Spotkanie użytkowników lasera Valon na nordyckim kongresie okulistycznym

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 3/49/2014

Pięć lat po pierwszej instalacji lasera wieloogniskowego Valon jego użytkownicy spotkali się 19 sierpnia 2014 w Sztokholmie, w przeddzień Nordyckiego Kongresu Okulistycznego (NOK). Celem zgrupowania była wymiana doświadczeń i spostrzeżeń związanych z tą nowatorską metodą fotokoagulacji.
 
Bankiet

 
W trakcie naukowej części spotkania głos zabrali lekarze z kliniki Moorfields w Londynie - dr Louisa Wickham, specjalizująca się w chorobach siatkówki, członkini wielu międzynarodowych stowarzyszeń1 oraz prof. Michel Michaelides, doświadczony badacz, mający na swoim koncie ponad sto publikacji, od niedawna laureat nagrody Fundacji Zapobiegania Utracie Wzroku (Foundation Fighting Blindness (USA)) w Stanach Zjednoczonych2. Wraz z dr Robinem Hamiltonem prowadzili, trwające ponad dwa lata badania kliniczne na naszym laserze, w których udział wzięła duża grupa lekarzy i pacjentów. Tematem badań był wpływ fotokoagulacji przeprowadzonej laserem Valon na pole widzenia pacjenta oraz percepcja bólu podczas zabiegu laserowania. Jest to pierwsze tak obszerne badanie prospektywne, mające na celu sprawdzenie wpływu fotokoagulacji na pole widzenia pacjentów z obuoczną retinopatią cukrzycową. Wyniki badań odzwierciedlały wcześniejsze spostrzeżenia z innych ośrodków i potwierdziły, że dobry laser wieloogniskowy to nie tylko szybkość, ale również minimalne komplikacje i wysoki komfort dla pacjenta. Zarówno dr Wickham jak i prof. Michaelides są dużymi entuzjastami lasera Valon - dzięki unikalnemu połączeniu wysokiej jakości i łatwości obsługi naszego urządzenia. W klinikach należących do Moorfields jest obecnie w codziennym użyciu kilka laserów Valon. Podczas swojegu wykładu w ramach programu NOK prof. Michaelides podkreślił, że obecnie większość zabiegów dla pacjentów cukrzycowych jest dokonywana na laserach wieloogniskowych, ze względu na komfort zarówno dla pacjenta, jak i lekarza. Po przemówieniu wywiązała się dyskusja i doktorzy mogli podzielić się własnymi doświadczeniami.
 
Wyklad
 
Mamy nadzieję, że po opublikowaniu powyższych badań wcześniejsze sceptyczne nastawienie do laserów wieloogniskowych zmieni się, a okuliści przekonają się o ich efektywności. Dzięki temu większa ilość pacjentów będzie miała możliwość poddania się fotokoagulacji na najwyższym poziomie, zarówno pod względem komfortu jak i efektów terapeutycznych.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

RETeval® – rewolucja w elektroretinografii

Od ponad roku mam możliwość wykonywania elektroretinografii błyskowej (FERG) za pomocą nowego przenośnego aparatu RETeval firmy LKC Technologies (USA). Zintegrowana elektroda (tzw. pasek wskaźnikowy) w postaci naklejki na dolną powiekę eliminuje stres związany z kontaktem elektrody z okiem, nie przeszkadza w mruganiu, nie blokuje ruchów pacjenta w czasie adaptacji i znacząco zmniejsza ilość zakłóceń.

Diagnostyka monochromatyzmu czopkowego u dzieci przy pomocy ręcznego ERG

Abstrakt
Przedstawienie diagnozy trzech pacjentów pediatrycznych z chorobą monochromatyzmu czopkowego na podstawie testu S-cone ERG, zarejestrowanego przy pomocy urządzenia RETeval Complete.

Oczy Afryki

Do Polski powrócili wolontariusze Fundacji Redemptoris Missio - polscy okuliści: Izabela Rybakowska, Ryszard Szymaniak i Maciej Matuszyński. Lekarze pracowali w prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Elżbietanek Szpitalu Misyjnym w Maganzo w Tanzanii. 

Usefulness of handheld electroretinogram system for diagnosing blue‑cone monochromatism in children

Orginalny artykuł autorstwa: Takashi Haseoka, Risako Inagaki, Kentaro Kurata, Shinji Arai, Yuri Takagi, Hiroko Suzuki, Akiko Hikoya, Kasumi Nishimura, Yoshihiro Hotta, Miho Sato, tłumaczony przez Paulinę Żurawską (Diagnostyka monochromatyzmu czopkowego u dzieci przy pomocy ręcznego ERG)

Okiem handlowca - ZSO

Diagnostyka Zespołu Suchego Oka to temat, który w ostatnim czasie mocno zyskuje na znaczeniu. W naszej ofercie pojawił się nowy rodzaj stacji diagnostycznej Visionix: model VX120+DE. Aparaty tej marki od lat znane są z multifunkcyjności. W ciągu zaledwie 90 sekund potrafią automatycznie wykonać wiele badań, takich jak: refrakcja, keratometria, aberrometria, tonometria, topografia, pachymetria, zdjęcia przekrojowe przedniego odcinka oka. Najnowsza wersja stacji diagnostycznej VX120+ DE daje dodatkowo możliwość diagnostyki Zespołu Suchego Oka.