Ucyfrowienie aparatu RTG – to naprawdę proste

Autor: Leszek Piątek

Kategoria: Diagnostyka obrazowa Artykuł opublikowano w CX News nr 3/57/2016

Cyfrowe aparaty RTG stały się już standardem. Na rynku medycznym pozostaje jednak wiele systemów analogowych, które pomimo swojego stażu bardzo dobrze funkcjonują. Do niedawna jedyną opcją ucyfrowienia takich aparatów były kasety CR (Computed Radiography) - czyli systemy Radiografii Cyfrowej Pośredniej. Aktualnie pracownie mają do wyboru również bezpośrednią digitalizację systemów RTG, poprzez detektory DR (Digital Radiography) - czyli Radiografię Cyfrową Bezpośrednią. O tej technice będą Państwo mogli przeczytać w poniższym artykule. 

Jak wspomniałem, popularnym sposobem ucyfrowienia aparatów RTG są kasety CR, jednak rozwiązanie to posiada znaczące wady. Dla przykładu, technik wykonujący zdjęcie nie widzi od razu gotowego obrazu, lecz najpierw musi użyć skanera do kaset CR, aby pobrać go na stację akwizycyjną. Nie ma więc możliwości podglądu na żywo poprawności wykonanej ekspozycji. Pomimo, iż finalny obraz jest cyfrowy, nie ma możliwości oceny wykonanego zdjęcia zaraz po ekspozycji - czyli na żywo. Niedogodność ta nie występuje w przypadku zastosowania detektorów DR. Ucyfrowienie aparatu przy użyciu detektora cyfrowego sprawia, iż otrzymujemy pełnowartościowy cyfrowy system RTG. Procedura wykonania zdjęcia jest identyczna jak w przypadku aparatów fabrycznie cyfrowych. Technik po wykonaniu ekspozycji, po kilku sekundach otrzymuje gotowy obraz widoczny na monitorze stacji akwizycyjnej. Dodatkowym atutem detektorów jest ich mobilność oraz to, iż w żaden sposób nie ingerują w działanie aparatu RTG. Rozwiązanie takie pozwala na użytkowanie detektora z jednym lub kilkoma aparatami. Dla przykładu detektor z systemu stacjonarnego można zabrać oraz używać podczas pracy z aparatem przyłóżkowym na oddziałach. 

W ofercie firmy Consultronix znajduje się kilka modeli detektorów cyfrowych firmy Rayence. Jest to jeden ze światowych liderów w produkcji detektorów cyfrowych dla medycyny, stomatologii, weterynarii i do zastosowań przemysłowych. Firma działa na rynku globalnym, a jej główna siedziba znajduje się w Korei Płd. Więcej informacji na temat Rayence znajdą Państwo z pewnością w internecie. 

Najczęstszym wyborem przy ucyfrawianiu aparatów RTG jest detektor Rayence o symbolu WCC1417. Detektor ten o wymiarach 14x17 cali posiada scyntylator z jodku cezu. Materiał ten pozwala na znaczne ograniczenie dawki promieniowania dla pacjenta i obsługi. Panel może pracować w trybie bezprzewodowym co daje pełną jego mobilność, ale istnieje również możliwość połączenia go ze stacją akwizycyjną przy użyciu kabla. W trybie bezprzewodowym detektor może zapamiętywać obrazy w pamięci wewnętrznej - co czyni go szczególnie przydatnym przy współpracy z aparatami mobilnymi / przyłóżkowymi. 

Wartym zaprezentowania jest także model detektora SGC1717. Posiada on scyntylator gadolinowy i wyposażony jest w połączenie kablowe ze stacją akwizycyjną. Rozmiar matrycy 17x17 cali, najlepiej sprawdza się w ściance do zdjęć płucnych. Pozwala na bezproblemowe objęcie obszarem obrazowania całej klatki piersiowej, bez konieczności obcinania jakiegokolwiek obszaru istotnego z diagnostycznego punktu widzenia. 

To tylko dwa wybrane modele z dostępnych w ofercie detektorów firmy Rayence. Wszystkie charakteryzują się bardzo dobrą jakością obrazowania oraz niewielką dawką promieniowania niezbędną do uzyskania zdjęć. Działanie detektorów jest zarządzane ze stacji akwizycyjnej, której oprogramowanie posiada polskie menu. Wszystkie te cechy pozwalają nam zaoferować Państwu nową jakość w ucyfrowieniu aparatów analogowych. Zapraszamy do kontaktu z działem handlowym firmy Consultronix.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki RayenceOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Diagnostyka obrazowa:

„Ferrari” w GMM

General Medical Merate (GMM) jest na rynku medycznym już ponad 65 lat, czyli od roku 1953. Ze względu na wiek, plasuje się zatem między Lamborghini a Ferrari...

Elektroniczna dokumentacja medyczna czyli jak ugryźć ucyfrowienie RTG – nowości Rayence

Postęp, zmiany i innowacje to nieodłączne cechy intensywnie rozwijających się dziedzin nauki, technologii i medycyny. Inwestycje w nowe technologie są naturalną drogą zwiększenia przychodu i polepszenia jakości usług. Pomimo wynalezienia na początku lat 60-tych pierwszego detektora, umożliwiającego przechwycenie promieniowania w formie cyfrowej, wiele placówek w Polsce – ze względów finansowych – nadal korzysta z systemów analogowych.

Bezpieczeństwo pacjenta podczas zabiegów radioterapii

Choroby nowotworowe obok chorób układu krążenia są główną przyczyną zgonów na świecie. Z roku na rok zwiększa się zachorowalność na nowotwory, a w związku z postępem medycyny i jej możliwości diagnostycznych wzrasta także ich wykrywalność. Jest to powodem bardzo dużego wzrostu liczby pacjentów objętych leczeniem onkologicznym. Ważnym elementem procesu leczenia onkologicznego jest radioterapia wykonywana w seriach zabiegów, które wcześniej zostają szczegółowo zaplanowane tak, aby działania niepożądane i ewentualne uszkodzenia okolicznych dla guza tkanek były jak najmniejsze. 

Leczenie zaburzeń pracy serca - gwarancja bezpieczeństwa z systemem Epoch

Będąc dystrybutorem firmy Stereotaxis na Polskę bardzo nam miło jest przedstawić wyniki badań udostępnione przez Uniwersytet Medyczny Paracelcus na temat korzyści płynących ze stosowania systemu Niobe.