Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Sterylny wiskoelastyk i barwnik w jednym preparacie dostępny już w Polsce

Autor:
Anna Stanisławska, dr n. med.

Pe-Ha-Blue® to nowy preparat w chirurgii zaćmy, obecny na rynku europejskim od 2015 roku, jest już dostępny w Polsce. Produkowany jest przez niemiecką fi rmę Albomed, która od ponad 20-lat dostarcza wysokiej jakości, certyfi kowane wiskoelastyki do stosowania w ortopedii i okulistyce. Pe-Ha-Blue® jest najnowszym osiągnięciem, umożliwia on szybszą i bezpieczniejszą procedurę usunięcia zaćmy. Stanowi połączenie wiskoelastyku i barwnika, dzięki czemu zapewnia równoczesne ich podanie. Preparat przygotowany jest w postaci sterylnych, jednorazowych strzykawek z kaniulą, zawierających 1 ml roztworu wysokooczyszczonego hialuronianu sodu w stężeniu 1.7% wraz z 0.012 mg błękitu trypanu w przypadku Pe-Ha-Blue® lub 0,020 mg w Pe-Ha-Blue®Plus, gotowego do podania.

Fot. 1. Preparat wiskoelastyczny z dodatkiem błękitu trypanu

Połączenie wiskoelastyku z barwnikiem ułatwia wizualizację torby przedniej, co znacznie poprawia bezpieczeństwo podczas wykonywania capsulorhexis. Stosując Pe-Ha-Blue® uzyskujemy nawilżenie i ochronę komórek śródbłonka rogówki, pogłębienie i stabilność komory przedniej oraz wytworzenie zabarwionej na niebiesko protekcyjnej warstwy pokrywającej tkanki,która stanowi lepszą ochronę w czasie fakoemulsyfikacji. Pe-Ha-Blue® nie wymaga chłodzenia, w łatwy sposób jest aplikowany do komory i nie zawiera konserwantów. Jest on rozpuszczalny w wodzie, dlatego też szybko zostaje wypłukany przez system I/A, ma to znaczenie w profilaktyce pooperacyjnych zwyżek ciśnień śródgałkowych. Preparat posiada europejski znak jakości CE.Zachęcona pozytywnymi opiniami kolegów z Francji, w czerwcu 2017 roku, rozpoczęłam rutynowe stosowanie tego produktu do każdej operacji usunięcia zaćmy. Przy mocniej zmętniałych jądrach, nie mówiąc już o zaćmach białych, ocena torby przedniej jest bardzo trudna, a wykonanie prawidłowej capsulorhexis to początek realizacji kolejnych etapów operacji.

Dotychczas do wybarwienia przedniej torby stosowałam błękit trypanu – po podaniu barwnika zostaje on wypłukany, a następnie wprowadza się wiskoelastyk celem pogłębienia komory i wykonania prawidłowej capsulorhexis. Aktualnie po otwarciu komory podaję Pe-Ha-Blue® kaniulą ze strzykawki, uzyskuję niebiesko zabarwioną powłokę w komorze i wykonuję capsulorhexis.

Przez 10 miesięcy użytkowania Pe-Ha-Blue® nie zaobserwowałam żadnych negatywnych skutków ubocznych, ani w czasie zabiegu, ani w okresie pooperacyjnym. Zyskałam za to nieosiągalną, w przypadku innych preparatów, transparentność pola zabiegowego oraz wysoki komfort pracy.

Szersze opracowanie nowego na polskim runku preparatu przedstawię Państwu w kolejnym wydaniu magazynu CX News.

Autorzy
Anna Stanisławska, dr n...

Klinika MEDIQ w Legionowie