Tomografia komputerowa stopy pod naturalnym obciążeniem
Autor: Przemysław Piątek
Kategoria: Diagnostyka obrazowa Artykuł opublikowano w CX News nr 2/56/2016

Urządzenie o którym mowa, to pedCAT amerykańskiej firmy CurveBeam. Jest to tomograf komputerowy zaprojektowany specjalnie do badania stóp pod naturalnym obciążeniem. Dzięki dużemu, aktywnemu obszarowi detektora, umożliwia obrazowanie objętości w kształcie walca o średnicy 35 cm i wysokości 20 cm. Pozwala to na diagnostykę dwóch lub jednej stopy razem z obszarem kostki, nawet u największych zawodników siatkówki czy koszykówki. Otwarta konstrukcja urządzenia pozwala na bezproblemowe zajęcie odpowiedniej pozycji również osobom starszym, oraz pacjentom z poważniejszymi urazami narządu ruchu.
Przed rozpoczęciem skanowania gantry zamyka się, co pozwala uzyskać projekcje z 360 stopni. Dzięki temu uzyskiwane obrazy charakteryzują się wysoką jakością i minimalną liczbą artefaktów. Konsola operatora umożliwia przedstawienie pacjentowi jego stopy w trzech wymiarach, wskutek czego w prosty sposób można mu wyjaśnić z czego wynika i z czym wiąże się sugerowany przebieg leczenia.
Przed „erą pedCAT’a” zdjęcia stopy wymagały od technika skomplikowanego, bardzo dokładnego pozycjonowania pacjenta. Nawet prawidłowo wykonane zdjęcie nie rozwiewa wszelkich wątpliwości na temat źródła poszukiwanego problemu – uzyskiwany obraz prezentuje nakładające się na siebie kości. Dodatkowo, radiogramy tej samej stopy wykonane przez różnych techników mogą się od siebie znacząco różnić. Wskutek tego wyznaczane kąty, np. międzyśródstopny, mogą zostać błędnie odczytane, obniżając komfort pracy lekarza podczas operacji i powodując konieczność dokonywania korekt względem pierwotnego planu zabiegu. W przypadku badania klasycznej tomografii komputerowej, wykonujemy dokładną analizę kości stopy. Nie można już tutaj mówić o błędach przy pozycjonowaniu, czy też niewłaściwej projekcji. Jednak ze względu na sposób badania – w pozycji leżącej i charakterystykę pracy układu ruchowego, pod obciążeniem ciała – przyczyny dolegliwości pacjenta mogą zostać przeoczone. Może mieć to miejsce np. w przypadku pęknięć kości, czy urazów stawów widocznych i dających objawy „na stojąco”. Obrazowanie przy pomocy pedCAT’a jest pozbawione tych wszystkich wad. Mianowicie, stopy są obrazowane w sposób powtarzalny, w pozycji stojącej, bez zniekształceń, bez nakładania się na siebie kości, z możliwością uzyskania rzeczywistych pomiarów kątowych. Kolejnym ważnym aspektem jest dawka promieniowania pochłaniana przez pacjenta, na którą zwracana jest coraz większa uwaga. Badanie przy pomocy pedCAT’a powoduje przyjęcie dawki zbliżonej do serii radiogramów i około 90% niższej, niż w przypadku klasycznej tomografii komputerowej. Dodatkowo, biorąc pod uwagę czas badania, diagnostyka przy użyciu pedCAT’a jest szybsza o 30-70%.
Dzięki tym wszystkim cechom pedCAT w niedługim czasie może stać się nowym „złotym standardem” w diagnostyce stopy. Ciągle rosnąca ilość instalacji na całym świecie pozwala mieć nadzieję na lepszą, szybszą i dokładniejszą diagnostykę pacjentów z problemami stopy i stawu skokowego. W celu uzyskania większej ilości informacji oraz umówienia prezentacji możliwości software’u aparatu, prosimy o kontakt z naszym Działem Handlowym.