Studium przypadku - w duchu Total Body Dermoscopy

Autor: Thomas Luc

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 2/70/2021

Przypadek, który prezentuję to starszy mężczyzna, określany jako pacjent wysokiego ryzyka, zmagający się z zespołem znamion dysplastycznych. Jego znamiona przez ponad 10 lat były regularnie badane w Szpitalu Uniwersyteckim w Lyonie. 

Obydwa zaprezentowane zdjęcia mapy ciała (Total Body Images, fot. 1.) zostały wykonane przy pomocy urządzenia FotoFinder ATBM® master (ATBM – ang. Automated Total Body Mapping – automatyczne mapowanie całego ciała). Podczas badania kontrolnego – dermoskopii całego ciała (Total Body Dermoscopy), wspomaganej programem Bodyscan*, system wskazał na ledwo dostrzegalne zmiany w obrębie znamienia. Jak się okazało – były to zmiany złośliwe. Możliwości technologii FotoFinder robią wrażenie, szczególnie gdy pacjent ma około 400 znamion. Kiedyś zbadanie, uchwycenie na zdjęciach, zapisanie i porównanie wszystkich zmian zajmowało mi ponad dwie godziny. Teraz potrzebuję mniej niż 30 minut na wykonanie całej procedury. Przyczyna tej różnicy czasowej jest prosta, a jednocześnie godna uwagi: teraz dermoskopowo archiwizuję jedynie ułamek podejrzanych znamion – średnio dziesięć na badanie. Odkąd zacząłem stosować mapowanie ciała -  Total Body Dermoscopy - zmieniłem swoje motto z „monitorowania jak największej ilości zmian, szczególnie dużych” na „wykonywanie mapy ciała – w świetle spolaryzowanym i bardzo wysokiej rozdzielczości”. 

Ten przypadek doskonale ilustruje fakt, że Total Body Dermoscopy działa równie dobrze co ręczne badanie „znamienia po znamieniu”. Skanowanie ciała programem Bodyscan ma tak wysoki poziom czułości, że wykrywa nawet najmniejsze zmiany i różnice na skórze. Teraz jestem w stanie porównywać podejrzane zmiany już na obrazach klinicznych, ponieważ jakość obrazu jest znakomita, a ja od razu mogę zdecydować czy biopsja jest konieczna. 

WYNIK BADANIA: czerniak powstały w obrębie istniejącego znamienia. Głębokość Breslow: 0,2 mm. Złośliwa zmiana pojawiła się między wizytami w styczniu 2018 i styczniu 2019 (fot. 2. oraz fot. 3.). ♦

*Bodyscan – program wspomagający diagnostykę znamion, automatycznie wykrywający znamiona oraz wskazujący na znamiona nowe i zmieniające się.

Więcej informacji na temat ATBM, ATBM master, Total Body Dermoscopty, dermoscopy, wideodermoskopia, FotoFinder znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Studium przypadku - trichoskopia

45-letnia pacjentka zgłosiła się z powodu kilku ognisk łysienia wielkości do 1 cm, które były zlokalizowane w okolicy wierzchołka głowy i którym towarzyszył silny świąd (fot. 1.). W obrębie zmian obecne były rzadkie i krótkie łodygi włosów. Wywiad chorobowy był kilkumiesięczny. 

Pierwszy w Polsce FotoFinder studio - doświadczenia własne i organizacja pracy w oparciu o sprzęt

W 2020 roku na światowy rynek trafiło nowe urządzenie firmy FotoFinder – Studio. Już na początku 2021 r. zakupiliśmy je do naszego gabinetu. Była to naturalna ewolucja w stronę bardziej zaawansowanej technologii, gdyż przygodę z FotoFinderem rozpoczęliśmy 9 lat wcześniej od biurkowej wersji wideodermoskopu: laptopa z kamerą 800HD.

Jednolity system badania znamion w Polsce. Czy to możliwe?

Wyeliminowanie nowotworów skóry z życia milionów ludzi to misja Ogólnopolskiego Centrum Badania Znamion Twoje Znamiona. Towarzyszy nam w codziennej pracy i jest motorem naszego działania. Upowszechnienie badań dermatoskopowych w Polsce, zwiększenie liczby osób świadomie badających znamiona i w końcu wymierny wpływ na zmniejszenie umieralności z powodu nowotworów skóry w Polsce stanowią nasze nadrzędne cele. 

Rola kontekstu w interpretacji obrazu dermatoskopowego

Rola całościowej oceny kontekstu klinicznego, obrazu wideodermatoskopowego oraz badania histopatologicznego dla właściwej diagnostyki i leczenia pacjenta z atypową zmianą barwnikową. 

Nowe obiektywy FotoFinder. Szerszy zakres możliwości kamery medicam 1000s

Obiektyw D-Scope III - NOWOŚĆ!
Dermoskopia wysokich powiększeń
Do rodziny obiektywów FotoFinder dołączył innowacyjny obiektyw D-Scope III, otwierający nowy rozdział obserwacji zmian skórnych w powiększeniu optycznym do 400x. Technologia dermoskopii wysokich powiększeń działa w połączeniu z kamerą wideodermoskopową FotoFinder medicam® 1000s.Nowy obiektyw sprawdza się także w kapilaroskopii, ułatwiając analizę nieprawidłowości mikronaczyniowych. Doskonale widoczne są nawet komórki krwi przepływające przez naczynia włosowate.