Ultrasonografia ciągle się rozwija

Ultrasonografia ciągle się rozwija, jest najtańszym dostępnym badaniem, badaniem najmniej obciążającym pacjenta, badaniem dającym najszybciej informację o jego stanie.

Po prostu rewelacja….

Jest niestety jeden, ale za to spory kłopot - jest to badanie, jak żadne chyba inne, wprost zależne od umiejętności badającego i narzędzia – czytaj aparatu – jaki  wykorzystuje.

Ale ultrasonografia ciągle się rozwija.

Jak dzisiaj pamiętam, jak na pierwszym Zjeździe Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego padały słowa na temat kolorowego Dopplera – gadżet, może się kiedyś przyda - … - czy ktoś sobie teraz wyobraża badania naczyniowe bez wykorzystania „Dopplera” ?

A teraz – obrazowanie przestrzenne – 3D, czy też 3D w czasie rzeczywistym, czyli 4D…

Ilu Kolegów uważa je za przyjemną ciekawostkę, kolejny gadżet, który może się przydać – zwłaszcza ginekologom do pokazywania mamom, wykoślawionych przez komputer, buziek dzieci… Oczywiście nie za darmo.

Ale - ultrasonografia ciągle się rozwija. 

I tak jakoś znaleziono miejsce na ziemi dla badań z obrazowaniem przestrzennym. Przede wszystkim do umożliwienia powtarzalności badań ultrasonograficznych – obraz przestrzenny powstaje ze złożenia wielu obrazów „płaskich” 2D – dlaczego w cudzysłowie? Bo obraz z pojedynczego skanu 2D nie jest płaski – bo i kryształy sond nie mają tylko dwóch wymiarów.

Ze złożenia wielu skanów komputer buduje obraz przestrzenny – oczywiście „uzupełniając” brakujące piksele- to było przy akwizycji ręcznej, przy automatycznej, czy też może mechanicznej akwizycji obrazu 3D/4D – zwłaszcza przy lepszych (czytaj szybszych)  procesorach ilość  „domalowanych” elementów jest  znikoma, bo i skanów jest znacznie więcej – i jest z czego wybierać.

Przy odpowiednim ustawieniu ROI (region of interest), czyli obszaru interesującego badacza można uzyskać wysoką powtarzalność badania – a i sposoby obserwacji „wyciętego” fragmentu można usystematyzować – czyli  można uzyskać zamianę badania ultrasonograficznego z badania dynamicznego na  badanie statyczne – które można  opisywać ex post, po zakończeniu badania, bez  udziału pacjenta.

I badanie ultrasonograficzne staje się badaniem obiektywnym, statycznym, podobnym w niektórych aspektach do badania tomografii komputerowej - tak na marginesie po to właśnie powstała technika  w ultrasonografii przestrzennej, zwana obrazowaniem tomograficznym, w której można podzielić wycinek przestrzeni uzyskany w akwizycji mechanicznej na obrazy płaszczyzn pod dowolnym kątem, w dowolnym kierunku.

Obrazowanie przestrzenne znakomicie pomaga w wykonywaniu zabiegów pod kontrolą obrazowania ultrasonograficznego – możliwość obserwowania końca igły przechodzącego przez kolejne warstwy  i narządy, oglądanie go ze wszystkich stron, co pozwala na ominięcie naczyń, czy przewodów… - wszyscy, którzy wykonują biopsje, czy drenaże doskonale wiedzą  o czym mówię.

I jeszcze jedno w tej kwestii – możliwość zapisania obrazu - doskonałą dokumentacja – dowód na to, że pobrano materiał  z obserwowanej zmiany, czy założono dren dokładnie tam, gdzie planowano.

Oglądanie przestrzeni płynowych – przy wykorzystaniu opcji obrazowania przestrzennego można dokładnie obejrzeć ściany wewnętrzne przestrzeni płynowych, dokładna ocena ścian narządów wypełnionych płynem – pęcherza moczowego – dokładna ocena ujść moczowodów, pofałdowanie ścian, oglądnięcie ewentualnych ciał obcych – konkrementów etc.

Oglądanie konkrementów – ich kształtów w pęcherzyku żółciowym, możliwość oceny wielkich naczyń jamy brzusznej – zwłaszcza w miejscach trudno dostępnych, albo wręcz niedostępnych badaniu  tradycyjnemu – w prezentacji 2D.

Istnieje również możliwość dokładnego oglądnięcia powierzchni blaszek miażdżycowych w naczyniach i wizualizacji przepływu w przestrzeni. Należy pamiętać, że pomimo dużych możliwości przeliczeniowych współczesnych aparatów ultrasonograficznych i prawie idealnemu odwzorowaniu rzeczywistości – czyli obiektu przestrzennego na płaszczyźnie zawsze jest to odwzorowanie  z koniecznością  „łatania”, czyli dopisywania pikseli.

Ale jak już wielokrotnie powtarzałem – ultrasonografia idzie naprzód – obecnie ocenia się błąd odwzorowania w kategoriach kilku procent – na początku, w czasach powstawania obrazowania 3D/4D było tych procent nawet kilkadziesiąt.

Przy szybkich głowicach mechanicznych – pozwalających na automatyczną akwizycję badania przestrzennego z prędkością do 32 obrazów na sekundę (28-32 fps) obraz naprawdę zbliża się do obrazu rzeczywistego. I coraz więcej PEWNYCH informacji można uzyskać za pomocą obróbki obrazu 3D.

Jako pierwsi obrazowanie przestrzenne w ultrasonografii opanowali ginekolodzy – a właściwie położnicy. I to ich obrazy są nadal najbardziej spektakularne i wykorzystywane w „reklamie”  wysokiej klasy sprzętu ultrasonograficznego.

Rendering powierzchniowy  - czyli na przykład obraz  wewnątrzmaciczny  twarzy dziecka - nadal budzi duże emocje i szacunek dla technologii na to pozwalającej. Niewielu natomiast  wie, ile możliwości dają inne metody opracowania obrazu przestrzennego – obraz przestrzenny kręgosłupa płodu, obraz kości kończyn, obraz serca, obraz przestrzenny czynności serca z możliwością oceny obecności ewentualnych wad rozwojowych, możliwość  bezpiecznego dostępu do wód płodowych, do łożyska -   z możliwością pobrania materiału do badania histologicznego – jeszcze raz powtórzę – bezpiecznego – praktycznie bez możliwości urazu płodu.

Podobnie jest z innymi dziedzinami – chirurgia z proktologią – sondy  intrakawitarne z opcją 3D/4D z możliwością biopsji pod kontrolą obrazu przestrzennego, chirurgia naczyniowa, czy też radiologia interwencyjna – z możliwością obrazowanie wnętrza zmienionych  naczyń, bez konieczności wykonywania badań inwazyjnych, onkologia – dokładna ocena ewentualnego naciekania tkanek, obecność przerzutów, umiejscowienie przerzutów w trudno dostępnych dla badania 2D rejonach i inne.

Przy ciągłym postępie technologii i technik obrazowania ultrasonografii przestrzennej, jest już możliwe wykorzystanie obrazu wolumetrycznego w kardiologii – i to nie tylko do obserwacji ścian serca, ale i do badania przepływu przez jamy serca, oceny ewentualnych zwężeń, czy niedomykalności zastawek, obecności zmian na powierzchni zastawek...

Zastosowania można mnożyć w nieskończoność.

Pojawiają się nowe techniki, opracowywane są nowe sondy, przyspiesza się pracę sond, zwiększa możliwości przeliczeniowe procesorów...

A ultrasonografia nadal się rozwija...Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Diagnostyka obrazowa:

„Ferrari” w GMM

General Medical Merate (GMM) jest na rynku medycznym już ponad 65 lat, czyli od roku 1953. Ze względu na wiek, plasuje się zatem między Lamborghini a Ferrari...

Elektroniczna dokumentacja medyczna czyli jak ugryźć ucyfrowienie RTG – nowości Rayence

Postęp, zmiany i innowacje to nieodłączne cechy intensywnie rozwijających się dziedzin nauki, technologii i medycyny. Inwestycje w nowe technologie są naturalną drogą zwiększenia przychodu i polepszenia jakości usług. Pomimo wynalezienia na początku lat 60-tych pierwszego detektora, umożliwiającego przechwycenie promieniowania w formie cyfrowej, wiele placówek w Polsce – ze względów finansowych – nadal korzysta z systemów analogowych.

Bezpieczeństwo pacjenta podczas zabiegów radioterapii

Choroby nowotworowe obok chorób układu krążenia są główną przyczyną zgonów na świecie. Z roku na rok zwiększa się zachorowalność na nowotwory, a w związku z postępem medycyny i jej możliwości diagnostycznych wzrasta także ich wykrywalność. Jest to powodem bardzo dużego wzrostu liczby pacjentów objętych leczeniem onkologicznym. Ważnym elementem procesu leczenia onkologicznego jest radioterapia wykonywana w seriach zabiegów, które wcześniej zostają szczegółowo zaplanowane tak, aby działania niepożądane i ewentualne uszkodzenia okolicznych dla guza tkanek były jak najmniejsze. 

Leczenie zaburzeń pracy serca - gwarancja bezpieczeństwa z systemem Epoch

Będąc dystrybutorem firmy Stereotaxis na Polskę bardzo nam miło jest przedstawić wyniki badań udostępnione przez Uniwersytet Medyczny Paracelcus na temat korzyści płynących ze stosowania systemu Niobe.