VBeam - złoty standard
Autor: dr n. med. Ewa Szpringer
Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 1/17/2006
Tag:
Vbeam znajduje zastosowanie w leczeniu zmian naczyniowych. Penetruje do tkanek głębiej niż laser argonowy (514 nm), KTP (532 nm) oraz pulsacyjne lasery barwnikowe (PDL) starszej generacji (577/585nm). Czas trwania pulsu lasera mieści się w zakresie czasu termicznej relaksacji wyliczonego dla naczyń skóry (200 do 3000 mikrosekund), które mają średnicę odpowiednio od 10 do 40 mikrometrów. Gwarantuje to wybiórcze uszkodzenie naczyń oraz brak okołonaczyniowych zmian termicznych, czyli bardzo dobre efekty terapeutyczne i niewielkie ryzyko powikłań (przebarwienia, bliznowacenie). Pulsacyjny laser barwnikowy 595 nm może być stosowany w terapii naczyniaków płaskich, u dzieci już od 4 tygodnia życia. Zazwyczaj wykonuje się kilka zabiegów, w odstępach czasu 6-8 tygodni, aby uzyskać zadowalające efekty. Inne zmiany naczyniowe wspaniale poddające się leczeniu Vbeamem to teleangiektazje występujące na twarzy i nogach, plamy czerwonego wina (port wine stains), naczyniaki gwiaździste, ziarniniaki naczyniowe, jeziorka naczyniowe, łagodne zmiany naczyniowe na błonach śluzowych spotykane w praktyce stomatologicznej, laryngologicznej i ginekologicznej oraz vulvodynia. Ze względu na możliwość „prysznicowego” działania energii na skórę, co jest związane z dużą powierzchnią emisji wiązki laserowej. Vbeam znajduje zastosowanie w matowieniu teleangiektazji w trądziku różowatym, matowieniu „rumieńców” oraz leczeniu poikilodermii Civatte’a. Podkreślić należy fakt, że selektywne działanie na naczynia krwionośne pozwala na wielokrotną ekspozycję tkanek na światło laserowe podczas kolejnych zabiegów, bez ryzyka wystąpienia powikłań. Odpowiednio ustawione przez operatora parametry pracy lasera, dobrane indywidualnie dla każdego pacjenta i każdej sesji laserowej (wielkość plamki-szerokość impulsu-gęstość energii-praca kriogenu) gwarantują bardzo dobre efekty terapeutyczne.
W innych zmianach chorobowych, w których patogenezie pojawia się komponent naczyniowy, również obserwuje się dobre efekty po leczeniu laserem barwnikowym Vbeam. Nieprawidłowości w zakresie proliferacji naczyń występują w łuszczycy. Istnieje wiele doniesień naukowych o uzyskaniu znacznej poprawy klinicznej, a niekiedy i długotrwałej remisji u pacjentów z łuszczycą plackowatą. Zabiegi przeprowadza się kilkakrotnie, oczywiście po usunięciu łuski.
Blizny – świeże po zabiegowe, przerosłe czerwono-sine oraz czerwone zanikowe potrądzikowe to kolejne wskazanie do użycia Vbeama. Leczenie świeżych blizn należy rozpocząć tak szybko jak to możliwe, we wczesnym okresie kształtowania się blizny, szczególnie u osób ze skłonnością do keloidów, a w szczególności po zabiegach wycięcia chirurgicznego keloidów. W leczeniu zaczerwienionych blizn przerostowych poprawie ulega kolor i wielkość blizny, tekstura powierzchni, rozciągliwość oraz zmniejszają się dolegliwości podmiotowe (ból, świąd). Dobre efekty w leczeniu blizn są związane nie tylko z selektywnym niszczeniem naczyń przez laser, ale również z uszkodzeniem cieplnym kolagenu i następczym jego remodelingiem. Poprawy można spodziewać się również po naświetlaniu laserem rozstępów czerwonych i różowych.
Remodeling kolagenu obserwowany po zabiegach laserem 595 nm przyniósł kolejne wskazanie do stosowania Vbeama. Przy odpowiednio dobranych parametrach pracy lasera wykonuje się zabiegi wygładzania zmarszczek, a szczególnie dobre efekty obserwuje się w okolicach wokół oczu.
Laser Vbeam uznano za skuteczny w leczeniu brodawek wirusowych, szczególnie tych, które są oporne na inne formy leczenia.
Długość fali 595 nm jest w części pochłaniana przez melaninę, dlatego Vbeam może być używany u pacjentów z I-III typem skóry wg Fitzpatricka, do leczenia łagodnych zmian barwnikowych, rozjaśniania piegów, usuwania posłonecznych przebarwień, keratozy posłonecznej i brodawek łojotokowych.
Przeciwwskazania do zabiegów laserem to: przyjmowanie leków o działaniu światłouczulającym, opalona skóra lub fototypy V-VI, tatuaże i makijaż permanentny w obszarze zabiegowym, uszkodzona skóra lub choroby skóry wykluczające możliwość wykonania zabiegu. Po zabiegu pacjent powinien unikać słońca, stosowania NPLZ, witaminy E i suplementów z olei rybnych, jak również nadmiernego wysiłku fizycznego.