Trychologia kosmetyczna - inna strona kosmetologii

Autor: mgr Joanna Skrzypczak

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 1/69/2021

Coraz więcej osób ma problem z wypadaniem włosów lub dolegliwościami ze strony skóry głowy. Część szuka rozwiązania na własną rękę testując produkty z drogerii czy z apteki, niektórzy leczą się u dermatologa, a inni szukają pomocy u trychologa. 


W Polsce, aby mianować się trychologiem wystarczy odbyć odpowiednie szkolenie. Branża rozwija się dynamicznie i niestety nie zawsze mają one wartość merytoryczną czy praktyczną. Trychologami nazywają siebie zarówno osoby po studiach podyplomowych lub magisterskich, jak i te, które ukończyły kurs weekendowy. Z moich obserwacji w gabinecie wynika, że wiele problemów spowodowanych jest nieprawidłową pielęgnacją skóry głowy i już wprowadzenie drobnych zmian może dać duże efekty. Najczęściej trafiają do mnie pacjenci z łupieżami i łojotokami. Problemem kolejnej grupy jest wypadanie włosów oraz łojotokowe zapalenie skóry głowy czy łuszczyca.

 

Trycholog-kosmetolog - czyli kto?
Tak jak leczenie trądziku wymaga wspólnych działań dermatologa i kosmetologa, tak leczenie problemów skóry głowy prowadzone przez lekarza powinno być uzupełnione dopasowanymi do problemu zabiegami kosmetologicznymi.  Pacjenci często nie mają świadomości tego, że  włos potrzebuje odpowiedniego środowiska wzrostu. Niewyleczony łupież czy łuszczyca w aktywnej postaci mogą być przyczyną wypadania włosów, a nieprzygotowana i nieoczyszczona odpowiednio skóra głowy ma ograniczone możliwości przyjmowania składników leczniczych z zaleconych preparatów. 


FotoFinder w gabinecie trychologii kosmetycznej
Na rynku dostępne są najróżniejsze trichoskopy, a ich cena jest bardzo zróżnicowana. Czym się zatem kierować? Dla mnie najważniejsze jest to, aby porównywać efekt kuracji po zabiegu oczyszczająco-leczniczym, czy też podczas terapii łysienia na obrazach wysokiej jakości. FotoFinder daje mi taką możliwość. System nie tylko porównuje miejsca jeden do jeden, ale także pozwala mi przygotować zestawienie oraz ustawiać zdjęcia kontrolne. Jest to bez wątpienia wygoda pracy, bez ręcznego folderowania i opisywania pojedynczych zdjęć. 


Wideodermoskop (trichoskop) FotoFinder wykorzystuję nie tylko do diagnozy łysienia, ale również oceny całej skóry głowy, warstwy krystalizacji, 
rodzaju łojotoku, czy nawet naczyń w rozróżnieniu łuszczycy od łojotokowego zapalenia skóry.


Jakie zabiegi wykonuje trycholog-kosmetolog?
Podstawą jakichkolwiek działań jest około godzinna konsultacja. W tym czasie przeprowadzam dokładny wywiad, sprawdzam wyniki badań, oglądam całą skórę głowy oraz badam pacjenta trichoskopem. Najczęściej przeprowadzam zabiegi oczyszczająco-lecznicze, które są również początkiem procesu leczenia łysienia. W zależności od problemu stosuję prądy D’arsonvala, peeling oczyszczający, infuzję tlenową z dopasowaną ampułką, światłolecznictwo UVB311. 


Pacjenci już po jednym zabiegu odczuwają komfort, skóra przestaje ich swędzieć, a usunięcie łuski daje im uczucie lżejszej i świeżej głowy. Do terapii wypadania włosów najczęściej stosuję mikronakłuwanie z dopasowaną ampułką, karboksyterapię oraz laser LLLT. Pacjent otrzymuje również rozpisaną kurację pielęgnacji domowej + ewentualną suplementację, jeśli jest taka potrzeba. Często zdarza się, że pacjent ma zaburzone wyniki badań i jest przeze mnie kierowany do lekarza specjalisty. 

 

Bez wątpienia trychologia kosmetyczna jest bardzo potrzebna. Dlatego tak ważne jest, by zajmowały się nią osoby mające okołomedyczne wykształcenie, każdego dnia pogłębiające kierunkowo swoją wiedzę. Konieczna jest współpraca z lekarzami specjalistami - kiedy włosy wypadają to znak, że coś złego dzieje się w naszym organizmie. Pacjenci często bardziej przejęci są utratą włosów niż przyczyną takiego stanu. Dlatego tak istotne jest, aby pomóc im ją znaleźć. ♦

Ryc 1-5 

Więcej informacji na temat Trichoskopia, wideodermoskop, medicam 1000s, FotoFinder znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki FotoFinderOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Zastosowanie refleksyjnej mikroskopii konfokalnej w diagnostyce czerniaka skóry

Refleksyjna mikroskopia konfokalna in vivo (ang. in vivo reflectance confocal microscopy, RCM) to nowoczesna, nieinwazyjna metoda obrazowania skóry. Pozwala zwizualizować tkanki w rozdzielczości porównywalnej do tej uzyskiwanej w klasycznym badaniu histopatologicznym. Podczas badania skóry można zobrazować: naskórek wraz z jego warstwami oraz skórę właściwą - warstwę brodawkowatą i górną część warstwy siateczkowatej, a także przydatki skóry. Zdjęcia uzyskane techniką RCM - tzw. przekroje optyczne - odpowiadają horyzontalnym przekrojom poszczególnych warstw skóry na określonej głębokości, a jej maksymalna wartość w tej technice wynosi około 200-300 μm. Jest to największe ograniczenie tej metody obrazowania, szczególnie w przypadku zaawansowanych zmian nowotworowych. Naciekające głęboko guzy lub towarzyszące im zgrubienia naskórka uniemożliwiają prawidłowy wgląd w głębsze warstwy podczas badania RCM. 

Nowoczesne zarządzanie leczeniem pacjentów z wypadaniem włosów

Co słyszy pacjent z problemem nadmiernego wypadania włosów, gdy zadzwoni do kliniki, żeby umówić się na konsultację? Jeśli najbliższy termin jest jutro lub pojutrze, nie ma problemu. Co, jeśli konsultacja może się odbyć najwcześniej za tydzień lub - co gorsza - za miesiąc? Mając to na uwadze, współpracę z pacjentem warto rozpocząć już w trakcie oczekiwania na konsultację dermatologiczną. 

Testymonial

Osoby, które mają problemy ze skórą głowy i nadmiernym wypadaniem włosów, są bardzo wrażliwymi pacjentami. Tym bardziej doceniają kompleksową opiekę i przejrzystość informacji oraz ekspresowe wdrożenie leczenia. Warto też podkreślić, że zoptymalizowany proces diagnostyczny pozwala na zwiększenie efektywności pracy lekarza. ♦

Vexia - nowa odsłona klasyki

26 maja 2021 r. weszło w życie rozporządzenie UE dotyczące wyrobów medycznych 2017/745, zastępujące dotychczasową dyrektywę Rady Europejskiej 93/42/EWG. Tym samym, firmy zajmujące się produkcją i sprzedażą urządzeń medycznych na europejskim rynku zostały zobowiązane do działania zgodnie z nowymi wytycznymi. Spowodowało to niemałe zamieszanie wśród producentów z branży, a ogrom dokumentacji i kontroli przerósł niejedną znaną markę. 

Studium przypadku - trichoskopia

45-letnia pacjentka zgłosiła się z powodu kilku ognisk łysienia wielkości do 1 cm, które były zlokalizowane w okolicy wierzchołka głowy i którym towarzyszył silny świąd (fot. 1.). W obrębie zmian obecne były rzadkie i krótkie łodygi włosów. Wywiad chorobowy był kilkumiesięczny. 

W CX News nr 1/69/2021 opublikowano również: