Skuteczne narzędzia do walki z wirusem
Autor: Jacek Stasiewicz
Kategoria: Ochrona osobista i Dezynfekcja Artykuł opublikowano w CX News nr 1/69/2021
Covid nie odpuszcza. Nie ustaje też Consultronix w dostarczaniu rozwiązań do skutecznej walki z wirusem. Wręcz przeciwnie. Sukcesywnie poszerza swoją ofertę w tym zakresie. Przypomnijmy, jakim arsenałem dysponujemy.
1. Mobilne RTG przyłóżkowe z unikalnym oprogramowaniem wspomagającym diagnostykę płuc.
MAC firmy GMM
Sprawdzony i popularny w Polsce - mobilny/przyłóżkowy aparat RTG - MAC charakteryzujący się nowoczesną, kompaktową konstrukcją, niską wagą (poniżej 180 kg) i mocą generatora 32 kW, wyposażony w DAP. Krótkie czasy ekspozycji (1 ms) i wysokie prądy anodowe lampy pozwalają obrazować niemowlęta, dzieci, pacjentów niewspółpracujących oraz niemobilnych. Całość uzupełnia dotykowy ekran z interfejsem w języku polskim. Aparat wyposażony jest w detektor 14"x17" WCC 127 CsI z rozmiarem piksela 127 µm i głębią obrazowania 16 bit.

Angell firmy IMD
Nowość w ofercie – cyfrowy, zmotoryzowany - mobilny/przyłóżkowy aparat RTG - Angell DP320. Praktyczny i łatwy w obsłudze o szerokim zakresie ruchu ramienia oraz ustawień. Wybrane cechy aparatu: generator 40 kW, lampa dwuogniskowa 0,6/1,2, DAP. Wyposażony w detektor bezprzewodowy 35x43 cm o rozdzielczości 7,6 mln pikseli i głębokości akwizycji 16 bit, bezprzewodowa komunikacja z systemami PACS, wbudowana stacja akwizycyjna z 19" ekranem.
Compact DR Plus z firmy IMD
Mobilny/przyłóżkowy aparat RTG - Compact DR Plus – polecamy wersję z wbudowanym napędem – to urządzenie z generatorem 40 kW o szerokim zakresie zastosowań klinicznych. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości transportu pacjenta. Wybrane cechy aparatu: lampa dwuogniskowa 0,6/1,2, DAP, bezprzewodowy pilot zdalnego sterowania, wbudowana stacja akwizycyjna z ekranem 19", bezprzewodowa komunikacja z PACS, możliwość obrotu kolumny wokół osi pionowej.

2. Dezynfekcja powierzchni i powietrza promieniami UVC
Moon Beam 3 firmy Diversey
Urządzenie przeznaczone do dezynfekcji poprzez naświetlanie UVC. Składa się z trzech emitujących promienie, indywidualnie regulowanych, ruchomych ramion osadzonych w jednostce bazowej oraz z mobilnego panelu sterującego. Kieruje on działaniem jednostki bazowej (emitera) i pełni funkcję ochronną podczas dezynfekcji. Eliminuje konieczność kontaktu osób z niebezpiecznymi dla zdrowia promieniami i w razie potrzeby przerywa pracę.
Urządzenie ma uniwersalne zastosowanie nie tylko w salach chorych i innych pomieszczeniach szpitalnych, ale również w karetkach pogotowia, czy do dezynfekcji wyrobów medycznych ułożonych pod ramieniem naświetlającym. Zdezynfekowane pomieszczenie nadaje się do użytku bezpośrednio po zakończeniu procesu. Czas pojedynczego cyklu wynosi od 3 do 10 minut.
SteriPro z firmy UVC Solution
SteriPro to zaawansowany technologicznie robot, który dezynfekuje promieniami UVC powierzchnię zmapowaną wcześniej za pomocą lasera. Emituje promień o długości 253,7 nm. Posiada odpowiednio dużą ilość lamp, które generują wysoką moc promieniowania. Ułożenie lamp pod odpowiednimi kątami i wokół całego urządzenia pozwala na skuteczną dezynfekcję nawet przy większym kącie padania promieni oraz dezynfekcję wokół całej swojej osi (360 stopni).
Czujniki SteriPro automatycznie określają wielkość pomieszczenia i sugerują niezbędny czas trwania cyklu dezynfekcji. Dla standardowej sali szpitalnej wystarczy zaledwie 10-minutowy cykl, a dla sali operacyjnej około 20-minutowy. Urządzenie obsługuje na odległość operator za pomocą tabletu. SteriPro ma też zainstalowane czujniki, które zatrzymują proces w przypadku wykrycia ruchu.
3. Dezynfekcja wielofunkcyjnymi urządzeniami przepływowymi
Plaze Safe W firmy Healthwell Medical
Plaze Safe W jest to montowane naściennie, przepływowe, wielofunkcyjne urządzenie do dezynfekcji powietrza i powierzchni w pomieszczeniach. Korzysta z 7 metod dezynfekcji i można je ustawić w jednym z 3 trybów pracy.
W trybie dezynfekcji ciągłej (polecany w trakcie użytkowania pomieszczenia) urządzenie zasysa powietrze do środka, gdzie jest filtrowane (filtry: wstępny, HEPA i węglowy), następnie dezynfekowane: metodą fotokatalizy, lampami UVC, lampą ozonową, jonizacją plazmową (HPI) oraz jonizacją katalityczną (RCI).
W trybie ozonowania plazmowego (polecany np. w nocy, gdy wnętrze nie jest wykorzystywane) następuje zamgławianie pomieszczenia ozonem. Jest to skuteczny sposób eliminacji wirusów i innych patogenów nie tylko w powietrzu, ale również z trudnodostępnych powierzchni. Bezpieczeństwo użytkownikom i osobom postronnym zapewniają - system czujników stężenia ozonu i wykrywania obecności człowieka w pomieszczeniu, a także możliwość szybkiej degradacji ozonu.
W trybie jonizacji (polecany np. po kilku dniach nieobecności w pomieszczeniu) następuje odświeżenie powietrza w wyniku wzrostu ilości jonów ujemnych i ograniczenia ilości jonów dodatnich. Można z niego korzystać w każdym momencie w celu poprawy jakości powietrza. Wydajność urządzenia wynosi 297 m3/24 h. Naturalnym miejscem zastosowania są gabinety lekarskie i stomatologiczne.
Plaze Safe C firmy Healthwell Medical
Jest to niewielkie urządzenie, które również posiada trzy tryby pracy. Przeznaczone jest przede wszystkim do dezynfekcji pojazdów oraz małych pomieszczeń np. prywatnych gabinetów lekarskich. Metody dezynfekcji: ozonowanie plazmowe, jonizacja katalityczna (RCI), jonizacja plazmowa (HP).
4. Bramki odkażające
Bramka odkażająca firmy mTree Medical Solutions
Rozprowadzanie płynu do dezynfekcji w bramce trwa zaledwie od 3 do 5 sekund. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu systemu pompy wysokociśnieniowej, 12 dysz oraz techniki atomizacji ultradźwiękowej płynu (mgła sucha; cząsteczki o średnicy 1-10 mikronów) lub standardowego oprysku (mgła mokra; 10-60 mikronów). Mgła przenika przez materiał, nie niszczy ubrań, nie pozostawia śladów i nie wywołuje reakcji alergicznych. Duży zbiornik na płyn dezynfekujący (15 litrów) umożliwia wykonanie aż 1080 cykli 5-sekundowych natrysków. W bramce stosowane są wyłącznie płyny certyfikowane do zwalczania SARS-CoV-2.
5. Peparaty do dezynfekcji rąk i powierzchni na bazie alkoholu
Draseptan S10
Draseptan S10 do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu etylowego (70,05 g/100 g) w 500 ml oraz w kanistrze 5 L dzięki odpowiedniemu stężeniu alkoholu jest skuteczny wobec wirusów otoczkowych w tym SARS-CoV-2. Nadaje się do częstego stosowania, nie wysuszając nadmiernie dłoni. Preparat ma neutralny zapach.
Draseptan P10
Draseptan P10 służy do dezynfekcji małych i trudnodostępnych powierzchni poprzez przetarcie ich ściereczką nasączoną preparatem. Skuteczny wobec wirusów, nie pozostawia smug na dezynfekowanych powierzchniach.

Ze względu na brak skutecznego leku diagnostyka i profilaktyka są jedyną dostępną bronią przeciw SARS-CoV-2. Zarówno narzędzia, jak i preparaty, które posiadamy w ofercie mogą stanowić dla Państwa wsparcie w nierównej walce z wirusem.
Pełna oferta dekontaminacji jest dostępna na stronie www.consultronix.pl. ♦
Więcej informacji na temat dekontaminacja, dezynfekcja, ochrona osobista znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.