Termoterapia gruczołu prostaty

Autor: Przemysław Piątek

Kategoria: Urologia Artykuł opublikowano w CX News nr 4/54/2015

ThermaspecŁagodny rozrost gruczołu prostaty (BPH) jest problemem występującym powszechnie, zalicza się go do najczęstszych chorób mężczyzn po 40 roku życia. Według statystyk dotyka ponad połowę mężczyzn, którzy ukończyli 50 lat i ponad 75% po 80–tym roku życia. W związku z częstością występowania rozrostu gruczołu prostaty naukowcy od dawna szukają sposobów na ograniczenie dolegliwości i zwiększenie komfortu życia pacjenta. 

Jednym z takich sposobów jest kontrolowane podniesienie temperatury gruczolaka przy pomocy fal mikrofalowych i doprowadzenie do jego częściowej martwicy. Powoduje to zmniejszenie nacisku na cewkę moczową, a przez to redukcję objawów LUTS. Zabieg rozpoczyna się znieczuleniem miejscowym. Następnie w cewce moczowej pacjenta umieszczany jest najpierw cewnik, a następnie aplikator z anteną. Po dopasowaniu jego położenia do wielkości prostaty następuje emisja mikrofal. Sam zabieg jest bezbolesny, trwa 60 minut, nad jego przebiegiem czuwa lekarz. Po jego zakończeniu następuje usunięcie katetera, krótka obserwacja, po czym pacjent może zostać wypisany do domu. Znaczna większość chorych jest usatysfakcjonowana z efektów leczenia. 

Na obecną opinię o tej metodzie leczenia duży wpływ ma okres jej szczytowej popularności w latach 90–tych ubiegłego wieku, kiedy to na zabieg termoterapii kierowano wszystkich pacjentów z objawami BPH. Praktyka pokazała, że nie każda wielkość prostaty poddawanej zabiegowi pozwala uzyskać pożądane rezultaty. Po przekroczeniu pewnej wielkości efekty były niezauważalne. Właśnie dlatego, tak istotną kwestią jest selekcja pacjentów – wówczas TUMT (ang. Trans Urethral Microwave Thermotherapy) jest metodą wysoce skuteczną. Oprócz objawów BPH, przy użyciu terapii mikrofalowej podjęto skuteczne próby leczenia prostatitis (zapalenie prostaty). 

Istotna, z punktu widzenia pacjenta, jest technologia deponowania energii. W przypadku Thermaspec są to fale mikrofalowe, które w przeciwieństwie do innych rozwiązań gwarantują ograniczony zasięg oddziaływania ciepła i nienagrzewanie tkanek, które nie są poddawane terapii. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu energii mikrofalowej, nie ma konieczności umieszczania w rectum pacjenta dodatkowych czujników temperatury czy też chłodzenia. Czujniki kontrolujące przebieg oraz temperaturę badania znajdują się na aplikatorze. 

Firma Medispec pozostaje w ciągłym kontakcie z użytkownikami urządzeń, zbierając od nich sugestie dotyczące możliwych ulepszeń aparatu. W rezultacie wprowadzono niedawno katetery i aplikatory o mniejszej średnicy, które zmniejszają dyskomfort pacjenta i pozwalają przeprowadzić zabieg u osób o węższej cewce moczowej. 

Obecnie w Polsce znajduje się 7 urządzeń Thermaspec. Mamy nadzieję, iż w niedługim czasie grono zadowolonych użytkowników powiększy się o kolejne kilka urządzeń.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki MedispecOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Urologia:

Prostota jako szczyt wyrafinowania system irygacji do zabiegów URS – Peditrol

Każdy urolog, który miał do czynienia z zabiegami endoskopowego kruszenia złogów, wie jak ważna dla dobrej widoczności pola operacyjnego jest irygacja. Jej znaczenie wzrasta podczas zabiegów giętkiej ureterorenoskopii. Jest to związane zazwyczaj z mniejszą średnicą endoskopu, cieńszymi i dłuższymi kanałami irygacyjnymi, współdzielonymi z różnymi narzędziami oraz zagięciem końcówki endoskopu podczas pracy. 

Rewolucja w ureterorenoskopii

W przeszłości znacznym problemem dla lekarzy zajmujących się operacyjnym leczeniem kamicy nerkowej, były złogi zlokalizowane w górnej części układu moczowego – w nerkach. „Kamienie” znajdujące się w pęcherzu, moczowodzie, a nawet w górnej części nerki, dla niektórych operatorów były osiągalne przy użyciu sztywnego ureterorenoskopu. Natomiast te znajdujące się w dolnej i środkowej części nerki oraz te, które przemieściły się tam z różnych powodów w trakcie zabiegu – poprzez budowę tego narządu – były niedostępne. Lekarzowi pozostawało skierowanie pacjenta na inwazyjną operację otwartą/laparoskopową, mniej inwazyjny zabieg PCNL (przezskórnej nefrolitotrypsji) lub nieinwazyjny ESWL (zewnątrzustrojowa litotrypsja falą uderzeniową). 

ED1000 - nowoczesna terapia zaburzeń erekcji falą uderzeniową

Już od pewnego czasu w Polsce, w prywatnych klinikach, dostępna jest nowoczesna terapia zaburzeń erekcji falą uderzeniową. Jest ona niezwykle skuteczna w przypadku pacjentów z problemami o podłożu naczyniowym. Metoda ta polega na umieszczeniu tkanek pacjenta w ognisku terapeutycznej fali uderzeniowej i wystawieniu ich przez to na działanie sił ścinających. Skutkiem takiego działania jest przyspieszenie naturalnego procesu rewaskularyzacji tkanek. Powstające naczynia przejmują funkcjonalność tych niedrożnych, a pacjent może powrócić do młodzieńczej sprawności.