Studium przypadku - w duchu Total Body Dermoscopy

Autor: Thomas Luc

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 2/70/2021

Przypadek, który prezentuję to starszy mężczyzna, określany jako pacjent wysokiego ryzyka, zmagający się z zespołem znamion dysplastycznych. Jego znamiona przez ponad 10 lat były regularnie badane w Szpitalu Uniwersyteckim w Lyonie. 

Obydwa zaprezentowane zdjęcia mapy ciała (Total Body Images, fot. 1.) zostały wykonane przy pomocy urządzenia FotoFinder ATBM® master (ATBM – ang. Automated Total Body Mapping – automatyczne mapowanie całego ciała). Podczas badania kontrolnego – dermoskopii całego ciała (Total Body Dermoscopy), wspomaganej programem Bodyscan*, system wskazał na ledwo dostrzegalne zmiany w obrębie znamienia. Jak się okazało – były to zmiany złośliwe. Możliwości technologii FotoFinder robią wrażenie, szczególnie gdy pacjent ma około 400 znamion. Kiedyś zbadanie, uchwycenie na zdjęciach, zapisanie i porównanie wszystkich zmian zajmowało mi ponad dwie godziny. Teraz potrzebuję mniej niż 30 minut na wykonanie całej procedury. Przyczyna tej różnicy czasowej jest prosta, a jednocześnie godna uwagi: teraz dermoskopowo archiwizuję jedynie ułamek podejrzanych znamion – średnio dziesięć na badanie. Odkąd zacząłem stosować mapowanie ciała -  Total Body Dermoscopy - zmieniłem swoje motto z „monitorowania jak największej ilości zmian, szczególnie dużych” na „wykonywanie mapy ciała – w świetle spolaryzowanym i bardzo wysokiej rozdzielczości”. 

Ten przypadek doskonale ilustruje fakt, że Total Body Dermoscopy działa równie dobrze co ręczne badanie „znamienia po znamieniu”. Skanowanie ciała programem Bodyscan ma tak wysoki poziom czułości, że wykrywa nawet najmniejsze zmiany i różnice na skórze. Teraz jestem w stanie porównywać podejrzane zmiany już na obrazach klinicznych, ponieważ jakość obrazu jest znakomita, a ja od razu mogę zdecydować czy biopsja jest konieczna. 

WYNIK BADANIA: czerniak powstały w obrębie istniejącego znamienia. Głębokość Breslow: 0,2 mm. Złośliwa zmiana pojawiła się między wizytami w styczniu 2018 i styczniu 2019 (fot. 2. oraz fot. 3.). ♦

*Bodyscan – program wspomagający diagnostykę znamion, automatycznie wykrywający znamiona oraz wskazujący na znamiona nowe i zmieniające się.

Więcej informacji na temat ATBM, ATBM master, Total Body Dermoscopty, dermoscopy, wideodermoskopia, FotoFinder znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Zastosowanie refleksyjnej mikroskopii konfokalnej w diagnostyce czerniaka skóry

Refleksyjna mikroskopia konfokalna in vivo (ang. in vivo reflectance confocal microscopy, RCM) to nowoczesna, nieinwazyjna metoda obrazowania skóry. Pozwala zwizualizować tkanki w rozdzielczości porównywalnej do tej uzyskiwanej w klasycznym badaniu histopatologicznym. Podczas badania skóry można zobrazować: naskórek wraz z jego warstwami oraz skórę właściwą - warstwę brodawkowatą i górną część warstwy siateczkowatej, a także przydatki skóry. Zdjęcia uzyskane techniką RCM - tzw. przekroje optyczne - odpowiadają horyzontalnym przekrojom poszczególnych warstw skóry na określonej głębokości, a jej maksymalna wartość w tej technice wynosi około 200-300 μm. Jest to największe ograniczenie tej metody obrazowania, szczególnie w przypadku zaawansowanych zmian nowotworowych. Naciekające głęboko guzy lub towarzyszące im zgrubienia naskórka uniemożliwiają prawidłowy wgląd w głębsze warstwy podczas badania RCM. 

Nowoczesne zarządzanie leczeniem pacjentów z wypadaniem włosów

Co słyszy pacjent z problemem nadmiernego wypadania włosów, gdy zadzwoni do kliniki, żeby umówić się na konsultację? Jeśli najbliższy termin jest jutro lub pojutrze, nie ma problemu. Co, jeśli konsultacja może się odbyć najwcześniej za tydzień lub - co gorsza - za miesiąc? Mając to na uwadze, współpracę z pacjentem warto rozpocząć już w trakcie oczekiwania na konsultację dermatologiczną. 

Testymonial

Osoby, które mają problemy ze skórą głowy i nadmiernym wypadaniem włosów, są bardzo wrażliwymi pacjentami. Tym bardziej doceniają kompleksową opiekę i przejrzystość informacji oraz ekspresowe wdrożenie leczenia. Warto też podkreślić, że zoptymalizowany proces diagnostyczny pozwala na zwiększenie efektywności pracy lekarza. ♦

Vexia - nowa odsłona klasyki

26 maja 2021 r. weszło w życie rozporządzenie UE dotyczące wyrobów medycznych 2017/745, zastępujące dotychczasową dyrektywę Rady Europejskiej 93/42/EWG. Tym samym, firmy zajmujące się produkcją i sprzedażą urządzeń medycznych na europejskim rynku zostały zobowiązane do działania zgodnie z nowymi wytycznymi. Spowodowało to niemałe zamieszanie wśród producentów z branży, a ogrom dokumentacji i kontroli przerósł niejedną znaną markę. 

Studium przypadku - trichoskopia

45-letnia pacjentka zgłosiła się z powodu kilku ognisk łysienia wielkości do 1 cm, które były zlokalizowane w okolicy wierzchołka głowy i którym towarzyszył silny świąd (fot. 1.). W obrębie zmian obecne były rzadkie i krótkie łodygi włosów. Wywiad chorobowy był kilkumiesięczny.