Światłowody bez tajemnic, czyli dlaczego Infinite Ring jest bezkonkurencyjny

Autor: Justyna Wiśniowska

Kategoria: Flebologia i Proktologia Artykuł opublikowano w CX News nr 2/68/2020

Wybór sondy laserowej do zastosowań flebologicznych zazwyczaj opieramy na takich parametrach jak średnica, przeznaczenie włókien, bądź rodzaj i ilość pierścieni. Kiedy jednak poznajemy ofertę wielu dostawców, pojawia się coraz więcej pytań i wątpliwości co wybrać. Postaram się Państwu przedstawić kilka ważnych informacji, które pomogą dokonać właściwej decyzji.
 
W artykule przedstawiam testy wykonane przez firmę G.N.S. neoLaser Ltd. w latach 2018-2020. Zachęcam także do zapoznania się ze wskazanymi dodatkami, w których przedstawione są fragmenty międzynarodowych publikacji dotyczących konstrukcji światłowodów i kształtów emitowanych wiązek laserowych oraz ich wpływu na skuteczność, a także bezpieczeństwo zabiegu.
 
Rodzaje światłowodów
Rys.1. Emisja energii lasera: radialna, biradialna, cylindryczna (Infinite Ring)
Ze względu na budowę, dostępne na rynku włókna możemy podzielić na kategorie (rys.1.):
  • typu „bare” – emitujące energię na wprost,
  • jednopierścieniowe (jeden „ring”) – emitujące całą energię na ścianę naczynia pod kątem ok. 60°C (CORONA360),
  • dwupierścieniowe – emitujące ok. 50% energii pierwszym i ok. 50% energii drugim pierścieniem,
  • Infinite Ring – NOWOŚĆ w naszej ofercie, zbudowany z wielu pierścieni rozmieszczonych bardzo blisko siebie na całej szerokości końcówki (ok. 4 mm), generujących cylindryczną emisję promieniowania.
Rys. 2. Światłowód Infinite Ring
W światłowodach pierścieniowych oraz Infinite końcówka światłowodu ma budowę stożkową, co pozwala wyeliminować ryzyko emisji energii „na wprost” oraz skupić całość mocy światła laserowego na ścianach naczynia. 
 
Gęstość mocy i jej redukcja 
Rys. 3. Gęstość mocy to emitowana moc podzielona przez pole powierzchni tkanki. Im mniejszy przekrój tym mniejsza gęstość
Podstawowym parametrem lasera w trakcie zabiegu jest moc – to ona odpowiada za termiczny skutek, jaki światło wywołuje w operowanej tkance. Drugim, mniej popularnym, ale równie istotnym jest gęstość mocy, czyli ilość mocy jaka jest dostarczana na pole powierzchni tkanki (rys. 3.). Aplikacja energii na małej powierzchni skutkuje nagłym i szybkim wzrostem temperatury tkanki, podczas gdy wprowadzenie tej samej ilości światła na większym obszarze powoduje zmniejszenie gęstości energii, a tym samym stopniowe oraz mniej gwałtowne ogrzewanie tkanki.
 
Sposobem na zmniejszenie gęstości mocy jest rozmieszczenie emisji światła laserowego na dużej powierzchni roboczej – stąd wywodzi się konstrukcja końcówki nowego światłowodu Infinite Ring z cylindrycznie emitowaną wiązką (tab. 1.).
Dlaczego nie każdy światłowód spełnia swoją rolę? Wiedza o zależnościach między temperaturą a zachowaniem się tkanki jest kluczowa. Ściana żyły w miejscu aplikacji energii ulega termicznemu uszkodzeniu powyżej 40°C, a przekroczenie temperatury rzędu 60°C powoduje nieodwracalne uszkodzenia tkanki, do którego dążymy (skuteczne zamknięcie).
 
Badania wykazały, że gęstość energii w przypadku nowego Infinite Ring jest od 4 do 8 razy mniejsza w porównaniu do pojedynczego i podwójnego pierścienia. Założenia: szerokość wiązki radialnej: 0.5 mm, sekcja emisji wiązki Infinite Ring: 4 mm. Moc lasera: 8 W.
 
Światłowody typu „bare” doskonale nadają się do cięcia, ale zdecydowanie mniej zalecane są do zabiegów EVLA. Gęstość mocy wiązki na ich wyjściu jest bardzo wysoka, a temperatura tkanki w miejscu emisji energii często przekracza 150°C. Przy dotknięciu końcówką światłowodu ściany naczynia od wewnątrz, temperatura przekraczająca punkt waporyzacji może szybko doprowadzić do głębszych uszkodzeń żyły. Dlatego też stopniowe odejście od światłowodów typu „bare” na rzecz światłowodów pierścieniowych o mniejszej gęstości mocy, spowodowało redukcję powikłań i komplikacji pozabiegowych.
 
Wiązka cylindryczna w Infinite Ring zaprezentowana przez firmę neoLaser to rewolucja w podejściu do techniki zamykania żył, ponieważ pozwala na pracę w skutecznym, ale bezpiecznym zakresie temperatur: 70-90°C. Dzięki zmniejszeniu gęstości mocy nie osiągamy temperatur przekraczających 100°C (eksperyment – rys. 5.), więc wykluczamy ryzyko karbonizacji oraz eliminujemy efekt przyklejania się końcówki światłowodu do wnętrza żyły podczas zabiegu. 
 
Zobacz jak wygląda emisja wiązki laserowej z perspektywy wnętrza żyły https://www.consultronix.pl/file/5f50b8b022547.pdf
 
(Nie)jednorodność emisji energii
Rys. 4. Wynik testu laboratoryjnego przeprowadzonego na tkance wątroby
Poniżej przedstawiam wynik testu laboratoryjnego przeprowadzonego na tkance wątroby. Wykonano w niej trzy otwory przez które przeprowadzono trzy różne światłowody: dwa radialne (różne ustawienia mocy lasera) oraz Infinite Ring z wiązką cylindryczną, imitując wyprowadzanie światłowodu z żyły podczas zabiegu (rys. 4.).
Linie druga i trzecia od lewej: światłowód radialny. Interakcja między emitowanym światłem, a ścianą żyły powoduje powstanie oporu tkanki podczas wysuwania światłowodu. Opór ten może doprowadzić do przyklejania się końcówki do żyły, co w konsekwencji powoduje nierównomierną aplikację mocy w tkance.
Linia pierwsza od lewej: nowy Infinite Ring. Jednorodny, gładki ślad wiązki, bez śladów przywierania. Cylindryczne rozprzestrzenianie się światła (zamiast wąskiej wiązki) redukuje gwałtowne skoki temperatury w tkance. Łagodniejsze i niższe temperatury eliminują problem przyklejania światłowodu do ścian żyły.
 
Zobacz jak powstała idea zbudowania światłowodu Infinite Ring https://www.consultronix.pl/file/5f50b9390102b.pdf 
 
Szklanka do połowy pełna
Idea działania laserów EVLT to interakcja wiązki lasera ze ścianą żyły, a dokładnie – pochłanianie energii lasera przez wodę znajdującą się w tkance i przekształcanie jej w ciepło. Kolejny eksperyment pokazał jaką gęstość mocy generują światłowody, czyli jak szybko i czy w ogóle tkanka (a dokładnie zawarta w niej woda) osiągnie temperaturę wrzenia – 100°C, powodującą karbonizację na końcówce światłowodu, czyli efekt niepożądany. Osiągnięcie takiej temperatury można zaobserwować przez wystąpienie bąbelków i wyraźnych trzasków.
Rys. 5. od lewej: światłowód typu „bare” – natychmiastowe, głośne wrzenie, temperatura >150°C światłowód z pojedynczym (CORONA 360º) i podwójnym pierścieniem – temperatura poniżej 100°C, po kilku sekundach przekroczona granica 100°C, dyskretne wrzenie Infinite Ring – brak wrzenia, punkt 100°C nie został przekroczony We wszystkich przypadkach zastosowano moc lasera 10 W, CW
 
 
Wejdź i oglądnij doświadczenie https://youtu.be/NoNSdtcGOhU
 
Podsumowując, nowy światłowód Infinite Ring z cylindryczną wiązką:
  • emituje światło o niskiej gęstości mocy, dzięki temu uzyskujemy kontrolowany wzrost temperatury i unikamy przekraczania punktu waporyzacji;
  • pozwala na osiągnięcie optymalnej jednorodności działania ciepła wzdłuż całej długości żyły;
  • pozwala na osiągnięcie takiej samej skuteczności jak światłowody radialne, ale bez efektu przyklejania i karbonizacji na końcówce, co może istotnie zredukować skutki uboczne, takie jak powstawanie siniaków, ból, zaburzenia czucia;
  • to najbardziej zaawansowane rozwiązanie światłowodowe dla zabiegów EVLA – dedykowana i unikalna technologia, współpracująca wyłącznie z laserami neoV. 

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki neoLaserOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Flebologia i Proktologia:

Neofobia = strach przed nowym. Laser (neoV) 1940 nm

Od lat pracuję z flebologami i chirurgami naczyniowymi. Rynek oferuje całą gamę możliwości leczenia niewydolnych żył kończyn dolnych. Nieustannie toczą się debaty dotyczące przewagi metod termicznych nad nietermicznymi, parametrów zabiegowych i technik, które skutkowałyby rozwiązaniem problemu „na stałe”. W 2019 roku na polskim i światowym rynku zaprezentowana została najnowsza technologia laserowa – urządzenie o długości fali 1940 nm. Mimo, iż od tej premiery minęły już 3 lata, część środowiska nadal podchodzi do niej sceptycznie. Czy będę w stanie uwolnić tę część czytelników od tytułowej neofobii? Sprawdźmy. 

Wewnątrzżylna ablacja termiczna przy użyciu lasera (EVLA), a żylne powikłania zakrzepowo–zatorowe (VTE)

Występowanie żylaków kończyn dolnych najczęściej wiąże się z niewydolnością żył odpiszczelowej (GSV) i odstrzałkowej (SSV). Dawniej żylaki leczono usuwając główny pień żylny oraz dopływy i/lub perforatory. Dzięki potwierdzeniu bezpieczeństwa i skuteczności metody wewnątrznaczyniowej ablacji laserowej (EVLA) od ponad dwóch dekad jest ona stosowana powszechnie. Leczenie to jest obecnie preferowaną procedurą. Dysponujemy danymi i doświadczeniem nie tylko na temat jej skuteczności, ale i ewentualnych działań niepożądanych. Większość z niepożądanych zdarzeń, przy zastosowaniu odpowiedniej techniki zabiegu, udaje się ograniczyć do minimum i mają one charakter przemijający. Częstość występowania wielu z nich spadła po wprowadzeniu laserów o długości fali > 1460 nm[1], a obecnie 1940 nm oraz światłowodów, w tym radialnych, a szczególnie wielopierścieniowego - Infinite Ring, co potwierdzają także doświadczenia Centrum Flebologii.

Cykl międzynarodowych opinii o neoLaser. Do wszystkich zainteresowanych...

Nazywam się Rolandas Dagilatis. Jestem lekarzem i członkiem Litewskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej, Bałtyckiego Towarzystwa Flebologicznego (jako współzałożyciel oraz członek zarządu w latach 2009-2018), a także Międzynarodowego Związku Flebologicznego.  Odbyłem szkolenie w Międzynarodowej Akademii Medycyny Laserowej we Florencji oraz w Centrum Leczenia Żył dr. Maurinsa w Rydze. Moja wiedza i doświadczenie w tej dziedzinie były dodatkowo pogłębiane na wielu konferencjach naukowych na całym świecie – zarówno w roli wykładowcy, jak i uczestnika. Obecnie praktykuję jako chirurg naczyniowy w Northway Medical Center, gdzie specjalizuję się w diagnostyce i leczeniu chorób układu żylnego oraz we flebologii estetycznej. 

Proktologiczne zastosowanie neoV1470

Jestem specjalistą chirurgii ogólnej, absolwentem studiów podyplomowych koloproktologii praktycznej na UJ CM. Na co dzień pracuję na Oddziale Chirurgii Ogólnej SPZZOZ w Żurominie, gdzie pod okiem mojego mentora dr. n. med. Szymona Głowackiego doskonalę się w zakresie chirurgii kolorektalnej i endoskopii przewodu pokarmowego.

Laserowa krosektomia Infinite – fizyka bezpiecznego ustawienia światłowodu

Laserowa ablacja wewnątrzżylna stała się standardową metodą leczenia żylaków wynikających z niewydolności żyły odpiszczelowej oraz - bardzo często - także żyły odstrzałkowej. Możliwość wykonania procedury w warunkach gabinetu lekarskiego, szybki czas powrotu do pełnej sprawności i mała liczba powikłań okołozabiegowych to powody, dla których lekarze i, przede wszystkim, pacjenci preferują tę metodę leczenia. 

W CX News nr 2/68/2020 opublikowano również: