Tak dużo… i jeszcze więcej, czyli Visionix VX120+

Autor: Kamil Środa

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/67/2020

Dawno minęły czasy, gdy telefony służyły nam jedynie do dzwonienia. Komputer nie kojarzy się obecnie tylko i wyłącznie z maszyną liczącą, co było jego pierwotnym zastosowaniem. Jeszcze większe zmiany dostrzeżemy, jeśli weźmiemy pod uwagę początkowe rozmiary wspomnianych urządzeń. ENIAC, pierwszy komputer cyfrowy, zajmował 140 m², tymczasem każdy z nas posiada dzisiaj dużo bardziej zaawansowaną maszynę w swojej kieszeni… Czy tego typu porównania możemy przenieść na elektroniczny sprzęt okulistyczny? Patrząc na możliwości nowej wersji stacji diagnostycznej Visionix VX120+ nasuwa się wniosek, że i w tej branży czas nie stanął w miejscu.
 
Marka Visionix przyzwyczaiła swoich klientów do kompleksowego podejścia wobec diagnostyki okulistycznej. Dostępne od kilku lat na naszym rynku multifunkcyjne urządzenia tego producenta potrafią wykonać serię badań, takich jak: refrakcja, keratometria, aberrometria, tonometria, topografia, pachymetria, pupilometria, czy zdjęcia przedniego odcinka wykonane kamerą Scheimpfluga. Pomiary są w pełni automatyczne i zajmują około 90 sekund dla obojga oczu.
Multifunkcyjna platforma diagnostyczna VX120+ firmy Luneau Technology (Visionix)
 
 
W trakcie kongresu ESCRS, który w tym roku odbył się w Paryżu, zaprezentowano najnowszą wersję urządzenia Visionix VX120+ wzbogaconą o kolejne funkcje. Dzięki temu wspomnianą listę badań możemy rozszerzyć o diagnostykę zespołu suchego oka. Poprzednia wersja aparatu została uzupełniona o dodatkową kamerę, niezbędną do wykonania nowych pomiarów. Badanie rozpoczyna się od sprawdzenia czasu przerwania filmu łzowego. Pacjent proszony jest o dwukrotne zamruganie, a następnie utrzymanie otwartych oczu przez kilka sekund. Na tej podstawie powstaje mapa czasu przerwania. Stacja diagnostyczna pozyskuje dokumentację zdjęciową, dzięki której można zmierzyć wysokość menisku filmu łzowego. Wykonane zdjęcia pozwalają na przeprowadzenie wizualnej oceny stanu gruczołów Meiboma i analizę innych symptomów wskazujących na problem z suchym okiem, takich jak występowanie przekrwień w obszarze spojówki. Po badaniu trwającym kilkadziesiąt sekund użytkownik otrzymuje podsumowanie na głównym ekranie, które może wydrukować dla pacjenta na dedykowanym szablonie.
 
Warto zaznaczyć, że producent zadbał o zaplecze marketingowe dla tej wersji urządzenia. Każdy zamawiający otrzymuje wraz z aparatem specjalny pakiet materiałów, w skład którego wchodzą ulotki, kwestionariusze dla pacjenta, plakat oraz stand reklamowy, informujące o możliwości wykonania badania w kierunku zespołu suchego oka w gabinecie.
 
Dzięki wprowadzonym zmianom, otrzymujemy produkt reprezentujący wysoce nowoczesne podejście do diagnostyki. Zaopatrując się w jeden aparat mamy do dyspozycji pełen pakiet badań, do wykonania których potrzebowalibyśmy minimum 6 urządzeń, o łącznym koszcie przewyższającym cenę stacji diagnostycznej. Pamiętać należy o znacznej oszczędności zajmowanego miejsca w gabinecie i skróceniu czasu badania, przy jednoczesnym zwiększeniu jego kompleksowości. Taka zmiana z pewnością wyjdzie na dobre zarówno pacjentom, jak i użytkownikom. ♦

Więcej informacji na temat Visionix, Visionix 120, zespół suchego oka znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki Visionix



Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.