Trendy i przyszłość diagnostyki nowotworów skóry - wywiad z prof. dr Giuseppe Argenziano

Autor: prof. dr Giuseppe Argenziano

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 1/59/2017

Giuseppe Argenziano jest profesorem dermatologii Drugiego Uniwersytetu w Neapolu (Seconda Università degli Studi di Napoli) oraz koordynatorem Instytutu ds. Badań nad Rakiem Skóry (Skin Cancer Unit) w Reggio Emilia we Włoszech. Na całym świecie znany jest jako mistrz i pasjonat badań w dziedzinie dermatoonkologii, ze szczególnym naciskiem na diagnostykę czerniaka. Poza opracowywaniem nowych technik rozpoznawania czerniaka, prof. Argenziano powołał również niezwykle ważny ośrodek badawczy oraz opublikował szereg książek i artykułów naukowych. 

Jak istotna w walce z czerniakiem jest wideodermatoskopia i obrazowanie całego ciała, tzw. „total body mapping”?
Bez wątpienia są to niezwykle ważne metody, zwłaszcza w przypadku pacjentów posiadających wiele znamion. Można śmiało stwierdzić, że jest to jedyny, pewny sposób na wczesne wykrycie czerniaka, ograniczający jednocześnie liczbę zbędnych wycięć łagodnych zmian skórnych. Strategią, którą stosujemy zazwyczaj u pacjentów z wieloma znamionami, jest w pierwszej kolejności dokładne sprawdzenie wszystkich znamion za pomocą przenośnego dermoskopu ręcznego. Następnie przeprowadzane jest obrazowanie całego ciała, podczas którego wybiera się kilka najbardziej nietypowych znamion w celu ich regularnej kontroli podczas kolejnych wizyt, zwanej obrazowaniem „follow-up”. 
 
ATBM
Czy może Pan wskazać zalety procedury ATBM® (ang. Automated Total Body Mapping – przyp. red.) z polaryzacją oraz opisać, w jaki sposób zabieg ten zwiększa dokładność diagnostyczną? 
To wspaniałe osiągnięcie technologiczne. Myślę, że w przyszłości całkowicie odrzucimy obrazowanie pojedynczych zmian patologicznych na rzecz obrazowania całego ciała. Dziś ta technologia dopiero się rozwija, więc z pewnością będziemy jeszcze mieli szansę ją udoskonalić. Jestem pewien, że gdy tylko uda nam się uzyskać spolaryzowany obraz całego ciała o odpowiednio wysokiej jakości, zdołamy całkowicie zmienić sposób postępowania w przypadku pacjentów z niepokojącymi znamionami. 

Jakie korzyści dla pracy naukowej i badań klinicznych przynosi procedura ATBM®
Zdecydowanie uważam, że w obszarze spolaryzowanego obrazowania ciała należy jeszcze wykonać szereg badań. Musimy porównać tradycyjny sposób obserwacji pacjentów z wieloma znamionami z nową metodą spolaryzowanego obrazowania całego ciała. Moim zdaniem konieczne jest udowodnienie, że ta nowa metoda pozwoli lekarzom wykrywać większą liczbę czerniaków i ograniczać przypadki zbędnego wycinania łagodnych zmian

Co jest najważniejsze w wykonywaniu obrazów dermatologicznych i ich analizie? 
Niezbędna jest odpowiednia jakość obrazu oraz dobre oprogramowanie – takie, które będzie łatwe w obsłudze i przyjazne dla użytkownika, a przy tym pozwoli przyspieszyć cały proces. Dwa najważniejsze czynniki to jakość obrazu i jakość bazy danych. 

Jakie cechy odróżniają dobry obraz od innych? Co sprawia, że dany obraz jest szczególnie przydatny w diagnostyce nowotworów skóry? 
Dziś, rzecz jasna, rozdzielczość nie stanowi już problemu – ta bowiem utrzymuje się na odpowiednim poziomie. Niezwykle ważne jest natomiast odwzorowanie barw. Musimy otrzymywać właściwe kolory, a nie wszystkie wideodermatoskopy są w stanie dokładnie odtworzyć te, które widzimy podczas korzystania z konwencjonalnej dermatoskopii niecyfrowej. 

Jest Pan autorem trzypunktowej listy kontrolnej ułatwiającej wczesne wykrywanie czerniaka. Czy lista ta zastępuje zasady stosowane dotychczas w dermatoskopii? 
Nie, nie zastępuje ona istniejących algorytmów. Pomaga natomiast początkującym lekarzom w szybki i łatwy sposób rozpocząć stosowanie dermatoskopii w praktyce. 

Zanim skończymy: jakie są Pańskie rady dla młodych lekarzy, którzy chcą zdobywać specjalizację w dermatologii – dziedzinie coraz bardziej zdominowanej przez estetykę? 
Cóż, w pełni się zgadzam z tym stwierdzeniem. Sam należę do grona dermatologów, którzy nie zajmują się zabiegami kosmetycznymi. Każdy z nas musi dokonać wyboru – nie możemy zajmować się wszystkim naraz. Na pewnym etapie każdy z nas musi podjąć decyzję, czy chce leczyć chorych czy też zajmować się zdrowymi pacjentami. Osobiście uważam, że rozsądniejszym wyborem będzie niesienie pomocy chorym i rozwiązywanie problemów zdrowotnych naszych pacjentów. Wielu wybiera oczywiście inną ścieżkę, pomagając pacjentom w poprawie ich wizualnej samoakceptacji. To kwestia wyboru. Słynie Pan z pasji, z jaką podchodzi do dermatologii. Czy ma Pan czas na inne zainteresowania, gdy praca zajmuje tak znaczną część pańskiego życia? Szczerze mówiąc, niezbyt wiele. Gdy nie pracuję, staram się odpocząć. Jeśli dysponuję wolnym czasem, poświęcam go moim dwóm innym pasjom. Jedną z nich jest muzyka – okazjonalnie gram na perkusji – a druga to fotografia. Szczególnie cenię sobie fotografię uliczną – w czasie podróży staram się zawsze mieć ze sobą aparat.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Diagnostyka wieloobiawowej choroby uwarunkowanej genetycznie. Doświadczenie z pracy na systemie vexia

Jestem użytkownikiem FotoFinder od 15 lat. Obecnie pracuję na modelu vexia z kamerą medicam 800. Każdy pacjent z chorobami skóry i przed zabiegami medycyny estetycznej ma wykonywaną pełną dokumentację w systemie FotoFinder, która pozwala ocenić przebieg terapii.

Okno w głąb skóry. Nieinwazyjna histopatologia XXI wieku w zasięgu ręki

Historia histologii sięga XVII wieku. Barwniki, parafina, kriostaty, pierwsze mikroskopy – wszystko to doprowadziło do tego, gdzie obecnie jesteśmy. Momentu, gdy na podstawie niewielkiego wycinka tkanki specjaliści decydują o rozpoznaniu rzutującym na przyszłość każdego zaniepokojonego swoim stanem pacjenta. 

Dołącz do rodziny FotoFinder. Zapraszamy do akcji partnerskiej

FotoFinder podczas 30 lat działalności dowiódł, że liczy się dla niego nie tylko jakość produkowanych urządzeń lecz także wymiar edukacyjny, dzięki czemu skupił wokół siebie światowej klasy specjalistów. Utrzymując rodzinny charakter, firmie udało się zbudować współpracującą ze sobą społeczność posiadaczy marki. Z FotoFinder jesteśmy związani od ponad 15 lat. Przez ten czas wspólnie wprowadziliśmy na polski rynek kilkaset urządzeń. Muszę podkreślić, że nawet te najstarsze wciąż funkcjonują i dobrze spełniają swoje zadanie, co potwierdza, że jakość i niezawodność są ważnymi zaletami tej marki. Pierwszy wideodermoskop FotoFinder powstał w niewielkiej niemieckiej miejscowości jako efekt pracy rodzinnej firmy. Od tamtej pory nieustanny rozwój technologii szedł w parze z konsekwentnym rozbudowywaniem społeczności użytkowników tej marki. Imponujący jest ogrom pracy, jaki zespół FotoFinder włożył w stworzenie sieci edukacyjnej. Doświadczeni specjaliści dermoskopii nieodpłatnie i rzetelnie dzielą się wiedzą z każdym, kto chce być częścią tej wyjątkowej grupy. Zarówno wykłady prowadzone w trakcie międzynarodowych kongresów, jak i comiesięczne piątkowe spotkania on-line w ramach FotoFinder Academy, sprawiły, że tysiące lekarzy z całego świata otrzymuje stałe wsparcie w pogłębianiu wiedzy i w samym procesie stawiania diagnozy.

OCT skóry - technologia VivoSight Dx. Wsparcie przy planowaniu leczenia raka podstawnokomórkowego

Połączenie zaawansowanego obrazowania skóry i nowych technologii leczenia opartych na celowanej emisji energii pozwala na stworzenie spersonalizowanych strategii leczenia BCC. 

Intensyfikacja badań klinicznych, postęp w technologii leczenia raka podstawnokomórkowego (BCC), a także coraz powszechniejsze stosowanie najnowocześniejszych systemów obrazowania skóry mają znaczący wpływ na rozwój medycyny w zakresie planowania diagnostyki i leczenia tego nowotworu. Do najchętniej stosowanych metod należą elastyczne oraz wydajne systemy uwzględniające indywidualne preferencje i potrzeby pacjentów. 

Renomowani specjaliści podzielili się swoimi doświadczeniami, prezentując swój wkład w rozwój nowych modeli strategii leczenia BCC. Opowiedzieli także o tym, dlaczego właśnie VivoSight OCT odgrywa w ich pracy kluczową rolę.

OCT skóry - technologia VivoSight Dx. Wsparcie przy planowaniu leczenia raka podstawnokomórkowego - Orit Markowitz MD

Połączenie zaawansowanego obrazowania skóry i nowych technologii leczenia opartych na celowanej emisji energii pozwala na stworzenie spersonalizowanych strategii leczenia BCC. 

Intensyfikacja badań klinicznych, postęp w technologii leczenia raka podstawnokomórkowego (BCC), a także coraz powszechniejsze stosowanie najnowocześniejszych systemów obrazowania skóry mają znaczący wpływ na rozwój medycyny w zakresie planowania diagnostyki i leczenia tego nowotworu. Do najchętniej stosowanych metod należą elastyczne oraz wydajne systemy uwzględniające indywidualne preferencje i potrzeby pacjentów. 

Renomowani specjaliści podzielili się swoimi doświadczeniami, prezentując swój wkład w rozwój nowych modeli strategii leczenia BCC. Opowiedzieli także o tym, dlaczego właśnie VivoSight OCT odgrywa w ich pracy kluczową rolę.