tolerancją zabiegu przez pacjenta (zabieg jest praktycznie bezbolesny) oraz wysoką efektywnością i łatwością użytkowania powiązaną z możliwością wyboru różnych sekwencji impulsów. Te cechy sprawiają, że IDAS może stanowić doskonałe uzupełnienie oferty lekarskiej w zakresie zabiegów zarówno estetycznych (teleangiektazje, przebarwienia) jak i terapeutycznych (naczyniaki).

Więcej informacji na temat lasera Idas znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Diagnostyka wieloobiawowej choroby uwarunkowanej genetycznie. Doświadczenie z pracy na systemie vexia

Jestem użytkownikiem FotoFinder od 15 lat. Obecnie pracuję na modelu vexia z kamerą medicam 800. Każdy pacjent z chorobami skóry i przed zabiegami medycyny estetycznej ma wykonywaną pełną dokumentację w systemie FotoFinder, która pozwala ocenić przebieg terapii.

Okno w głąb skóry. Nieinwazyjna histopatologia XXI wieku w zasięgu ręki

Historia histologii sięga XVII wieku. Barwniki, parafina, kriostaty, pierwsze mikroskopy – wszystko to doprowadziło do tego, gdzie obecnie jesteśmy. Momentu, gdy na podstawie niewielkiego wycinka tkanki specjaliści decydują o rozpoznaniu rzutującym na przyszłość każdego zaniepokojonego swoim stanem pacjenta. 

Dołącz do rodziny FotoFinder. Zapraszamy do akcji partnerskiej

FotoFinder podczas 30 lat działalności dowiódł, że liczy się dla niego nie tylko jakość produkowanych urządzeń lecz także wymiar edukacyjny, dzięki czemu skupił wokół siebie światowej klasy specjalistów. Utrzymując rodzinny charakter, firmie udało się zbudować współpracującą ze sobą społeczność posiadaczy marki. Z FotoFinder jesteśmy związani od ponad 15 lat. Przez ten czas wspólnie wprowadziliśmy na polski rynek kilkaset urządzeń. Muszę podkreślić, że nawet te najstarsze wciąż funkcjonują i dobrze spełniają swoje zadanie, co potwierdza, że jakość i niezawodność są ważnymi zaletami tej marki. Pierwszy wideodermoskop FotoFinder powstał w niewielkiej niemieckiej miejscowości jako efekt pracy rodzinnej firmy. Od tamtej pory nieustanny rozwój technologii szedł w parze z konsekwentnym rozbudowywaniem społeczności użytkowników tej marki. Imponujący jest ogrom pracy, jaki zespół FotoFinder włożył w stworzenie sieci edukacyjnej. Doświadczeni specjaliści dermoskopii nieodpłatnie i rzetelnie dzielą się wiedzą z każdym, kto chce być częścią tej wyjątkowej grupy. Zarówno wykłady prowadzone w trakcie międzynarodowych kongresów, jak i comiesięczne piątkowe spotkania on-line w ramach FotoFinder Academy, sprawiły, że tysiące lekarzy z całego świata otrzymuje stałe wsparcie w pogłębianiu wiedzy i w samym procesie stawiania diagnozy.

OCT skóry - technologia VivoSight Dx. Wsparcie przy planowaniu leczenia raka podstawnokomórkowego

Połączenie zaawansowanego obrazowania skóry i nowych technologii leczenia opartych na celowanej emisji energii pozwala na stworzenie spersonalizowanych strategii leczenia BCC. 

Intensyfikacja badań klinicznych, postęp w technologii leczenia raka podstawnokomórkowego (BCC), a także coraz powszechniejsze stosowanie najnowocześniejszych systemów obrazowania skóry mają znaczący wpływ na rozwój medycyny w zakresie planowania diagnostyki i leczenia tego nowotworu. Do najchętniej stosowanych metod należą elastyczne oraz wydajne systemy uwzględniające indywidualne preferencje i potrzeby pacjentów. 

Renomowani specjaliści podzielili się swoimi doświadczeniami, prezentując swój wkład w rozwój nowych modeli strategii leczenia BCC. Opowiedzieli także o tym, dlaczego właśnie VivoSight OCT odgrywa w ich pracy kluczową rolę.

OCT skóry - technologia VivoSight Dx. Wsparcie przy planowaniu leczenia raka podstawnokomórkowego - Orit Markowitz MD

Połączenie zaawansowanego obrazowania skóry i nowych technologii leczenia opartych na celowanej emisji energii pozwala na stworzenie spersonalizowanych strategii leczenia BCC. 

Intensyfikacja badań klinicznych, postęp w technologii leczenia raka podstawnokomórkowego (BCC), a także coraz powszechniejsze stosowanie najnowocześniejszych systemów obrazowania skóry mają znaczący wpływ na rozwój medycyny w zakresie planowania diagnostyki i leczenia tego nowotworu. Do najchętniej stosowanych metod należą elastyczne oraz wydajne systemy uwzględniające indywidualne preferencje i potrzeby pacjentów. 

Renomowani specjaliści podzielili się swoimi doświadczeniami, prezentując swój wkład w rozwój nowych modeli strategii leczenia BCC. Opowiedzieli także o tym, dlaczego właśnie VivoSight OCT odgrywa w ich pracy kluczową rolę.