Świństwo

Autor: Krzysztof Piasecki

Kategoria: Kultura i nauka Artykuł opublikowano w CX News nr 2/28/2009

A to ci wymyślili nazwę! Świńska grypa. Wiadomo, że grypa jest świńska. Grypa jest świńska, angina jest świńska, a świnka? Ta dopiero jest świńska! Po prostu choroba jest świńska. Życie jest świńskie. Gorączka jest świńska. Znów wyprzedziliśmy Amerykanów. W naszym języku dawno było wiadomo, że świńskie jest każde świństwo. Historia świata to historia świństw. Kain i Abel. Kain o winie szło grillowanie… jakoś ten dym mu dymił czy coś takiego… to Abel zamiast mu pomóc rozpalił swego grilla i grilluje aż dym mu do nieba leci. Normalne świństwo. Dziwić się,że się braciszek zdenerwował. A Adami Ewa? Wraca kiedyś Adam z raju do domu, a Ewa tak dziwnie na niego patrzy. „Coś mi się nie podobasz…”Adam na to: „trudno, wielkiego wyboru nie masz, że tak powiem”.Ewa niezrażona: „Jakoś dziwnie wyglądasz… co ty tu masz na szyi?”„Ach to?” odpowiada Adam: „To jabłko Adama”. I Ewa reaguje jak normalna kobieta: „Ja też chce mieć takie jabłko!” Adam ze spokojem odpowiada: „Ależ kobieto musimy się czymś od siebie odróżniać!” Ewa rozczarowana: „To tym się mamy odróżniać?!” Adam odrywając się od rozmyślań: „A czym? Przypominam ci, że jesteśmy w raju, a tobie świństwa w głowie!” Ewa wrzeszczy: „Ja też chcę mieć takie jabłko!” Adam filozoficznie: „No to sobie kup”.Ewa złośliwie: „To daj mi trochę pieniędzy.” Adam retorycznie: „Skąd ja mam je wziąć?” Ewa: „Z kieszeni!”Adam ostatecznie: „Kobito przecież jesteśmy w raju ja nie mam kieszeni,do listka mam sobie kieszeń przyszyć?!O zobacz tam jest wąż. Jak jest wąż toi kieszeń się znajdzie”. Widać Adam był z Poz… lub z Kra… ze Szkocji. I ona to załatwiła. I za to ich wyrzucono! A ona chciała tylko być taka jak mężczyzna.Feministka. Świństwo. A teraz ja zrobię Tobie czytelniku świństwo i nie napiszę co było dalej. Koniec.P.S. Przed zjedzeniem schabowego przeczytaj ulotkę bądź skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą gdyż…Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Kultura i nauka:

Wirus, patogen, antygen. Czyli jak Natura komplikuje testy antygenowe

Trudno zaakceptować, że coś tak znikomego jak wirus, rzuci świat na kolana, osiągając mistrzostwo w zakaźności: obleciał kulę ziemską, przemierzył południki i równoleżniki, odwiedził przedszkola i emerytów oraz zmusił nas do zabawy w kotka i myszkę.

Panta rei

Długie wieczory, pogoda i ogólna sytuacja skłoniły mnie do zadumy. Tym razem nad tym, jak słowa zmieniają znaczenie wraz z upływem czasu. Ludzie uczeni nazywają to dryfem semantycznym. Podryfujmy zatem przez chwilę wspólnie. Zacznijmy od Józefa Ignacego Kraszewskiego, który główną bohaterkę „Starej Baśni” nazwał Dziwą. Dzisiaj facet, który tak zwróciłby się do kobiety, zapewne ryzykowałby kilka razów „z liścia”. A przecież by zostać Dziwą, kobieta musiała odznaczać się nie byle jakimi przymiotami ciała i ducha! Dlaczego dzisiaj to słowo stało się wulgaryzmem? Zapewne przez skojarzenie z podobnie brzmiącą „dziwką”, wywodzącą się wszak ze starosłowiańskiego děvъka (dziewczyna). A, że nieszczęsna Dziwa pochodzi od zupełnie innego, również starosłowiańskiego słowa divъ (podziw, zachwyt, zdumienie), nikogo już dziś nie rusza.

Proroctwa się spełniają, czyli felieton antyklerykalny

Św. Paweł (prywatnie mój ulubiony Apostoł) w jednym ze swoich listów napisał znamienne słowa: „Niech przeto ten, komu się zdaje, że stoi, baczy, aby nie upadł” (1 Kor. 10,12). Wracają one do mnie po tym niezwykłym i zaskakującym 2020 r., który szczęśliwie mamy już za sobą. Roku, który miał być ciekawszy od poprzednich, w którym mieliśmy być cały czas piękni, młodzi i bogaci. Wydawało się, że stoimy na twardym, a tymczasem szybko wszyscy upadliśmy. 

Marchewka

Czytam, że jest ogłoszony konkurs. Konkurs typu „nie kij a marchewka”. Chodzi o to, że w czasie pandemii wprowadzono mnóstwo obostrzeń. Za niestosowanie się do nich, grożą kary. 

„Strategie leczenia jaskry” – długo oczekiwana książka na polskim rynku wydawniczym

Właśnie ukazała się na rynku monografia „Strategie leczenia jaskry”. Książka ta powstała na bazie wieloletniego doświadczenia specjalistów z dwóch wiodących ośrodków okulistycznych w leczeniu jaskry w Polsce i uznawanych na świecie.