Spotkanie użytkowników lasera Valon na nordyckim kongresie okulistycznym

Autor: Monika Ranta

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 3/49/2014

Pięć lat po pierwszej instalacji lasera wieloogniskowego Valon jego użytkownicy spotkali się 19 sierpnia 2014 w Sztokholmie, w przeddzień Nordyckiego Kongresu Okulistycznego (NOK). Celem zgrupowania była wymiana doświadczeń i spostrzeżeń związanych z tą nowatorską metodą fotokoagulacji.
 
Bankiet

 
W trakcie naukowej części spotkania głos zabrali lekarze z kliniki Moorfields w Londynie - dr Louisa Wickham, specjalizująca się w chorobach siatkówki, członkini wielu międzynarodowych stowarzyszeń1 oraz prof. Michel Michaelides, doświadczony badacz, mający na swoim koncie ponad sto publikacji, od niedawna laureat nagrody Fundacji Zapobiegania Utracie Wzroku (Foundation Fighting Blindness (USA)) w Stanach Zjednoczonych2. Wraz z dr Robinem Hamiltonem prowadzili, trwające ponad dwa lata badania kliniczne na naszym laserze, w których udział wzięła duża grupa lekarzy i pacjentów. Tematem badań był wpływ fotokoagulacji przeprowadzonej laserem Valon na pole widzenia pacjenta oraz percepcja bólu podczas zabiegu laserowania. Jest to pierwsze tak obszerne badanie prospektywne, mające na celu sprawdzenie wpływu fotokoagulacji na pole widzenia pacjentów z obuoczną retinopatią cukrzycową. Wyniki badań odzwierciedlały wcześniejsze spostrzeżenia z innych ośrodków i potwierdziły, że dobry laser wieloogniskowy to nie tylko szybkość, ale również minimalne komplikacje i wysoki komfort dla pacjenta. Zarówno dr Wickham jak i prof. Michaelides są dużymi entuzjastami lasera Valon - dzięki unikalnemu połączeniu wysokiej jakości i łatwości obsługi naszego urządzenia. W klinikach należących do Moorfields jest obecnie w codziennym użyciu kilka laserów Valon. Podczas swojegu wykładu w ramach programu NOK prof. Michaelides podkreślił, że obecnie większość zabiegów dla pacjentów cukrzycowych jest dokonywana na laserach wieloogniskowych, ze względu na komfort zarówno dla pacjenta, jak i lekarza. Po przemówieniu wywiązała się dyskusja i doktorzy mogli podzielić się własnymi doświadczeniami.
 
Wyklad
 
Mamy nadzieję, że po opublikowaniu powyższych badań wcześniejsze sceptyczne nastawienie do laserów wieloogniskowych zmieni się, a okuliści przekonają się o ich efektywności. Dzięki temu większa ilość pacjentów będzie miała możliwość poddania się fotokoagulacji na najwyższym poziomie, zarówno pod względem komfortu jak i efektów terapeutycznych.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Czas na zmiany! Lasery okulistyczne Meridian Medical

U nas też zmiany – lasery Ellexa zastąpiły urządzenia szwajcarskiej firmy Meridian Medical.

Komentarz producenta - Oertli

The name Oertli stands for Swiss quality of the highest precision and reliability. We develop and produce our products exclusively in Switzerland, in the St. Gall Rhine Valley. These values are also very important to our business partners. For instance, we have been working for several years with the Swiss laser manufacturer Meridian Medical, which provides us with the Endo laser module in OS 4. 

Współpracujemy tylko z najlepszymi!

Miło mi podzielić się z Państwem dobrą wiadomością. Consultronix, od listopada 2020 r., jest przedstawicielem szwajcarskiej firmy Meridian Medical. Tym samym poszerzył i uzupełnił swoją ofertę laserów okulistycznych. 

Czy na pewno widzisz wszystko? Urządzenia SLO marki Optos

„Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”, w ten sposób Antoine de Saint-Exupéry w „Małym Księciu” uczył nas, by na ludzi patrzeć sercem. Gdyby jednak nieco zmienić perspektywę i przeanalizować te słowa całkowicie dosłownie? Wtedy moglibyśmy stwierdzić, że patrząc, nie dostrzegamy tego, co jest najbardziej istotne. Taka sytuacja ma szczególne znacznie w diagnostyce medycznej. Przeoczenie danego symptomu może mieć konsekwencje dla zdrowia pacjenta. 

Okiem eksperta - urządzenia Optos

Badanie z urządzeniem Optos pozwala na uwidocznienie oraz utrwalenie w formie fotografii barwnej szczegółów dna oka. Jest to bardzo cenne narzędzie, dzięki któremu można diagnozować, śledzić efekty wdrożonej terapii oraz przede wszystkim rozpoznawać obecność patologii obwodu oka. Wynik badania można uzyskać bez potrzeby rozszerzania źrenic.