Technologia Pixel - zatrzymaj młodość

Rozrastający się rynek dermatologii estetycznej, popularność zabiegów laserowych z jednoczesnym brakiem gotowości wśród pacjentów do długotrwałej rekonwalescencji, wymusza na producentach sprzętu medycznego opracowywania wciąż nowszych narzędzi i metod efektywnego, a jednocześnie szybkiego fotoodmładzania, resurfacingu, złuszczania blizn czy poprawy tekstury i kolorytu skóry.

Firma Alma Lasers wychodząc im naprzeciw oferuje w kilku swoich systemach wykorzystanie najnowszych technologii frakcyjnych pod nazwą Pixel. Pixel to technologia polegająca na zastąpieniu jednej wiązki laserowej, bądź RF, zespołem kilkudziesięciu mikro wiązek, o dobrze kontrolowanej głębokości penetracji, działających dużo bardziej równomiernie, a jednocześnie mniej inwazyjnie, dzięki której skutecznie możemy wyeliminować przebarwienia, zlikwidować blizny potrądzikowe, czy wykonać resurfacing odchodząc od tradycyjnych metod ablacji całej powierzchni skóry.

Na dzień dzisiejszy technologia Pixel jest dostępna w głowicy laserowej Er:YAG o długości światła 2 940 nm, gdzie matryca skonstruowana została tak, aby doprowadzić do powstania zespołu punktów (pixeli) - mikrourazów termalnych - pozostawiających pomiędzy sobą zdrowe „mostki”, swoiste rezerwuary przyspieszające leczenie danego obszaru. W zależności od zastosowanego aplikatora wiązkę możemy podzielić na 7x7 lub 9x9 punktów o średnim rozmiarze pixela na poziomie 50 μm. Technologia Pixel niweluje oznaki starzenia się skóry przywracając jej dawny blask. Sam zabieg polega na utworzeniu stref ablacji - mikrourazów termicznych na określonym obszarze leczenia. Podczas zabiegu nie jest wymagane używanie środków znieczulających, opcjonalnie można zastosować np. maści zawierające roztwór lidokainy. Jednak ze względu na niską bolesność nie jest to warunek konieczny. Po zabiegu zaleca się chłodzenie leczonej powierzchni. Er:YAG Pixel świetnie sprawdzi się w regeneracji poszarzałej i zmęczonej skóry, likwidacji przebarwień czy blizn potrądzikowych. Nadaje skórze blask i świeżość, w trzeciej dobie po zabiegu całkowicie zanika obrzęk, zaś efekt widoczny jest już po 2-3 tygodniach od pierwszego zabiegu.

Pixel CO2, to laser działający analogicznie, jednakże wykorzystujący dużo większą długość światła – 10 600 nm. Jest to najnowszy system firmy Alma Lasers, dostępny w dwóch konfiguracjach, jako laser 40 i 70 Watowy. Pozwala uzyskać spektakularne efekty w resurfacingu, znakomicie poradzi sobie podczas zabiegów na skórze dojrzałej i z przebarwieniami oraz podczas likwidacji blizn potrądzikowych. Dzięki zastosowaniu technologii Pixel ryzyko wystąpienia powikłań jest dużo niższe niż podczas zabiegów tradycyjnym laserem CO2. Warto dodać, iż laser ten może być również wykorzystywany typowo chirurgicznie.

Dodatkowo firma Alma Lasers oferuje adapter Pixel Omnifit – końcówkę frakcyjną, którą można dopasować do posiadanego już w klinice lasera CO2. Dzięki temu nie ma konieczności zakupu kolejnej maszyny, a rozbudowa już posiadanego systemu poszerzy wachlarz możliwości zabiegowych zachowując pierwotne przeznaczenie lasera CO2.

Trzecim wykorzystaniem technologii Pixel jest głowica RF Pixel, obracająca się rolka lub stacjonarna końcówka wykorzystująca energię fal radiowych, w połączeniu z frakcyjną ablacją naskórka. Głowica dostępna w urządzeniu Accent XL pozwala na rozszerzenie jego aplikacji na resurfacing, leczenie blizn czy rozstępów. Jest to niespotykane na rynku połączenie technologii frakcyjnej i fal radiowych, dające bardzo dobre rezultaty liftingujące skórę i poprawiające jej napięcie. Podobnie jak Pixel CO2 jest to technologia bardziej inwazyjna niż Er:YAG Pixel, w zamian otrzymujemy jednak dużo bardziej spektakularnie efekty i szybszą poprawę kondycji skóry. Zarówno Pixel CO2 jak i RF Pixel świetnie sprawdzą się w leczeniu mocniejszych zmarszczek, zmarszczek wynikających z długoletniego palenia papierosów, czy w walce z głębokimi bliznami potrądzikowymi.

Technologia Pixel to bezpieczeństwo zabiegu, satysfakcja pacjenta oraz nieocenione możliwości terapeutyczne.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki Alma Lasers Ltd.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Studium przypadku - trichoskopia

45-letnia pacjentka zgłosiła się z powodu kilku ognisk łysienia wielkości do 1 cm, które były zlokalizowane w okolicy wierzchołka głowy i którym towarzyszył silny świąd (fot. 1.). W obrębie zmian obecne były rzadkie i krótkie łodygi włosów. Wywiad chorobowy był kilkumiesięczny. 

Pierwszy w Polsce FotoFinder studio - doświadczenia własne i organizacja pracy w oparciu o sprzęt

W 2020 roku na światowy rynek trafiło nowe urządzenie firmy FotoFinder – Studio. Już na początku 2021 r. zakupiliśmy je do naszego gabinetu. Była to naturalna ewolucja w stronę bardziej zaawansowanej technologii, gdyż przygodę z FotoFinderem rozpoczęliśmy 9 lat wcześniej od biurkowej wersji wideodermoskopu: laptopa z kamerą 800HD.

Jednolity system badania znamion w Polsce. Czy to możliwe?

Wyeliminowanie nowotworów skóry z życia milionów ludzi to misja Ogólnopolskiego Centrum Badania Znamion Twoje Znamiona. Towarzyszy nam w codziennej pracy i jest motorem naszego działania. Upowszechnienie badań dermatoskopowych w Polsce, zwiększenie liczby osób świadomie badających znamiona i w końcu wymierny wpływ na zmniejszenie umieralności z powodu nowotworów skóry w Polsce stanowią nasze nadrzędne cele. 

Studium przypadku - w duchu Total Body Dermoscopy

Przypadek, który prezentuję to starszy mężczyzna, określany jako pacjent wysokiego ryzyka, zmagający się z zespołem znamion dysplastycznych. Jego znamiona przez ponad 10 lat były regularnie badane w Szpitalu Uniwersyteckim w Lyonie. 

Rola kontekstu w interpretacji obrazu dermatoskopowego

Rola całościowej oceny kontekstu klinicznego, obrazu wideodermatoskopowego oraz badania histopatologicznego dla właściwej diagnostyki i leczenia pacjenta z atypową zmianą barwnikową.