Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Autor: Dariusz Łagan

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 2/73/2022

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

SPECTRALIS z SHIFT dzięki kompatybilności wstecznej zapewnia zgodność istniejących danych oraz szybką integrację z nowymi badaniami. Przejście na nową technologię jest proste i bezproblemowe, a funkcja długoterminowej obserwacji follow-up gwarantuje ciągłość danych pacjenta.


20 kHz - czasami wolniej znaczy lepiej
Szybkość to nie wszystko. OCT w tym trybie charakteryzuje wysoki poziom czułości. Funkcja umożliwia wykonanie skanów OCT nawet w najtrudniejszych przypadkach. Prędkość skanowania 20 kHz w aparacie SPECTRALIS z technologią SHIFT zapewnia lepszą jakość obrazu dzięki większej czułości i lepszemu stosunkowi sygnału do szumu. Rozwiązanie pozwala na wychwycenie szczegółów nawet w przypadku zmętniałych ośrodków optycznych oka. SHIFT 20 kHz umożliwia rejestrowanie istotnych klinicznie skanów struktur tylnego odcinka oka o wysokiej rozdzielczości. W sytuacji, gdy inne urządzenia lub standardowe metody obrazowania nie są w stanie zapewnić wystarczającej jakości z powodu zaćmy, obrzęku rogówki lub złej jakości filmu łzowego.

W razie potrzeby połączenie z nowymi trybami Enhanced Vitreous Imaging (EVI) lub Enhanced Depth Imaging (EDI) może wydobyć jeszcze więcej szczegółów od ciała szklistego do naczyniówki. Poniżej jest porównanie obrazów wykonanych w trybie wysokiej czułości (20 kHz) ze standardowymi obrazami OCT (85 kHz).85 kHz - czasem równowaga jest najlepsza
Dzięki idealnemu stosunkowi prędkości do jakości w obrazowaniu OCT, prędkość skanowania 85 kHz zapewnia równowagę między wydajnym przebiegiem pracy a jakością skanów, co pozwala uzyskać optymalne wyniki. Pomiary są wiarygodne a obrazy zachwycające. Jest to sprawdzony standard w praktyce klinicznej, gdyż prędkość skanowania 85 kHz daje pewną diagnostykę oraz stwarza komfortowe warunki, zarówno dla operatora, jak i pacjenta. Platforma SPECTRALIS, w połączeniu z nowymi komponentami elektronicznymi, znacznie zwiększa wydajność obrazowania OCT tylnego bieguna, badania w trybie jaskrowym oraz Angio OCT. SHIFT 85 kHz zapewnia obrazy pełne szczegółów o wysokim kontraście i wyrazistości. Synergia technologii znacząco podnosi jakość pracy. Obrazy o znakomitej rozdzielczości, we wszystkich zastosowaniach OCT, pomagają w stawianiu pewnych diagnoz. SHIFT 85 kHz gwarantuje wysoką jakość strukturalnych obrazów OCT w całym segmencie tylnym.


125 kHz - czasami szybciej znaczy lepiej
Przyspieszenie akwizycji obrazu w angiografii OCT nawet o 30% następuje dzięki prędkości skanowania 125 kHz. Wystarczy jedno naciśnięcie przycisku, aby poprawić wydajność codziennych czynności klinicznych. W trybie Angio OCT częstotliwość 125 kHz pozwala zwiększyć przepustowość bez istotnej klinicznie utraty jakości obrazu w porównaniu z obecną prędkością skanowania 85 kHz. Szybka akwizycja obrazów umożliwia wizualizację przepływu nawet w drobnych naczyniach, przy jednoczesnej minimalizacji artefaktów. Nowy tryb pozwala uzyskać ostre i szczegółowe obrazy sieci kapilarnej. Dodatkowo, można skrócić czas badania w jaskrze przyspieszając akwizycję za pomocą Glaucoma Module Premium Edition.


SPECTRALIS jako system obrazowania multimodalnego (m.in. Angio OCT, FA, ICG), z możliwością rozbudowy, stanowi realne wsparcie praktyki lekarskiej w perspektywie wielu kolejnych lat. ♦

 

Więcej informacji na temat SPECTRALIS®, OCT, Heidelberg Engineering, prędkość skanowania, technologia SHIFT, 20 kHz, 85 kHz, 125 kHz znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki Heidelberg EngineeringOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.

Nowości w RETevalu®. Odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie

Firma LKC Technologies Ltd. zawsze stawiała sobie za cel rozwój produktu i, jeśli to technicznie możliwe, spełnianie oczekiwań klientów. 

W maju 2022 roku wprowadziliśmy na rynek nowe elektrody. Była to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na badania elektroretinografczne u bardzo małych dzieci. Jako, że nasi użytkownicy są już zaznajomieni z elektrodami Sensor Strip w ich regularnym rozmiarze, postanowiliśmy nie dokonywać rewolucji. Postawiliśmy na ewolucję, aby można było łatwiej interpretować wyniki. 

W CX News nr 2/73/2022 opublikowano również: