Śródoperacyjna ocena próbek biopsji cytologicznych. VivaScope 2500

Autor: Przemysław Piątek

Kategoria: Onkologia i Radioterapia Artykuł opublikowano w CX News nr 1/72/2022

Oryginalny tytuł: Role of fluorescence confocal microscopy for rapid evaluation of EUS fine-needle biopsy sampling in 
pancreatic solid lesions.

Autorzy oryginalnej publikacji: Serena Stigliano, Anna Crescenzi, Chiara Taffon, Francesco Covotta, Cesare Hassan, Giulio Antonelli, Martina Verri, Dario Biasutto, Roberto Mario Scarpa, Francesco Maria Di Matteo. 

W niniejszej publikacji autorzy opisali możliwości i zalety zastosowania mikroskopu VivaScope 2500 do oceny mikroskopowej próbek z biopsji cienkoigłowej. Fluorescencyjna mikroskopia konfokalna (FCM) umożliwia obrazowanie tkanek w stanie świeżym, wymagającym minimalnego przygotowania bez uszkodzenia lub utraty tkanki. Rak trzustki jest trzecią najczęstszą przyczyną zgonów w Stanach Zjednoczonych i czwartą w krajach Europy Zachodniej. Wczesne wykrycie guzów trzustki ma istotny wpływ na proces leczenia klinicznego. Endoskopowa biopsja cienkoigłowa pod kontrolą USG (EUS-FNA/FNB - Endoscopic Ultrasound Guided Fine Needle Aspiration/Fine Needle Biopsy) stała się standardową procedurą pobierania próbek trzustki. Próbki składają się z materiału komórkowego oraz mikro - fragmentów tkanki i często wymagana jest szybka ocena na miejscu (Rapid On - Site Evaluation - ROSE). 

W opisywanej publikacji badanie przeprowadzono na grupie 81 pacjentów. Spośród próbek 92,6% uznano za odpowiednie w ocenie FCM i potwierdzono wynik w badaniu histopatologicznym. Wniosek końcowy publikacji wskazuje, że FCM reprezentuje nową technikę, którą można z powodzeniem stosować do próbek mikro - histologicznych. Zapewnia ona szybką informację z dobrą zgodnością w końcowej histologii.

W kolejnym badaniu obrazy EUS-FNA/FNB VivaScope 2500 zostały ocenione przez patologów z 10 międzynarodowych ośrodków w celu zbadania zgodności między obserwatorami. Publikacja jest obecnie w przygotowaniu.

Główne zalety nowatorskiego podejścia VivaScope 2500 to:

Więcej informacji na temat VivaScope 2500 na naszej stronie internetowej consultronix.pl. ♦

Zobacz oryginalny artykuł w języku angielskim. 

Więcej informacji na temat VivaScope 2500, fluorescencyjna mikroskopia konfokalna (FCM), biopsja histopatologiczna, biopsja cienkoigłowa pod kontrolą USG znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki ViewRayOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Onkologia i Radioterapia:

Nowość w ofercie. C-RAD producent systemów do radioterapii

Słowo od redakcji: Mamy przyjemność poinformować o rozpoczęciu współpracy z firmą C-RAD, producentem systemu SGRT stosowanego przy procedurach Radioterapii Sterowanej Obrazem Powierzchni Ciała Pacjenta. Zastosowanie SGRT zwiększa dokładność pozycjonowania pacjenta i zapewnia ciągłą kontrolę jego położenia, co w efekcie znacząco wpływa na poprawę bezpieczeństwa całego procesu naświetlania. 

Określenie oszczędności czasu i zasobów w obszarze kontroli planów naświetlania w przykładowej klinice

Wprowadzenie
Dane cytowane w tym raporcie zostały przekazane przez fizyków medycznych z jednej z sieci klinik używających sprzęt IQM. W wielu miejscach na świecie, w celach kontroli planu leczenia, a także zapewnienia jego jakości wykorzystywany jest system PTW Octavius. Oczywiście używane są również fantomy 3D innych producentów, ale drobne różnice pomiędzy nimi nie mają wpływu na wyniki tej analizy.

IQM - nowe rozwiązanie w kontroli jakości przyspieszaczy liniowych

Obecnie często stosowane techniki leczenia z wykorzystaniem akceleratorów medycznych to techniki dynamiczne: IMRT (Intensity Modulated Radiation Therapy) oraz VMAT (Volumetric Modulated Arc Therapy). Są to zaawansowane techniki napromieniania, wymagające zwrócenia uwagi na źródło potencjalnych błędów i możliwości technicznych pracy akceleratora w czasie realizacji planu leczenia. 

Mikroskopia konfokalna w badaniach śródoperacyjnych

Rak stercza zajmuje drugie miejsce na liście najczęściej rozpoznawanych nowotworów u mężczyzn. Podstawową metodą leczenia pacjentów, którzy nie mogą (z uwagi na charakter nowotworu), bądź nie chcą uczestniczyć w systemie aktywnego nadzoru (active surveillance), jest prostatektomia radykalna.[1] 

Pacjenci preferują radioterapię bez oznakowań i tatuaży

Dlaczego warto zrezygnować z tatuaży i fizycznych oznakowań podczas radioterapii?
Przed rozpowszechnieniem przez Vision RT radioterapii sterowanej powierzchniowo (SGRT), trwałe tatuaże na skórze pacjentów były praktycznie jedyną metodą pozwalającą precyzyjnie pozycjonować pacjenta. Dla wielu osób, taki tatuaż to przykre doświadczenie i stygmatyzm na całe życie.

W CX News nr 1/72/2022 opublikowano również: