HFDS to interesująca metoda z kręgu zabiegów MIGS wykonywanych ab interno. Jej skuteczność może warunkować niejako dwutorowy mechanizm działania. Poprzez usunięcie części beleczkowania polega on z jednej strony na ułatwieniu odpływu drogą konwencjonalną przez kanał Schlemma, z drugiej strony, poprzez wytworzenie sklerotomii w postaci kieszonek twardówkowych potencjalnie zwiększa odpływ drogą nadnaczyniówkową.
Metoda, tak jak inne z tej grupy, zapewnia względne bezpieczeństwo i małą inwazyjność zabiegu w stosunku do struktur oka, jednak w odróżnieniu od nich nie wymaga pozostawienia implantów wewnątrz gałki ocznej. Praktyczny brak ingerencji w powierzchnię oka zapewnia szybką rehabilitację wzrokową, komfort pacjenta i nie wyklucza innych metod leczenia w przyszłości, z wykonaniem zabiegów filtrujących włącznie.
Niewątpliwą zaletą metody jest także względnie krótka krzywa uczenia oraz rzadkie występowanie powikłań, co czyni ją przyjazną również chirurgom.
Dzięki konstrukcji sondy diatermicznej, dającej możliwość jej wielokrotnego wykorzystania i braku konieczności zastosowania kosztownych implantów, metoda ta jest korzystna również w aspekcie ekonomicznym. Analiza własnych doświadczeń oraz dostępnych doniesień sugeruje, że HFDS można uznać za dobrą opcję z zakresu zabiegów MIGS „ab interno”.
Więcej informacji na temat HFDS, Oertli Instrumente AG, OS 4, HFDS Glaucoma Tip, abee Tip znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.
Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki Oertli
Drukuj artykuł Udostępnij:
Udostępnij
Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Mikrochirurgia oka:
Wychodząc z założenia, że odpowiednio dobrane zestawy jednorazowe znacząco poprawiają jakość pracy na sali operacyjnej, Consultronix od wielu lat koncentruje się na rozwoju oraz poszerzaniu swojej oferty o nowe i niezawodne produkty. Materiały stosowane w zestawach BVI Custom Kit dają chirurgom gwarancję bezpieczeństwa, precyzji oraz komfortu pracy.
Głęboka sklerotomia wysokich częstotliwości, minimalnie inwazyjna procedura usunięcia jaskry ab interno połączona z chirurgią zaćmy: właściwości oraz wyniki badań klinicznych.
Jako wieloletni użytkownik fakoemulsyfikatora FAROS szwajcarskiej firmy Oertli w pełni wykorzystuję jego funkcjonalność, wykonując zarówno zabiegi zaćmy, jak i witrektomii. Ponadto dzięki specjalnej platynowej końcówce diatermicznej oraz modułowi HFDS (High Frequency Deep Sclerotomy) mam możliwość przeprowadzania fakoemulsyfikacji wraz ze sklerotomią diatermiczną. Zabieg ten znacząco redukuje ciśnienie wewnątrzgałkowe, a przy tym jest bezpieczny, szybki i nie wymaga dodatkowych nakładów finansowych.
W naszym Ośrodku Mikrochirurgii i Terapii Okulistycznej OKO.M we Wrocławiu od 2016 r. przeprowadziliśmy 108 zabiegów łączonych usunięcia zaćmy z diatermiczną sklerotomią na aparacie OS 4 firmy Oertli. W obserwowanej grupie, u większości pacjentów uzyskaliśmy stabilizację ciśnienia oraz brak progresji zmian w polu widzenia i OCT. Diatermiczna sklerotomia (HFDS) w połączeniu z fakoemulsyfikacją to bardzo dobra alternatywa dla pacjentów chorujących na jaskrę i zaćmę. Metoda operacyjna jest mało inwazyjna oraz bardzo bezpieczna.
Leczenie operacyjne jaskry powinno być rozważane w przypadku, gdy farmakoterapia i leczenie laserowe nie spowodują zatrzymania postępu neuropatii. Leczenie należy dostosowywać dla każdego pacjenta indywidualnie, biorąc pod uwagę liczne czynniki, między innymi stopień współpracy pacjenta, zaawansowania choroby, warunki anatomiczne miejsca operacji oraz ilości powikłań związanych z wybraną metodą. Spośród trzech wymienionych metod leczenia jaskry, leczenie chirurgiczne związane jest z największą ilością powikłań.