Soczewki wewnątrzgałkowe HumanOptics Diffractiva - rozwiąznie dla wymagających

Autor: Agnieszka Sotoła

Kategoria: Mikrochirurgia oka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/23/2008

Tag:
Firma HumanOptics posiada w swojej ofercie następujące soczewki wewnątrzgałkowe:

Lina Diffractiva zapewnia ostre widzenie do bliży, dali, oraz co bardzo ważne, w dystansie pośrednim, bez stosowania okularów korekcyjnych. Aby uzyskać wysoki komfort widzenia, firma HumanOptics podczas projektowania soczewki Diffractiva wykorzystała zjawisko dyfrakcji czyli ugięcia światła. Przechodzi ono przez 9 specjalnie zaprojektowanych pierścieni umożliwiających stopniową zmianę stref dyfrakcji, w celu utworzenia łagodnego przejścia pomiędzy punktami ogniskowania obrazu od dali do bliży. Przeprowadzone badania wykazały, iż wybór 9 stref jest optymalny ze względu na komfort widzenia przy słabym oświetleniu. Soczewka współgra z reakcją źrenic związaną ze zmianą oświetlenia, co zapewnia komfort widzenia podczas wszelkich codziennych czynności. Do wyboru mamy model wszczepiany do torebki tylnej ‘-s ‘, jak i do rowka rzęskowego – ‘sS’. Soczewki wykonane są z najwyższej jakości materiału hydrofobowego i posiadają filtr UV. Dzięki odpowiedniej budowie implantacja jest łatwa i przebiega bez komplikacji. Wydłużone haptyki, w kształcie litery C, doskonale stabilizują implant. Wyróżnikiem HumanOptics jest podwójna ochrona przed PCO (360°), w postaci ostrych krawędzi oraz podniesionego kołnierza na całym obwodzie strefy optycznej.

Dobór soczewki odbywa się indywidualnie, dla każdego pacjenta na podstawie wyników badań i po wypełnieniu specjalnie przygotowanego formularza który uwzględnia wszystkie parametry operacji między innymi oczekiwany astygmatyzm pooperacyjny wynikający też z miejsca cięcia. Na tej podstawie, HumanOptics proponuje 3 soczewki ze szczególną rekomendacją jednej z nich. Taka forma pozwala wyeliminować błędy, oraz daje gwarancję najwyższej jakości.

Więcej informacji na temat soczewek wewnątrzgałkowych znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki HumanOpticsOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Mikrochirurgia oka:

Kiedy warto odejść od standardów? Witrektomia 23, 25 czy 27G?

Postęp technologiczny w zakresie witrektomii umożliwił wykonywanie zabiegów chirurgicznych za pomocą systemów w rozmiarach od 23 do 27G. Złotym standardem jest 23G, jednak w niektórych przypadkach warto dać szansę mniejszej alternatywie. System o rozmiarze 27G wymaga cięcia o średnicy zaledwie 0,42 mm, co pozwala na perfekcyjne zasklepienie się ran, zmniejsza stan zapalny oraz ból pooperacyjny w porównaniu do witrektomii 25G (Kaushik, et al., 2022; Schaal, et al., 2014). W przypadku witreoretinopatii proliferacyjnej (PVR) i retinopatii cukrzycowej proliferacyjnej (PDR) mniejsza średnica narzędzi pozwala na bardziej precyzyjną manipulację. Wskazania chirurgiczne w witrektomii przez część płaską ciała rzęskowego (PPV) 27G obejmują: otwór plamki, ERM, zespół trakcji szklistkowo-plamkowych, obrzęk plamki, krwawienia w tylnym odcinku, trakcyjne odwarstwienie siatkówki, zmętnienie ciała szklistego, a także cukrzycowe odwarstwienie trakcyjne, przedarciowe odwarstwienie siatkówki (RRD), zapalenie wnętrza gałki ocznej i krwotok podplamkowy. 

Lotnik musi mieć sokoli wzrok

,,Lotnik musi mieć sokoli wzrok" - tak pisały czasopisma lotnicze, w których jako pacholę się zaczytywałem. Marzyłem bowiem, żeby zostać lotnikiem. Były tam rekomendacje, jak dbać o wzrok. Zgodnie z zaleceniami odbywałem spacery, by patrzeć na odległe zielone łąki i lasy. Jadłem też dużo marchewki. Pierwsze badanie przez lotniczą komisję lekarską było pozytywne. Nawet zdziwiłem się, że potrafiłem rozróżniać subtelne barwy i precyzyjnie określić odległości. 

Soczewka Aspira 3P-aVA w nowej odsłonie. Metoda fiksacji transskleralnej

Jednym z czynników wpływających na poprawne przeprowadzenie fiksacji transskleralnej soczewki wewnątrzgałkowej techniką Yamane jest dobór odpowiedniego implantu. Spośród dostępnych na rynku soczewek na uwagę zasługuje Aspira 3P-aVA niemieckiej firmy HumanOptics.

Okiem eksperta - Lek. Tomasz Kuc

W codziennej praktyce uzyskanie satysfakcjonującej refrakcji bywa problematyczne, ze względu na pojawiające się utrudnienia w procesie wszczepu implantu. Najważniejsze z nich to: bezsoczewkowość powiązana z brakiem wsparcia torebki tylnej, podwichnięcie implantu, a szczególnie przemieszczenie sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej do komory ciała szklistego. 

Wszczep soczewki torycznej tips&tricks

Chirurgia zaćmy z wszczepem sztucznej soczewki to kilkadziesiąt lat historii. Obecnie, w dobie dostępu do wysokiej klasy soczewek wewnątrzgałkowych, z całą pewnością zabieg usunięcia zaćmy jest dodatkowo zabiegiem refrakcyjnym, umożliwiającym skorygowanie wady refrakcji pacjenta i częściowe lub całkowite uwolnienie go od konieczności stosowania korekcji okularowej. Soczewkami wewnątrzgałkowymi korygujemy krótkowzroczność, nadwzroczność, starczowzroczność czy astygmatyzm. W przypadku tego ostatniego, każdy nawet najmniejszy astygmatyzm ma wpływ naostrość wzroku, natomiast wada powyżej 1,5 - 2 dioptrii cylindrycznych ma istotny wpływ na komfort życia pacjenta i praktycznie skazuje go na konieczność stosowania okularów. Astygmatyzm umiarkowany (od 1 do 2 D cylindrycznych) występuje u około 25% populacji, a astygmatyzm powyżej 2 D dotyczy 10% pacjentów. Randomizowane badania przeprowadzone na grupie 23 240 pacjentów operowanych z powodu zaćmy wykazały, że istotny astygmatyzm wykryto u 7,15% z nich.