Soczewki HumanOptics - Toryczne i dyfrakcyjne

Autor: Agnieszka Gawin

Kategoria: Mikrochirurgia oka Artykuł opublikowano w CX News nr 3/22/2007

Tag:

Nowe soczewki wewnątrzgałkowe MicroSil Toric są interesującą propozycją niemieckiej firmy HumanOptics.Soczewki wewnątrzgałkowe Human Optics

Soczewka Toryczna daje nowe rozwiązanie w leczeniu zaćmy u osób z dużym astygmatyzmem, poprawia ostrość wzroku do dali, eliminując tym samym konieczność stosowania dwóch różnych par okularów.

Soczewki MicroSil Toric wykonane są z najwyższej jakości silikonu, posiadają filtr UV, są zwijalne i mogą być wszczepiane przez małe cięcie. Dzięki budowie ich implantacja jest łatwa i przebiega bez żadnych komplikacji. Ostre krawędzie i wydłużone haptyki, w kształcie litery „Z”, doskonale stabilizują i utrwalają implant w torbie.

Ponadto modele soczewek: –s, -sY, -sPB mają końce haptyków ukształtowane do formy kleszczy, które pełnią funkcję dodatkowych stabilizatorów soczewki implantowanej do rowka rzęskowego, lub metodą PiggyBack. Sposób połączenia haptyków z częścią optyczną soczewki jest zaprojektowany w ten sposób, aby soczewki były zawsze niezawodne i pozwalały lekarzowi na łatwą i bezproblemową implantację.

Wspomniana metoda „PiggyBack”, to możliwość dająca zaskakujące efekty korekcji wysokich wad refrakcji. Firma HumanOptics dzięki soczewkom MicroSil Toric (i Dyfrakcyjnym), umożliwiła wykonywanie zabiegów wszczepiania dwóch soczewek do oka. Metoda PiggyBack stosowana jest wówczas, gdy soczewka implantowana do komory tylnej nie koryguje wady refrakcji oka. Specjalna budowa soczewek MicroSil Toric, ich wklęsła tylna i wypukła przednia- powierzchnia części optycznej oraz przedłużone haptyki, pozwalają skutecznie i bezproblemowo dokonywać korekcji wad refrakcyjnych oka, poprzez umieszczenie dodatkowej soczewki w rowku rzęskowym.

Model –sY posiada filtr światła niebieskiego, chroniący przed AMD, a soczewka implantowana jest do komory tylnej. Torica –sS jest z kolei przeznaczona do implantowania w rowku rzęskowym, co jest bardzo istotne, w przypadku, gdy nie jest możliwe umieszczenie soczewki w tylnej komorze.

Soczewki MicriSil Toric firmy HumanOptics, to gama soczewek, które dają lekarzom satysfakcję i nowe możliwości w chirurgii oka, a pacjentom pozwalają osiągnąć
zadowolenie z jakości wykonywanych zabiegów.

Więcej informacji na temat soczewk wewnątrzgałkowych znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki HumanOpticsOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Mikrochirurgia oka:

Kiedy warto odejść od standardów? Witrektomia 23, 25 czy 27G?

Postęp technologiczny w zakresie witrektomii umożliwił wykonywanie zabiegów chirurgicznych za pomocą systemów w rozmiarach od 23 do 27G. Złotym standardem jest 23G, jednak w niektórych przypadkach warto dać szansę mniejszej alternatywie. System o rozmiarze 27G wymaga cięcia o średnicy zaledwie 0,42 mm, co pozwala na perfekcyjne zasklepienie się ran, zmniejsza stan zapalny oraz ból pooperacyjny w porównaniu do witrektomii 25G (Kaushik, et al., 2022; Schaal, et al., 2014). W przypadku witreoretinopatii proliferacyjnej (PVR) i retinopatii cukrzycowej proliferacyjnej (PDR) mniejsza średnica narzędzi pozwala na bardziej precyzyjną manipulację. Wskazania chirurgiczne w witrektomii przez część płaską ciała rzęskowego (PPV) 27G obejmują: otwór plamki, ERM, zespół trakcji szklistkowo-plamkowych, obrzęk plamki, krwawienia w tylnym odcinku, trakcyjne odwarstwienie siatkówki, zmętnienie ciała szklistego, a także cukrzycowe odwarstwienie trakcyjne, przedarciowe odwarstwienie siatkówki (RRD), zapalenie wnętrza gałki ocznej i krwotok podplamkowy. 

Lotnik musi mieć sokoli wzrok

,,Lotnik musi mieć sokoli wzrok" - tak pisały czasopisma lotnicze, w których jako pacholę się zaczytywałem. Marzyłem bowiem, żeby zostać lotnikiem. Były tam rekomendacje, jak dbać o wzrok. Zgodnie z zaleceniami odbywałem spacery, by patrzeć na odległe zielone łąki i lasy. Jadłem też dużo marchewki. Pierwsze badanie przez lotniczą komisję lekarską było pozytywne. Nawet zdziwiłem się, że potrafiłem rozróżniać subtelne barwy i precyzyjnie określić odległości. 

Soczewka Aspira 3P-aVA w nowej odsłonie. Metoda fiksacji transskleralnej

Jednym z czynników wpływających na poprawne przeprowadzenie fiksacji transskleralnej soczewki wewnątrzgałkowej techniką Yamane jest dobór odpowiedniego implantu. Spośród dostępnych na rynku soczewek na uwagę zasługuje Aspira 3P-aVA niemieckiej firmy HumanOptics.

Okiem eksperta - Lek. Tomasz Kuc

W codziennej praktyce uzyskanie satysfakcjonującej refrakcji bywa problematyczne, ze względu na pojawiające się utrudnienia w procesie wszczepu implantu. Najważniejsze z nich to: bezsoczewkowość powiązana z brakiem wsparcia torebki tylnej, podwichnięcie implantu, a szczególnie przemieszczenie sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej do komory ciała szklistego. 

Wszczep soczewki torycznej tips&tricks

Chirurgia zaćmy z wszczepem sztucznej soczewki to kilkadziesiąt lat historii. Obecnie, w dobie dostępu do wysokiej klasy soczewek wewnątrzgałkowych, z całą pewnością zabieg usunięcia zaćmy jest dodatkowo zabiegiem refrakcyjnym, umożliwiającym skorygowanie wady refrakcji pacjenta i częściowe lub całkowite uwolnienie go od konieczności stosowania korekcji okularowej. Soczewkami wewnątrzgałkowymi korygujemy krótkowzroczność, nadwzroczność, starczowzroczność czy astygmatyzm. W przypadku tego ostatniego, każdy nawet najmniejszy astygmatyzm ma wpływ naostrość wzroku, natomiast wada powyżej 1,5 - 2 dioptrii cylindrycznych ma istotny wpływ na komfort życia pacjenta i praktycznie skazuje go na konieczność stosowania okularów. Astygmatyzm umiarkowany (od 1 do 2 D cylindrycznych) występuje u około 25% populacji, a astygmatyzm powyżej 2 D dotyczy 10% pacjentów. Randomizowane badania przeprowadzone na grupie 23 240 pacjentów operowanych z powodu zaćmy wykazały, że istotny astygmatyzm wykryto u 7,15% z nich.