Sukces współpracy
Autor: Tomasz Kukulski
Kategoria: Finanse Artykuł opublikowano w CX News nr 2/18/2006
Sposób finansowania medycyny publicznej wymaga ścisłego współdziałania dostawcy i finansującego. Jest to jeden z warunków spełnienia surowych wymagań przetargowych. Firmy Consultronix i Siemens Finance rozpoczęły niedawno współpracę na tym szczególnie wymagającym rynku, a już zaczęła ona przynosić znakomite rezultaty: zawarte zostały dwa kontrakty.
Procedura pozyskania wysokospecjalistycznego sprzętu medycznego jest skomplikowana. Przetarg stawia przed dostawcą szereg wymogów dotyczących charakterystyki technicznej i jakości sprzętu, a także późniejszej opieki serwisowej. Zdarza się również, że oprócz kwestii związanych z oferowaną aparaturą, w warunkach przetargowych pojawia się wymóg finansowania. W obydwu wspomnianych, zakończonych sukcesem przetargach, właśnie finansowanie okazało się kluczowym elementem. Pod względem merytorycznym Consultronix spełniał wszystkie wymagania, ale w kwestii finansowania zwrócił się do Siemens Finance przedstawiając warunki transakcji. Siemens Finance, świadom presji czasu, wywiązał się z postawionego zadania szybko i sprawnie, stosując jasne kryteria akceptacji. Po krótkiej analizie obydwie transakcje zostały zaakceptowane i Consultronix mógł przystąpić do przetargu posiadając zapewnienie finansowania. Szybkość i przejrzystość akceptacji ryzyka finansowania była w tym przypadku decydująca.
Przetargi zakończyły się pomyślnie dla firmy Consultronix między innymi dlatego, że zapewnione zostało finansowanie. Po wygranym przetargu Consultronix dostarczył zakontraktowane urządzenia, które zostały odebrane przez klienta. W momencie wystawienia faktury Siemens Finance przejął zobowiązania klienta i stał się podmiotem finansującym. Cała operacja odbyła się sprawnie i w pełni czytelnie, zarówno dla szpitala, jak i dla dostawcy.
Dzięki ścisłej kooperacji Consultronix i Siemens Finance, dwa publiczne szpitale pozyskały na bardzo dogodnych warunkach sprzęt niezbędny dla ich działalności. Bez wątpienia sukces ten stanowi podstawę dobrej prognozy dla przyszłych wspólnych, podobnych przedsięwzięć
Do roku 2013 do Polski samych tylko brukselskich pieniędzy napłynie 59,6 mld euro. Do tego trzeba dodać współfinansowanie strony polskiej oraz wkład własny beneficjentów, aby zobaczyć potencjał inwestycyjny Polski w najbliższych latach. To niewątpliwy plus i szansa.