Tomografia komputerowa stopy pod naturalnym obciążeniem

Autor: Przemysław Piątek

Kategoria: Diagnostyka obrazowa Artykuł opublikowano w CX News nr 2/56/2016

pedCATObrazowanie skomplikowanych struktur kostnych, jakimi są stopy, od zawsze było wyzwaniem. Do dzisiaj ani obraz radiograficzny, ani konwencjonalna tomografia komputerowa nie pozwalają na jednoznaczne postawienie diagnozy pacjentowi. Na szczęście, od niedawna na rynku dostępne jest urządzenie dające lekarzowi możliwość dokładnego obrazowania stóp pod naturalnym obciążeniem, co prowadzi do trafnego doboru optymalnej terapii.

Urządzenie o którym mowa, to pedCAT amerykańskiej firmy CurveBeam. Jest to tomograf komputerowy zaprojektowany specjalnie do badania stóp pod naturalnym obciążeniem. Dzięki dużemu, aktywnemu obszarowi detektora, umożliwia obrazowanie objętości w kształcie walca o średnicy 35 cm i wysokości 20 cm. Pozwala to na diagnostykę dwóch lub jednej stopy razem z obszarem kostki, nawet u największych zawodników siatkówki czy koszykówki. Otwarta konstrukcja urządzenia pozwala na bezproblemowe zajęcie odpowiedniej pozycji również osobom starszym, oraz pacjentom z poważniejszymi urazami narządu ruchu. 

Przed rozpoczęciem skanowania gantry zamyka się, co pozwala uzyskać projekcje z 360 stopni. Dzięki temu uzyskiwane obrazy charakteryzują się wysoką jakością i minimalną liczbą artefaktów. Konsola operatora umożliwia przedstawienie pacjentowi jego stopy w trzech wymiarach, wskutek czego w prosty sposób można mu wyjaśnić z czego wynika i z czym wiąże się sugerowany przebieg leczenia. 

Przed „erą pedCAT’a” zdjęcia stopy wymagały od technika skomplikowanego, bardzo dokładnego pozycjonowania pacjenta. Nawet prawidłowo wykonane zdjęcie nie rozwiewa wszelkich wątpliwości na temat źródła poszukiwanego problemu – uzyskiwany obraz prezentuje nakładające się na siebie kości. Dodatkowo, radiogramy tej samej stopy wykonane przez różnych techników mogą się od siebie znacząco różnić. Wskutek tego wyznaczane kąty, np. międzyśródstopny, mogą zostać błędnie odczytane, obniżając komfort pracy lekarza podczas operacji i powodując konieczność dokonywania korekt względem pierwotnego planu zabiegu. W przypadku badania klasycznej tomografii komputerowej, wykonujemy dokładną analizę kości stopy. Nie można już tutaj mówić o błędach przy pozycjonowaniu, czy też niewłaściwej projekcji. Jednak ze względu na sposób badania – w pozycji leżącej i charakterystykę pracy układu ruchowego, pod obciążeniem ciała – przyczyny dolegliwości pacjenta mogą zostać przeoczone. Może mieć to miejsce np. w przypadku pęknięć kości, czy urazów stawów widocznych i dających objawy „na stojąco”. Obrazowanie przy pomocy pedCAT’a jest pozbawione tych wszystkich wad. Mianowicie, stopy są obrazowane w sposób powtarzalny, w pozycji stojącej, bez zniekształceń, bez nakładania się na siebie kości, z możliwością uzyskania rzeczywistych pomiarów kątowych. Kolejnym ważnym aspektem jest dawka promieniowania pochłaniana przez pacjenta, na którą zwracana jest coraz większa uwaga. Badanie przy pomocy pedCAT’a powoduje przyjęcie dawki zbliżonej do serii radiogramów i około 90% niższej, niż w przypadku klasycznej tomografii komputerowej. Dodatkowo, biorąc pod uwagę czas badania, diagnostyka przy użyciu pedCAT’a jest szybsza o 30-70%.

Dzięki tym wszystkim cechom pedCAT w niedługim czasie może stać się nowym „złotym standardem” w diagnostyce stopy. Ciągle rosnąca ilość instalacji na całym świecie pozwala mieć nadzieję na lepszą, szybszą i dokładniejszą diagnostykę pacjentów z problemami stopy i stawu skokowego. W celu uzyskania większej ilości informacji oraz umówienia prezentacji możliwości software’u aparatu, prosimy o kontakt z naszym Działem Handlowym.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki CurvebeamOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Diagnostyka obrazowa:

Mały aparat do zadań specjalnych. Nowość w ofercie

Codzienna praktyka szpitalna w dużej mierze opiera się na szeregu urządzeń diagnostycznych wykorzystujących promieniowanie X. Aparaty RTG stacjonarne, przyłóżkowe, mammografy, tomografy komputerowe to urządzenia będące przeważnie na wyposażeniu Zakładów Diagnostyki Obrazowej z dedykowanym personelem wykonującym badania. Jednak najprawdopodobniej najliczniejszą grupą sprzętów bazujących na promieniowaniu X są śródoperacyjne aparaty z ramieniem C. W przeciwieństwie do urządzeń z ZDO – są one obsługiwane przez lekarzy podczas zabiegów. Ciężar, gabaryty, obecność innych systemów na sali operacyjnej to tylko kilka przykładów utrudnień z jakimi spotykają się chirurdzy. Producenci nieustannie dokładają starań, aby tę sytuację poprawić, czego owocem stał się aparat XiScan 5000 z mini ramieniem C firmy FM Control – przedstawiciela kompaktowych, mobilnych systemów do obrazowania fluoroskopowego podczas zabiegów. 

„Ferrari” w GMM

General Medical Merate (GMM) jest na rynku medycznym już ponad 65 lat, czyli od roku 1953. Ze względu na wiek, plasuje się zatem między Lamborghini a Ferrari...

Elektroniczna dokumentacja medyczna czyli jak ugryźć ucyfrowienie RTG – nowości Rayence

Postęp, zmiany i innowacje to nieodłączne cechy intensywnie rozwijających się dziedzin nauki, technologii i medycyny. Inwestycje w nowe technologie są naturalną drogą zwiększenia przychodu i polepszenia jakości usług. Pomimo wynalezienia na początku lat 60-tych pierwszego detektora, umożliwiającego przechwycenie promieniowania w formie cyfrowej, wiele placówek w Polsce – ze względów finansowych – nadal korzysta z systemów analogowych.

Bezpieczeństwo pacjenta podczas zabiegów radioterapii

Choroby nowotworowe obok chorób układu krążenia są główną przyczyną zgonów na świecie. Z roku na rok zwiększa się zachorowalność na nowotwory, a w związku z postępem medycyny i jej możliwości diagnostycznych wzrasta także ich wykrywalność. Jest to powodem bardzo dużego wzrostu liczby pacjentów objętych leczeniem onkologicznym. Ważnym elementem procesu leczenia onkologicznego jest radioterapia wykonywana w seriach zabiegów, które wcześniej zostają szczegółowo zaplanowane tak, aby działania niepożądane i ewentualne uszkodzenia okolicznych dla guza tkanek były jak najmniejsze.