Trychologia kosmetyczna - inna strona kosmetologii

Autor: mgr Joanna Skrzypczak

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 1/69/2021

Coraz więcej osób ma problem z wypadaniem włosów lub dolegliwościami ze strony skóry głowy. Część szuka rozwiązania na własną rękę testując produkty z drogerii czy z apteki, niektórzy leczą się u dermatologa, a inni szukają pomocy u trychologa. 


W Polsce, aby mianować się trychologiem wystarczy odbyć odpowiednie szkolenie. Branża rozwija się dynamicznie i niestety nie zawsze mają one wartość merytoryczną czy praktyczną. Trychologami nazywają siebie zarówno osoby po studiach podyplomowych lub magisterskich, jak i te, które ukończyły kurs weekendowy. Z moich obserwacji w gabinecie wynika, że wiele problemów spowodowanych jest nieprawidłową pielęgnacją skóry głowy i już wprowadzenie drobnych zmian może dać duże efekty. Najczęściej trafiają do mnie pacjenci z łupieżami i łojotokami. Problemem kolejnej grupy jest wypadanie włosów oraz łojotokowe zapalenie skóry głowy czy łuszczyca.

 

Trycholog-kosmetolog - czyli kto?
Tak jak leczenie trądziku wymaga wspólnych działań dermatologa i kosmetologa, tak leczenie problemów skóry głowy prowadzone przez lekarza powinno być uzupełnione dopasowanymi do problemu zabiegami kosmetologicznymi.  Pacjenci często nie mają świadomości tego, że  włos potrzebuje odpowiedniego środowiska wzrostu. Niewyleczony łupież czy łuszczyca w aktywnej postaci mogą być przyczyną wypadania włosów, a nieprzygotowana i nieoczyszczona odpowiednio skóra głowy ma ograniczone możliwości przyjmowania składników leczniczych z zaleconych preparatów. 


FotoFinder w gabinecie trychologii kosmetycznej
Na rynku dostępne są najróżniejsze trichoskopy, a ich cena jest bardzo zróżnicowana. Czym się zatem kierować? Dla mnie najważniejsze jest to, aby porównywać efekt kuracji po zabiegu oczyszczająco-leczniczym, czy też podczas terapii łysienia na obrazach wysokiej jakości. FotoFinder daje mi taką możliwość. System nie tylko porównuje miejsca jeden do jeden, ale także pozwala mi przygotować zestawienie oraz ustawiać zdjęcia kontrolne. Jest to bez wątpienia wygoda pracy, bez ręcznego folderowania i opisywania pojedynczych zdjęć. 


Wideodermoskop (trichoskop) FotoFinder wykorzystuję nie tylko do diagnozy łysienia, ale również oceny całej skóry głowy, warstwy krystalizacji, 
rodzaju łojotoku, czy nawet naczyń w rozróżnieniu łuszczycy od łojotokowego zapalenia skóry.


Jakie zabiegi wykonuje trycholog-kosmetolog?
Podstawą jakichkolwiek działań jest około godzinna konsultacja. W tym czasie przeprowadzam dokładny wywiad, sprawdzam wyniki badań, oglądam całą skórę głowy oraz badam pacjenta trichoskopem. Najczęściej przeprowadzam zabiegi oczyszczająco-lecznicze, które są również początkiem procesu leczenia łysienia. W zależności od problemu stosuję prądy D’arsonvala, peeling oczyszczający, infuzję tlenową z dopasowaną ampułką, światłolecznictwo UVB311. 


Pacjenci już po jednym zabiegu odczuwają komfort, skóra przestaje ich swędzieć, a usunięcie łuski daje im uczucie lżejszej i świeżej głowy. Do terapii wypadania włosów najczęściej stosuję mikronakłuwanie z dopasowaną ampułką, karboksyterapię oraz laser LLLT. Pacjent otrzymuje również rozpisaną kurację pielęgnacji domowej + ewentualną suplementację, jeśli jest taka potrzeba. Często zdarza się, że pacjent ma zaburzone wyniki badań i jest przeze mnie kierowany do lekarza specjalisty. 

 

Bez wątpienia trychologia kosmetyczna jest bardzo potrzebna. Dlatego tak ważne jest, by zajmowały się nią osoby mające okołomedyczne wykształcenie, każdego dnia pogłębiające kierunkowo swoją wiedzę. Konieczna jest współpraca z lekarzami specjalistami - kiedy włosy wypadają to znak, że coś złego dzieje się w naszym organizmie. Pacjenci często bardziej przejęci są utratą włosów niż przyczyną takiego stanu. Dlatego tak istotne jest, aby pomóc im ją znaleźć. ♦

Ryc 1-5 

Więcej informacji na temat Trichoskopia, wideodermoskop, medicam 1000s, FotoFinder znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki FotoFinderOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Studium przypadku - trichoskopia

45-letnia pacjentka zgłosiła się z powodu kilku ognisk łysienia wielkości do 1 cm, które były zlokalizowane w okolicy wierzchołka głowy i którym towarzyszył silny świąd (fot. 1.). W obrębie zmian obecne były rzadkie i krótkie łodygi włosów. Wywiad chorobowy był kilkumiesięczny. 

Pierwszy w Polsce FotoFinder studio - doświadczenia własne i organizacja pracy w oparciu o sprzęt

W 2020 roku na światowy rynek trafiło nowe urządzenie firmy FotoFinder – Studio. Już na początku 2021 r. zakupiliśmy je do naszego gabinetu. Była to naturalna ewolucja w stronę bardziej zaawansowanej technologii, gdyż przygodę z FotoFinderem rozpoczęliśmy 9 lat wcześniej od biurkowej wersji wideodermoskopu: laptopa z kamerą 800HD.

Jednolity system badania znamion w Polsce. Czy to możliwe?

Wyeliminowanie nowotworów skóry z życia milionów ludzi to misja Ogólnopolskiego Centrum Badania Znamion Twoje Znamiona. Towarzyszy nam w codziennej pracy i jest motorem naszego działania. Upowszechnienie badań dermatoskopowych w Polsce, zwiększenie liczby osób świadomie badających znamiona i w końcu wymierny wpływ na zmniejszenie umieralności z powodu nowotworów skóry w Polsce stanowią nasze nadrzędne cele. 

Studium przypadku - w duchu Total Body Dermoscopy

Przypadek, który prezentuję to starszy mężczyzna, określany jako pacjent wysokiego ryzyka, zmagający się z zespołem znamion dysplastycznych. Jego znamiona przez ponad 10 lat były regularnie badane w Szpitalu Uniwersyteckim w Lyonie. 

Rola kontekstu w interpretacji obrazu dermatoskopowego

Rola całościowej oceny kontekstu klinicznego, obrazu wideodermatoskopowego oraz badania histopatologicznego dla właściwej diagnostyki i leczenia pacjenta z atypową zmianą barwnikową. 

W CX News nr 1/69/2021 opublikowano również: