Uroda lekarstwem na kryzys ?

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 2/32/2010

marzec 2010 - Kryzys nie miał dużego wpływu na ilość pacjentów w gabinetach chirurgii plastycznej w Polsce w 2008 i 2009 roku. Nie każdy zainteresowany został jednak zoperowany. Statystyczny lekarz odmawia wykonania zabiegu średnio u 12% polskich pacjentów. Z usług polskich chirurgów plastycznych chętnie korzystają pacjenci z zagranicy, stanowią 19% wszystkich operowanych. Coraz więcej ośrodków zwiększa poziom i kompleksowość świadczonych usług. Tak przynajmniej wynika z właśnie opublikowanego raportu z badań, które zostały zrealizowane przez portal www.chirurgia-plastyczna.tv. „Konkurencja, większa świadomość i rosnące wymagania pacjentów są głównymi powodami potrzeby profesjonalizacji gabinetów i klinik.” - mówi Paweł Hilbert szef portalu www.chirurgia-plastyczna.tv. To szczególne zadanie stojące przed polskimi specjalistami chirurgii plastycznej, ponieważ aż 46% Polaków deklaruje chęć wyjazdu zagranicę w celu wykonania zabiegu estetycznej chirurgii plastycznej. Powiększenie piersi to nadal najpopularniejszy zabieg wykonywany w Polsce.

Według portalu internetowego www.chirurgia-plastyczna.tv, który zbadał stan estetycznej chirurgii plastycznej w Polsce, kobiety stanowią 81% wszystkich pacjentów. Zapewne wpływa to na fakt, że powiększanie piersi jest zabiegiem najczęściej wykonywanym w Polsce, wskazanym przez 94% lekarzy. Mężczyźni, którzy stanowią 19% pacjentów najczęściej decydują się na korektę nosa, ale coraz popularniejsza wśród panów staje się liposukcja czyli odsysanie nadmiaru tłuszcz, np. z brzucha lub podbródka.

Polscy specjaliści chirurgii plastycznej 19% wszystkich zabiegów wykonali u pacjentów, którzy przyjechali z zagranicy, najczęściej z Niemiec, Wysp Brytyjskich i Irlandii. Nie wszyscy jednak byli cudzoziemcami, spora część to Polacy tam mieszkający. Może dlatego tylko 52% gabinetów operujących pacjentów zagranicznych zajmuje się kompleksową organizacją ich pobytu medycznego. Jednocześnie „jeżeli chcemy przyjmować pacjentów z zagranicy powinniśmy dążyć do zapewnienia systemu niezbyt drogiego, urozmaiconego pobytu tak, aby skłonić osobę operowaną do dłuższego pobytu w naszym kraju z zyskiem dla wszystkich. Po operacji np. powłok brzucha pacjent powinien pozostać 2 tygodnie w danym kraju, inaczej sama podroż może spowodować, że efekt będzie niezadowalający” powiedział dr Maciej Kuczyński, który zajmował się zagadnieniami medical tourismu w Polsce z ramienia ISAPSU.

42% ankietowanych specjalistów chirurgii plastycznej dotychczas nie odczuło skutków kryzysu, ale jedna trzecia przyznała, że zmniejszyła się liczba sfinalizowanych zabiegów pomimo tego, że nie zmniejszyła się liczba przeprowadzonych konsultacji. Większość z nich potwierdziła wzrost zainteresowania pacjentów zabiegami estetycznymi oraz rosnącą wiedzę pacjentów na ten temat.

Ciekawy jest również sam fakt, że w Polsce mamy około 150 aktywnych zawodowo chirurgów plastycznych, czyli tyle samo, co w sąsiednich, cztery razy mniej-szych liczebnie Czechach. Polski statystyczny specjalista chirurgii plastycznej w 2008 r. wykonał 351 zabiegów.

Raport z przeprowadzonych badań, zawierający więcej interesujących danych oraz rozmowy z osobowościami polskiej chirurgii plastycznej dostępne na www.chirurgia-plastyczna.tv/estetyczna-chirurgia-plastyczna.

 

O portalu www.chirurgia-plastyczna.tv

Jeden z największych portali o tematyce medycznej w Europie Środkowej. Poświęcony jest szeroko pojętej medycynie estetycznej, która obejmuje chirurgię plastyczną estetyczną i rekonstrukcyjną, jak również dermatologię estetyczną i kosmetyczną.

W skali miesiąca polską wersję portalu odwiedza ponad 120 tysięcy użytkowników. Wszystkie wersje językowe (11) są odwiedzane przez ponad 830 tysięcy użytkowników. „Na naszych stronach pacjenci mogą uzyskać dokładne informacje o poszczególnych zabiegach, zapoznać się z przedstawionymi w przyjaznej i zrozumiałej formie pojęciami stosowanymi w medycynie estetycznej oraz wybrać najbardziej odpowiedniego dla siebie lekarza, według własnych preferencji. Niektórzy pacjenci za pośrednictwem naszego portalu najpierw konsultują się z kilkoma specjalistami w danej dziedzinie, a następnie decydują się na wybór konkretnego lekarza. Jednakże opinia uzyskana za pośrednictwem internetu nigdy nie może zastąpić wizyty u lekarza i osobistej konsultacji.” mówi Paweł Hilbert, dyrektor portalu internetowego www.chirurgia-plastyczna.tv. Celem portalu jest pomoc pacjentom chcącym poddać się zabiegom medycyny estetycznej lub chirurgii plastycznej w znalezieniu niezbędnych informacji i odpowiedniego lekarza.

Portal umożliwia każdemu lekarzowi czy klinice zaprezentowanie szczegółowej oferty zawierającej informacje o sobie, listę wykonywanych zabiegów, informacje o cenach oraz fotografie prezentujące efekty zabiegów.

 

Kontakt i dodatkowe informacje:

Beata Szyndler
tel. +420 775 564 119
beata.szyndler@chirurgia-plastyczna.tv
Katarzyna Wrzosek
tel. +420.773.591.118
katarzyna.wrzosek@chirurgia-plastyczna.tvOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Studium przypadku - trichoskopia

45-letnia pacjentka zgłosiła się z powodu kilku ognisk łysienia wielkości do 1 cm, które były zlokalizowane w okolicy wierzchołka głowy i którym towarzyszył silny świąd (fot. 1.). W obrębie zmian obecne były rzadkie i krótkie łodygi włosów. Wywiad chorobowy był kilkumiesięczny. 

Pierwszy w Polsce FotoFinder studio - doświadczenia własne i organizacja pracy w oparciu o sprzęt

W 2020 roku na światowy rynek trafiło nowe urządzenie firmy FotoFinder – Studio. Już na początku 2021 r. zakupiliśmy je do naszego gabinetu. Była to naturalna ewolucja w stronę bardziej zaawansowanej technologii, gdyż przygodę z FotoFinderem rozpoczęliśmy 9 lat wcześniej od biurkowej wersji wideodermoskopu: laptopa z kamerą 800HD.

Jednolity system badania znamion w Polsce. Czy to możliwe?

Wyeliminowanie nowotworów skóry z życia milionów ludzi to misja Ogólnopolskiego Centrum Badania Znamion Twoje Znamiona. Towarzyszy nam w codziennej pracy i jest motorem naszego działania. Upowszechnienie badań dermatoskopowych w Polsce, zwiększenie liczby osób świadomie badających znamiona i w końcu wymierny wpływ na zmniejszenie umieralności z powodu nowotworów skóry w Polsce stanowią nasze nadrzędne cele. 

Studium przypadku - w duchu Total Body Dermoscopy

Przypadek, który prezentuję to starszy mężczyzna, określany jako pacjent wysokiego ryzyka, zmagający się z zespołem znamion dysplastycznych. Jego znamiona przez ponad 10 lat były regularnie badane w Szpitalu Uniwersyteckim w Lyonie. 

Rola kontekstu w interpretacji obrazu dermatoskopowego

Rola całościowej oceny kontekstu klinicznego, obrazu wideodermatoskopowego oraz badania histopatologicznego dla właściwej diagnostyki i leczenia pacjenta z atypową zmianą barwnikową.