Spektralna koherentna tomografia optyczna Spectral OCT SLO

Autor: Jan Łabza

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 2/24/2008

Mimo, iż technologia koherentnej tomografii optycznej OCT jest relatywnie młoda (pierwsze próby jej wykorzystania odbyły się w 1991 roku), to rosnące zapotrzebowanie na badania wewnętrznych struktur dna oka spowodowały wytężone prace nad udoskonaleniem dotychczasowych skanerów OCT. Firma OTI – światowy producent m. in. wysokiej klasy okulistycznych aparatów ultrasonograficznych – wprowadziła w tym roku do swojej oferty spektralny skaner tomograficzny, który jest następcą urządzenia działającego w technologii czasowej (time domain OCT).

Urządzenie drugiej generacji Spectral OCT SLO jest kombinacją optycznej tomografii koherentnej OCT oraz konfokalnego skaningowego oftalmoskopu laserowego SLO. Z olbrzymiej ilości funkcji i możliwości aparatu postanowiłem przedstawić Państwu w punktach te, które wydają mi się najważniejsze i wyróżniają aparat firmy OTI na tle konkurencji:

1. OBRAZOWANIEWCZASIE RZECZYWISTYM Odwzorowanie obrazu SLO i OCT odbywa się z dokładnością co do piksela. Obraz SLO dostarcza informację nt. siatkówki i pozwala na swobodne pozycjonowanie skanów OCT w dowolnym położeniu dna oka. W przeciwieństwie do innych systemów OCT SLO nie przeprowadza trójwymiarowej rekonstrukcji w celu ustalenia lokalizacji skanu OCT. Oprogramowanie umożliwia wyświetlenie sygnałów SLO i OCT na wspólnym ekranie, co jest możliwe dzięki równoczesnej rejestracji obu obrazów przy pomocy wspólnego układu optycznego i wykorzystaniu wspólnego źródła światła.

2. OBRAZOWANIE SIATKÓWKI. Obrazy generowane przy pomocy OCT SLO mają wysoką rozdzielczość pozwalającą w przejrzysty sposób wyodrębnić wewnętrzne warstwy siatkówki, dzięki temu możliwe stało się wcześniejsze wykrycie niewielkich patologii. Zwiększona szybkość skanowania pozwoliła wyeliminować artefakty związane z ruchem gałki ocznej, co w znaczący sposób ułatwia pracę operatorowi oraz zapewnia większy komfort badanemu. Dzięki wbudowanej funkcji 3D możliwe jest dokonanie szybkiej analizy trójwymiarowej z wieloma funkcjami podglądu.

3. MAPATOPOGRAFICZNAZANALIZĄGRUBOŚCI SIATKÓWKI. W przypadku AMD oraz retinopatii cukrzycowej ważne jest monitorowanie zmian powstających na przestrzeni czasu. OCT SLO automatycznie śledzi wpływ podawanych leków na wielkość zmiany patologicznej oraz pozwala na obrazowanie jej wewnętrznych struktur przy pomocy trójwymiarowej mapy topograficznej. . Oprogramowanie umożliwia porównanie wyników w celu zobrazowania regresji zmian patologicznych po zastosowaniu terapii Taki wynik można także nałożyć na obraz dna oka SLO pacjenta.

4. WCZESNE WYKRYCIE JASKRY PRZY POMOCY ANALIZY GRUBOŚCI RNFL ORAZ ANALIZA TARCZY NERWU WZROKOWEGO. Duża dokładność badania przy pomocy OCT SLO pozwala na diagnozowanie jaskry we wczesnych jej stadiach.Wykorzystanie obrazu SLO dna oka daje możliwość precyzyjnego obrysu nerwu wzrokowego o średnicy 3.4 mm, wokół którego odbywa się badanie. Oprogramowanie automatycznie śledzi położenie nerwu wzrokowego niwelując w ten sposób ruchy gałki ocznej i pacjenta. Bardzo ważnym elementem ułatwiającym pracę z wykorzystaniem OCT SLO jest normatywna danych grubości RNFL.

5. MIKROPERYMETRIA. Opcjonalnamikroperymetria służy do precyzyjnej oceny zmian polu niewielkiego obszaru siatkówki, co nie jest możliwe przy wykorzystaniu tradycyjnego perymetru. Aby niewielki bodziec świetlny pokrywał się z odpowiadającym mu punktem siatkówki wprowadzona została funkcja ciągłego śledzenia ruchów gałki ocznej (na podstawie analizy obrazu SLO). Kombinacja topografii trójwymiarowej i mikroperymetrii pełną korelację między stratami w widzeniu a zmianami strukturalnymi siatkówki. 

Powyższe informacje są tylko wycinkiem możliwości najnowszego urządzenia OCT SLO firmy OTI. Zainteresowanym szerszymi informacjami przedstawimy zarówno możliwości aparatu, jaki artykułu z prasy medycznej oraz oprogramowanie demonstracyjne wyposażone w obszerną bazę przykładowych badań, utworzoną dzięki uprzejmości dotychczasowych użytkowników. Mimo, iż technologia koherentnej tomografii optycznej OCT jest relatywniemłoda (pierwsze próby jej wykorzystania odbyły się w 1991 roku), to rosnące zapotrzebowanie na badania wewnętrznych struktur dna oka spowodowały wytężone prace nad udoskonaleniem dotychczasowych skanerów OCT. Firma OTI – światowy producent m. in. wysokiej klasy okulistycznych aparatów ultrasonograficznych – wprowadziła w tym roku do swojej oferty spektralny skaner tomograficzny, który jest następcą urządzenia działającego w technologii czasowej (time domain OCT).Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.