Trychologia kosmetyczna - inna strona kosmetologii

Autor: mgr Joanna Skrzypczak

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 1/69/2021

Coraz więcej osób ma problem z wypadaniem włosów lub dolegliwościami ze strony skóry głowy. Część szuka rozwiązania na własną rękę testując produkty z drogerii czy z apteki, niektórzy leczą się u dermatologa, a inni szukają pomocy u trychologa. 


W Polsce, aby mianować się trychologiem wystarczy odbyć odpowiednie szkolenie. Branża rozwija się dynamicznie i niestety nie zawsze mają one wartość merytoryczną czy praktyczną. Trychologami nazywają siebie zarówno osoby po studiach podyplomowych lub magisterskich, jak i te, które ukończyły kurs weekendowy. Z moich obserwacji w gabinecie wynika, że wiele problemów spowodowanych jest nieprawidłową pielęgnacją skóry głowy i już wprowadzenie drobnych zmian może dać duże efekty. Najczęściej trafiają do mnie pacjenci z łupieżami i łojotokami. Problemem kolejnej grupy jest wypadanie włosów oraz łojotokowe zapalenie skóry głowy czy łuszczyca.

 

Trycholog-kosmetolog - czyli kto?
Tak jak leczenie trądziku wymaga wspólnych działań dermatologa i kosmetologa, tak leczenie problemów skóry głowy prowadzone przez lekarza powinno być uzupełnione dopasowanymi do problemu zabiegami kosmetologicznymi.  Pacjenci często nie mają świadomości tego, że  włos potrzebuje odpowiedniego środowiska wzrostu. Niewyleczony łupież czy łuszczyca w aktywnej postaci mogą być przyczyną wypadania włosów, a nieprzygotowana i nieoczyszczona odpowiednio skóra głowy ma ograniczone możliwości przyjmowania składników leczniczych z zaleconych preparatów. 


FotoFinder w gabinecie trychologii kosmetycznej
Na rynku dostępne są najróżniejsze trichoskopy, a ich cena jest bardzo zróżnicowana. Czym się zatem kierować? Dla mnie najważniejsze jest to, aby porównywać efekt kuracji po zabiegu oczyszczająco-leczniczym, czy też podczas terapii łysienia na obrazach wysokiej jakości. FotoFinder daje mi taką możliwość. System nie tylko porównuje miejsca jeden do jeden, ale także pozwala mi przygotować zestawienie oraz ustawiać zdjęcia kontrolne. Jest to bez wątpienia wygoda pracy, bez ręcznego folderowania i opisywania pojedynczych zdjęć. 


Wideodermoskop (trichoskop) FotoFinder wykorzystuję nie tylko do diagnozy łysienia, ale również oceny całej skóry głowy, warstwy krystalizacji, 
rodzaju łojotoku, czy nawet naczyń w rozróżnieniu łuszczycy od łojotokowego zapalenia skóry.


Jakie zabiegi wykonuje trycholog-kosmetolog?
Podstawą jakichkolwiek działań jest około godzinna konsultacja. W tym czasie przeprowadzam dokładny wywiad, sprawdzam wyniki badań, oglądam całą skórę głowy oraz badam pacjenta trichoskopem. Najczęściej przeprowadzam zabiegi oczyszczająco-lecznicze, które są również początkiem procesu leczenia łysienia. W zależności od problemu stosuję prądy D’arsonvala, peeling oczyszczający, infuzję tlenową z dopasowaną ampułką, światłolecznictwo UVB311. 


Pacjenci już po jednym zabiegu odczuwają komfort, skóra przestaje ich swędzieć, a usunięcie łuski daje im uczucie lżejszej i świeżej głowy. Do terapii wypadania włosów najczęściej stosuję mikronakłuwanie z dopasowaną ampułką, karboksyterapię oraz laser LLLT. Pacjent otrzymuje również rozpisaną kurację pielęgnacji domowej + ewentualną suplementację, jeśli jest taka potrzeba. Często zdarza się, że pacjent ma zaburzone wyniki badań i jest przeze mnie kierowany do lekarza specjalisty. 

 

Bez wątpienia trychologia kosmetyczna jest bardzo potrzebna. Dlatego tak ważne jest, by zajmowały się nią osoby mające okołomedyczne wykształcenie, każdego dnia pogłębiające kierunkowo swoją wiedzę. Konieczna jest współpraca z lekarzami specjalistami - kiedy włosy wypadają to znak, że coś złego dzieje się w naszym organizmie. Pacjenci często bardziej przejęci są utratą włosów niż przyczyną takiego stanu. Dlatego tak istotne jest, aby pomóc im ją znaleźć. ♦

Ryc 1-5 

Więcej informacji na temat Trichoskopia, wideodermoskop, medicam 1000s, FotoFinder znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki FotoFinderOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Rola kontekstu w interpretacji obrazu dermatoskopowego

Rola całościowej oceny kontekstu klinicznego, obrazu wideodermatoskopowego oraz badania histopatologicznego dla właściwej diagnostyki i leczenia pacjenta z atypową zmianą barwnikową. 

Nowe obiektywy FotoFinder. Szerszy zakres możliwości kamery medicam 1000s

Obiektyw D-Scope III - NOWOŚĆ!
Dermoskopia wysokich powiększeń
Do rodziny obiektywów FotoFinder dołączył innowacyjny obiektyw D-Scope III, otwierający nowy rozdział obserwacji zmian skórnych w powiększeniu optycznym do 400x. Technologia dermoskopii wysokich powiększeń działa w połączeniu z kamerą wideodermoskopową FotoFinder medicam® 1000s.Nowy obiektyw sprawdza się także w kapilaroskopii, ułatwiając analizę nieprawidłowości mikronaczyniowych. Doskonale widoczne są nawet komórki krwi przepływające przez naczynia włosowate. 

PREMIERA: FotoFinder studio – czyli dermoskopia, estetyka, trichoskopia w jednym urządzeniu

Nowe rozwiązanie zaproponowane przez firmę FotoFinder łączy w kompleksowym urządzeniu narzędzia trichoskopowe wspomagające przeszczepy włosów, mapowanie znamion oraz technologię dedykowaną do estetyki twarzy.

W CX News nr 1/69/2021 opublikowano również: