Mimo swych niepozornych rozmiarów, system OS3 szwajcarskiej firmy OERTLI Instruments jest nowoczesnym oraz wielofunkcyjnym narzędziem z powodzeniem spełniającym wymagania współczesnej mikrochirurgii okulistycznej. Urządzenie – w wersji podstawowej – udostępnia funkcję fakoemulsyfikacji, oraz irygacji/aspiracji zarówno z pompą perystaltyczną jak i opartą na efekcie Venturi’ego. Nie bez znaczenia jest fakt, że wyboru rodzaju pompy (przełączenia) można dokonać na każdymetapie zabiegu, również za pomocą przełącznika nożnego. Kasety do systemu OS3 są dostępne w wersji jednorazowego jak i wielorazowego użytku. Funkcja natychmiastowej diatermii pozwala szybko zareagować w razie wystąpienia krwawienia; w przypadku planowych działań można oczywiście wykorzystać diatermię kontrolowaną liniowo. Uzupełnieniem funkcjonalności jest witrektomia elektromagnetyczna (do 1200 cięć/min.) lub pneumatyczna (do 3000 cięć/min.).
Dzięki panelowi sterowania typu direct access – bezpośredniego dostępu – gdzie zmiana parametrów lub trybu pracy odbywa się poprzez naciśnięcie przycisku, obsługa urządzenia jest niezwykle prosta. Jednocześnie zastosowane zabezpieczenia nie pozwalają na przypadkowe przełączenie urządzenia. Nie ma potrzeby „przebijać” się przez kolejne strony menu aby zmienić wartość parametrów, czy wreszcie czekać kilka minut na „zamknięcie systemu” po pracy. Rozszerzeniem funkcjonalności OS3 jest moduł Novitrex 3000 „Good Light”. Uzupełnia on możliwości systemu o injekcję i ekstrakcję oleju silikonowego, pompę do wymiany płynu BSS na powietrze oraz oświetlenie Endo. Źródło światła zastosowane w Novitrex 3000 ma bardzo dobrą charakterystykę zarówno pod względem jasności/kontrastu jak i bezpieczeństwa aplikacji. Urządzenie jest standardowo wyposażone w dwa w pełni niezależne obwody zasilania oświetlenia, co dodatkowo podnosi niezawodność urządzenia. Ponadto zarówno system jak i sterownik nożny można w prosty sposób skonfigurować pod indywidualne wymagania chirurgów. Z kolei szwajcarskie pochodzenie gwarantuje, iż zarówno urządzenia jak i wszystkie akcesoria są najwyższej jakości. OS3 wraz z Novitrex 3000 tworzą system o najlepszej charakterystyce i uniwersalnym zastosowaniu!
Drukuj artykuł Udostępnij:
Udostępnij
Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Mikrochirurgia oka:
Postęp technologiczny w zakresie witrektomii umożliwił wykonywanie zabiegów chirurgicznych za pomocą systemów w rozmiarach od 23 do 27G. Złotym standardem jest 23G, jednak w niektórych przypadkach warto dać szansę mniejszej alternatywie. System o rozmiarze 27G wymaga cięcia o średnicy zaledwie 0,42 mm, co pozwala na perfekcyjne zasklepienie się ran, zmniejsza stan zapalny oraz ból pooperacyjny w porównaniu do witrektomii 25G (Kaushik, et al., 2022; Schaal, et al., 2014). W przypadku witreoretinopatii proliferacyjnej (PVR) i retinopatii cukrzycowej proliferacyjnej (PDR) mniejsza średnica narzędzi pozwala na bardziej precyzyjną manipulację. Wskazania chirurgiczne w witrektomii przez część płaską ciała rzęskowego (PPV) 27G obejmują: otwór plamki, ERM, zespół trakcji szklistkowo-plamkowych, obrzęk plamki, krwawienia w tylnym odcinku, trakcyjne odwarstwienie siatkówki, zmętnienie ciała szklistego, a także cukrzycowe odwarstwienie trakcyjne, przedarciowe odwarstwienie siatkówki (RRD), zapalenie wnętrza gałki ocznej i krwotok podplamkowy.
,,Lotnik musi mieć sokoli wzrok" - tak pisały czasopisma lotnicze, w których jako pacholę się zaczytywałem. Marzyłem bowiem, żeby zostać lotnikiem. Były tam rekomendacje, jak dbać o wzrok. Zgodnie z zaleceniami odbywałem spacery, by patrzeć na odległe zielone łąki i lasy. Jadłem też dużo marchewki. Pierwsze badanie przez lotniczą komisję lekarską było pozytywne. Nawet zdziwiłem się, że potrafiłem rozróżniać subtelne barwy i precyzyjnie określić odległości.
Jednym z czynników wpływających na poprawne przeprowadzenie fiksacji transskleralnej soczewki wewnątrzgałkowej techniką Yamane jest dobór odpowiedniego implantu. Spośród dostępnych na rynku soczewek na uwagę zasługuje Aspira 3P-aVA niemieckiej firmy HumanOptics.
W codziennej praktyce uzyskanie satysfakcjonującej refrakcji bywa problematyczne, ze względu na pojawiające się utrudnienia w procesie wszczepu implantu. Najważniejsze z nich to: bezsoczewkowość powiązana z brakiem wsparcia torebki tylnej, podwichnięcie implantu, a szczególnie przemieszczenie sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej do komory ciała szklistego.
Chirurgia zaćmy z wszczepem sztucznej soczewki to kilkadziesiąt lat historii. Obecnie, w dobie dostępu do wysokiej klasy soczewek wewnątrzgałkowych, z całą pewnością zabieg usunięcia zaćmy jest dodatkowo zabiegiem refrakcyjnym, umożliwiającym skorygowanie wady refrakcji pacjenta i częściowe lub całkowite uwolnienie go od konieczności stosowania korekcji okularowej. Soczewkami wewnątrzgałkowymi korygujemy krótkowzroczność, nadwzroczność, starczowzroczność czy astygmatyzm. W przypadku tego ostatniego, każdy nawet najmniejszy astygmatyzm ma wpływ naostrość wzroku, natomiast wada powyżej 1,5 - 2 dioptrii cylindrycznych ma istotny wpływ na komfort życia pacjenta i praktycznie skazuje go na konieczność stosowania okularów. Astygmatyzm umiarkowany (od 1 do 2 D cylindrycznych) występuje u około 25% populacji, a astygmatyzm powyżej 2 D dotyczy 10% pacjentów. Randomizowane badania przeprowadzone na grupie 23 240 pacjentów operowanych z powodu zaćmy wykazały, że istotny astygmatyzm wykryto u 7,15% z nich.