Soczewka PodEye - hydrofobowa rewolucja

Autor: Agnieszka Gawin

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/43/2013

Szeroka oferta soczewek dostępnych w portfolio naszej firmy, skupiała się dotychczas na modelach wykonanych z trzech materiałów: akrylu hydrofilnego, silikonu oraz PMMA. Jednak oferta w tej konfiguracji nie zaspokajała potrzeb wszystkich chirurgów. Nie mieliśmy popularnych na naszym rynku soczewek z akrylu hydrofobowego. Szukając firmy, która mogłaby wypełnić lukę w naszym asortymencie, postanowiliśmy w 2010 roku rozpocząć współpracę z belgijskim producentem soczewek wewnątrzgałkowych, firmą PhysIOL. Oprócz doskonałych soczewek do mikrocięcia w systemie implantacji preloaded - MICRO 123, soczewek trzyogniskowych FineVision posiadają, jakże pożądaną przez nas, soczewkę hydrofobową PodEye.


 Rewolucja produkcji 

Cryomilling, czyli innowacyjna technologia produkcji soczewki PodEye, oparta jest na procesie wycinania soczewki z bryły akrylu oraz jej diamentowej obróbce (fot. 1). Proces ten eliminuje ryzyko powstawania w optyce soczewki mikroporów, w których gromadząca się woda może powodować tworzenie się negatywnego dla pacjenta zjawiska „olśnienia” (fot. 2). Ten sposób produkcji soczewek hydrofobowych jest unikalny i wyróżnia nas spośród popularnych na rynku soczewek akrylowych o niskim stopniu uwodnienia, produkowanych metodą wtłaczania masy akrylowej do gotowej formy. Ponadto stopień uwodnienia, wyższy niż dotychczasowe standardy rynkowe, jest przemyślanym i celowym działaniem. 4.9% wody w akrylu hydrofobowym jest wynikiem umieszczenia soczewki w pojemniku wypełnionym płynem fizjologicznym. To dzięki temu soczewka przed wszczepieniem do gałki ocznej, w której panuje środowisko wodne, lepiej adaptuje się do panujących tam warunków. Ostatecznie przekłada się to na szybszą adaptację akrylu w oku i daje pacjentowi lepszy komfort widzenia, bez dodatkowych zniekształceń obrazu czy niepożądanych „olśnień”.

Rewolucyjny kształt 

Podwójna ostra krawędź na części optycznej i haptycznej, dodatkowa pięciostopniowa angulacja, dwuwypukłość, asferyczna optyka korygująca aberację sferyczną - to dziś standard w wysokiej klasy soczewkach wewnątrzgałkowych. Dlatego skupmy się na tym, co jeszcze posiada soczewka PodEye, a czego nie mają soczewki konkurencyjne. Unikatowy kształt haptenów przypominający kotwicę, zapewnia lepszą stabilizację soczewki oraz jej centrację w miejscu implantacji (fot. 3). Znacznik poprawności wszczepu w postaci dwóch otworów w przeciwległych haptenach, daje chirurgowi kontrolę podczas procesu implantacji. Kształt soczewki ma również wpływ na łatwość umieszczenia jej w injectorze oraz implantację przez cięcie 2.0 mm.

 

 


 Rewolucja na rynku

Wypełnienie niszy w naszej ofercie soczewką hydrofobową sprawia, że jesteśmy w chwili obecnej firmą, która odpowie na większość wymagań klientów. Mając do dyspozycji portfolio soczewek najwyższej jakości, wykonanych z doskonałych materiałów, jesteśmy przekonani, że sprostamy potrzebom wszystkich oddziałów i chirurgów operujących w polskich ośrodkach.

Soczewka PodEye staje się dziś rewolucją na europejskim rynku mikrochirurgicznym, a dzięki naszej firmie rewolucja ta ma szansę zmienić sytuację w polskich oddziałach okulistycznych. Czy pozwolimy jej na to? To zależy tylko od Państwa.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki Physiol



Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.