Szpital z klocków, kilka słów o technologii modułowej

Autor: Piotr Smolarski

Kategoria: Kompletacja Artykuł opublikowano w CX News nr 4/46/2013

Budownictwo modułowe przebojem wchodzi na polski rynek. Coraz więcej budynków mieszkalnych, biurowych, czy też użyteczności publicznej powstaje w ten sposób. Technologia ta okazuje się szczególnie praktyczna w przypadku inwestycji medycznych. Nowości architektoniczne i sprzętowe pojawia-ją się tu bardzo często, a nacisk na skrócenie procesu inwestycyjnego jest ogromny. Nie do przecenienia jest, znaczące zmniejszenie uciążliwości prac budowlanych dla pacjentów i personelu szpitala.

Metoda prefabrykacji pozwala na montaż budynków przygotowanych w 90% w fabryce pod stałym nadzorem i z pełną kontrolą jakości. Na miejscu wykonywane są jedynie drobne prace montażowe i wykończeniowe. Pozwala to skrócić czas obecności ekip budowlanych na placu budowy nawet do 2 tygodni. Przeniesienie produkcji budynku do hal fabrycznych uniezależnia realizację inwestycji od warunków pogodowych, problemów z dostępem do placu budowy oraz daje gwarancję najwyższej jakości i terminowości budowy. Moduły produkowane są w fabryce, równolegle z prowadzeniem robót ziemnych na placu budowy, montażem stóp fundamentowych, budową dróg, chodników, wylewaniem fundamentów i pod-ciąganiem mediów, cykl budowy znacznie się skraca .

 

Porównanie czasu realizacji inwestycji w budownictwie modułowym i tradycyjnym

 

Zastosowanie technologii modułowej pozwala nie tylko szyb-ko stawiać budynki, ale również w razie potrzeby, przenosić je. Inwestor nie jest przywiązany do miejsca inwestycji, jeśli pojawi się potrzeba może w ciągu kilkunastu dni przenieść budy-nek w lepsze miejsce. Niezwykle łatwo jest również rozbudować obiekt, bądź jeśli okaże się, iż część jego powierzchni jest niepotrzebna, zredukować go.

Modułowość w budownictwie medycznym to również doskonały pomysł na dobudowywanie i nadbudowywanie bloków operacyjnych, oddziałów pracowni CT, MR czy hemodynamicznych. Nie ma innej technologii, która pozwoli zrobić to równie szybko nie powodując przy tym dezorganizacji pracy szpitala. Trzeba jasno powiedzieć, że jest to technologia o 10- 15% droższa od tradycyjnej, ale biorąc pod uwagę skrócenie okresu inwestycji oraz możliwość szybszej amortyzacji, w końcowym rozrachunku wygląda to zgoła inaczej.

 

Przykładowy projekt biurowca w technologii modułowej

 Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Kompletacja:

Śląskie Centrum Medycyny Inwazyjnej – czyli inwestycja medyczna w Polsce

Jest rok 2008, spotyka się grupa lekarzy – liderów różnych specjalizacji medycznych, oraz osób zarządzających dużym publicznym szpitalem. Wieloletnie doświadczenia oraz wizytowanie zagranicznych szpitali, działających w różnych systemach, prowadzą do podjęcia odważnej decyzji – założenia spółki Advancemed sp. z o.o. Głównym zamysłem spółki jest prowadzenie szpitala nowoczesnego, zbudowanego i wyposażonego według najnowszych światowych standardów. 

Otwarcie pierwszej w Europie pediatrycznej sali hybrydowej

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie dzięki pomocy Fundacji Radia Zet zbudowano pediatryczną salę hybrydową, ratującą życie dzieci z wadami serca. To pierwszy tak niezwykły projekt w Europie.

Technologia kluczem do sukcesu ASELight

Prawie rok temu przybliżałem Państwu modele lamp operacyjnych ASELight, porównując je do Audi. Dziś muszę przyznać, że popełniłem wielki błąd. Bo chociaż Audi to jedna z najlepszych samochodowych marek, to szwajcarskie lampy są produktami z jeszcze wyższej półki.

Kraków wyprzedził Europę - pierwsza w Europie pediatryczna sala hybrydowa

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie powstaje pierwsza w Europie pediatryczna sala hybrydowa. Ten niezwykły projekt, realizowany dzięki środkom z Fundacji Radia ZET, ma szansę uratować życie wielu małym pacjentom oraz pozytywnie wpłynąć na dalszy rozwój kardiologii i kardiochirurgii dziecięcej.

Nawiew laminarny unikalny system

Człowiek podczas swojego życia traci średnio 4 kg naskórka (około 1.5 g/dzień). Jego drobne elementy unoszą się w powietrzu, niosąc ze sobą bakterie pochodzące z naturalnej flory bakteryjnej człowieka. Takie cząsteczki (z ang. CFU, Colony Forming Units), znajdujące się na sali operacyjnej, stanowią poważne ryzyko zakażenia pacjenta. Dlatego też, współcześnie ogromną wagę przywiązuje się do ochrony pola operacyjnego przed zanieczyszczeniami. Istnieją dwa sposoby ochrony pacjenta przed CFU: szczelne ubrania oraz wydajny system wentylacji. Zazwyczaj na sali operacyjnej wykorzystuje się ich kombinację.