Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Termoablacja – reaktywacja?

Autor:

Termoablacja została wiele lat temu „zarzucona” jako metoda skutecznej pomocy przy leczeniu łagodnego przerostu prostaty. Czy słusznie? Trudno jednoznacznie powiedzieć… Dzisiaj metoda ta powraca jako interesująca i mało traumatyczna alternatywa dla określonej – dobrze zdefiniowanej grupy pacjentów.

Firma Medispec, idąc tym tropem, oferuje nowy model aparatu do termoablacji – Thermaspec. Jest to kolejna wersja rozwojowa produkowanego wcześniej aparatu, unowocześniona, ale bazująca jednak na tej samej – sprawdzonej technologii. Thermaspec znacznie ułatwia nie tylko przygotowanie pacjenta do zabiegu, ale również wykonanie samego zabiegu, zachowując bezpieczne parametry zabiegu (temperatura!). Dodatkowym atutem jest jego dobra cena oraz niskie tzw. koszty bieżące pracy aparatu. Tak więc jest to zabieg bezpieczny dla Pacjenta, łatwy do wykonania, nie drogi…

Dla osób, którym metoda termoablacji nie jest bliżej znana, trochę informacji technicznych. Zabieg wykonywany przy użyciu Thermaspec polega na mikrofalowym podgrzewaniu gruczołu prostaty. Częstotliwość energii – co bardzo istotne – znajduje się w zakresie mikrofalowym, tak więc zasięg jej działania jest mocno ograniczony – w porównaniu np. z podgrzewaniem przy pomocy fal o częstotliwościach radiowych stosowanym przez niektóre firmy. Nie narażamy więc na podgrzanie organów Pacjenta położonych dalej od miejsca emisji fal. Do wykonania zabiegu potrzebny jest cewnik i aplikator.

Trójdrożny cewnik Foleya wprowadza się przez cewkę moczową i pozycjonuje w stosunku do gruczołu prostaty wykorzystując znaczniki na cewniku. Natomiast aplikator wielorazowego użytku (posiada gwarancję na wykonanie kilkudziesięciu zabiegów) wprowadza się do cewnika Foleya. Zabieg trwa około 60 minut. Po zabiegu usuwa się z cewki moczowej zarówno aplikator jak i cewnik. Nie ma konieczności hospitalizacji Pacjenta. Efekty zabiegu widoczne są po trzech – czterech tygodniach. Jak zostało wspomniane na początku, bardzo istotne jest prawidłowe zdefiniowanie „grupy docelowej” pacjentów. Termoablacja nadaje się do zastosowania dla Pacjentów posiadających prostatę o objętości do 60 ml. Efekty zabiegu u Pacjentów posiadających większe przerosty gruczołu prostaty są niezadowalające, gdyż „obkurczenie” większej objętości gruczołu jest niewystarczające, aby zapewnić prawidłowy przepływ moczu. Przeciwwskazaniem do stosowania metody Termoablacji jest obecność trzeciego płata prostaty. W kilku ośrodkach w Polsce i wielu na świecie stosuje się Thermaspec także do zabiegów prostatitis.

Autorzy