Teatr STU zaprasza

Kategoria: Kultura i nauka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/20/2007

Rosyjską prowincję u schyłku XIX wieku ogarniają idee terroryzmu i nihilizmu. Słychać już wystrzały zapowiadające nadchodzącą Rewolucję. Potomek arystokratycznego rodu Mikołaj Wsiewołodowicz Stawrogin jest opętany, prześladuje go postać zgwałconej dziewczynki. Zwraca się o pomoc do egzorcysty…

Bohaterowie sztuki, zmagają się z bardzo współczesnymi problemami m.in. z gwałtownym buntem przeciwko zastanym normom.Urszula Grabowska

„Biesy” według Fiodora Dostojewskiego w adaptacji Krzysztofa Jasińskiego łączą tradycję średniowiecznego misterium i współczesnego dreszczowca. Wejdziemy w świat tajnych rewolucyjnych sprzysiężeń i wykwintnych salonów, pełnych pięknych kobiet. To głęboko metafizyczne przedstawienie, przepojone atmosferą grozy, ale wyposażone w dużą dawkę komizmu.

W spektaklu zobaczymy grupę znakomitych aktorów, poza teatrem znanych również z produkcji telewizyjnych i filmowych. W roli głównej wystąpi Radosław Krzyżowski. Publiczność Teatru STU dobrze pamięta jego kreację w „Hamlecie”. Za tę właśnie rolę aktor otrzymał prestiżową nagrodę Ludwika 2000. Radosław Krzyżowski znany jest też widzom serialu „Na dobre i na złe”. W „Biesach” wystąpią również: Anna Tomaszewska, Krzysztof Globisz i Jerzy Święch – wybitni aktorzy teatralni. Zobaczymy także Dariusza Gnatowskiego jednego z najbardziej lubianych i rozpoznawalnych aktorów w Polsce, Beatę Rybotycką aktorkę Teatru STU i pieśniarkę Piwnicy Pod Baranami oraz Urszulę Grabowską (znaną z filmu „Świadek koronny” i z „Na dobre i na złe”), Grzegorza Mielczarka, Dominikę Figurską („M jak miłość”) i Annę Cieślak („Dlaczego nie”, „Na dobre i na złe”). Oprócz nich pojawi się również grupa obiecujących młodych aktorów, którzy być może właśnie dzięki „Biesom” zyskają sympatię i uznanie publiczności.

Pełna zaskakujących efektów specjalnych scenografia, uruchamiająca wyobraźnię widza, to atut tego wydarzenia.

Występujący na żywo cerkiewny chór „Woskresinnia” z Ukrainy nadaje przedstawieniu wymiar duchowego przeżycia. Serdecznie zapraszamy na spektakl.