VBeam - złoty standard

Autor: dr n. med. Ewa Szpringer

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 1/17/2006

Tag:
Klasyfikując lasery ze względu na rodzaj ośrodka aktywnego, czyli ciała, w którym następuje inwersja obsadzeń (emisja dominuje nad absorpcją), a następnie akcja laserowa, laser Vbeam Candela należy do grupy impulsowych laserów barwnikowych. Jest pobudzany przez ksenonową lampę błyskową o wysokim natężeniu. Ośrodek aktywny laserów barwnikowych to rozpuszczone substancje organiczne, pozwalające na uzyskanie emisji laserowej w całym spektrum widzialnym. Emitowane przez Vbeam żółte światło, ma długość fali 595 nm i zgodnie z teorią selektywnej fototermolizy Andersona i Parrisha, jest dobrze pochłaniane głównie przez hemoglobinę, w niewielkim stopniu także przez melaninę. Vbeam jest wysokoenergetycznym laserem klasy 4-tej, w użytkowaniu którego, możemy decydować zarówno o dostarczanej do tkanek energii, o polu działania lasera (5 mm, 7 mm, 10 mm, 3x10 mm) oraz o czasie, w którym te energię dostarczamy do tkanek (0,45 – 40 msek). Tempo dostarczania energii do tkanek pozwala na uniknięcie po zabiegowego zasinienia skóry. Częstotliwość powtarzania impulsów lasera wynosi 1,5 Hz. Urządzenie dynamicznie schładzające skórę podczas zabiegu (DCD – dynamic cooling device) jest wbudowane w laser, i pozwala na ustawienie parametrów: czasu trwania rozproszenia chłodzącego kriogenu oraz czasu opóźnienia pomiędzy rozproszeniem kriogenu, a impulsem laserowym. Podczas dynamicznego schładzania dochodzi do protekcji naskórka przed uszkodzeniem cieplnym, natomiast nie wpływa to na rozprzestrzenianie się ciepła głębiej w naczyniach.

Vbeam znajduje zastosowanie w leczeniu zmian naczyniowych. Penetruje do tkanek głębiej niż laser argonowy (514 nm), KTP (532 nm) oraz pulsacyjne lasery barwnikowe (PDL) starszej generacji (577/585nm). Czas trwania pulsu lasera mieści się w zakresie czasu termicznej relaksacji wyliczonego dla naczyń skóry (200 do 3000 mikrosekund), które mają średnicę odpowiednio od 10 do 40 mikrometrów. Gwarantuje to wybiórcze uszkodzenie naczyń oraz brak okołonaczyniowych zmian termicznych, czyli bardzo dobre efekty terapeutyczne i niewielkie ryzyko powikłań (przebarwienia, bliznowacenie). Pulsacyjny laser barwnikowy 595 nm może być stosowany w terapii naczyniaków płaskich, u dzieci już od 4 tygodnia życia. Zazwyczaj wykonuje się kilka zabiegów, w odstępach czasu 6-8 tygodni, aby uzyskać zadowalające efekty. Inne zmiany naczyniowe wspaniale poddające się leczeniu Vbeamem to teleangiektazje występujące na twarzy i nogach, plamy czerwonego wina (port wine stains), naczyniaki gwiaździste, ziarniniaki naczyniowe, jeziorka naczyniowe, łagodne zmiany naczyniowe na błonach śluzowych spotykane w praktyce stomatologicznej, laryngologicznej i ginekologicznej oraz vulvodynia. Ze względu na możliwość „prysznicowego” działania energii na skórę, co jest związane z dużą powierzchnią emisji wiązki laserowej. Vbeam znajduje zastosowanie w matowieniu teleangiektazji w trądziku różowatym, matowieniu „rumieńców” oraz leczeniu poikilodermii Civatte’a. Podkreślić należy fakt, że selektywne działanie na naczynia krwionośne pozwala na wielokrotną ekspozycję tkanek na światło laserowe podczas kolejnych zabiegów, bez ryzyka wystąpienia powikłań. Odpowiednio ustawione przez operatora parametry pracy lasera, dobrane indywidualnie dla każdego pacjenta i każdej sesji laserowej (wielkość plamki-szerokość impulsu-gęstość energii-praca kriogenu) gwarantują bardzo dobre efekty terapeutyczne.

W innych zmianach chorobowych, w których patogenezie pojawia się komponent naczyniowy, również obserwuje się dobre efekty po leczeniu laserem barwnikowym Vbeam. Nieprawidłowości w zakresie proliferacji naczyń występują w łuszczycy. Istnieje wiele doniesień naukowych o uzyskaniu znacznej poprawy klinicznej, a niekiedy i długotrwałej remisji u pacjentów z łuszczycą plackowatą. Zabiegi przeprowadza się kilkakrotnie, oczywiście po usunięciu łuski.

Blizny – świeże po zabiegowe, przerosłe czerwono-sine oraz czerwone zanikowe potrądzikowe to kolejne wskazanie do użycia Vbeama. Leczenie świeżych blizn należy rozpocząć tak szybko jak to możliwe, we wczesnym okresie kształtowania się blizny, szczególnie u osób ze skłonnością do keloidów, a w szczególności po zabiegach wycięcia chirurgicznego keloidów. W leczeniu zaczerwienionych blizn przerostowych poprawie ulega kolor i wielkość blizny, tekstura powierzchni, rozciągliwość oraz zmniejszają się dolegliwości podmiotowe (ból, świąd). Dobre efekty w leczeniu blizn są związane nie tylko z selektywnym niszczeniem naczyń przez laser, ale również z uszkodzeniem cieplnym kolagenu i następczym jego remodelingiem. Poprawy można spodziewać się również po naświetlaniu laserem rozstępów czerwonych i różowych.

Remodeling kolagenu obserwowany po zabiegach laserem 595 nm przyniósł kolejne wskazanie do stosowania Vbeama. Przy odpowiednio dobranych parametrach pracy lasera wykonuje się zabiegi wygładzania zmarszczek, a szczególnie dobre efekty obserwuje się w okolicach wokół oczu.

Laser Vbeam uznano za skuteczny w leczeniu brodawek wirusowych, szczególnie tych, które są oporne na inne formy leczenia.

Długość fali 595 nm jest w części pochłaniana przez melaninę, dlatego Vbeam może być używany u pacjentów z I-III typem skóry wg Fitzpatricka, do leczenia łagodnych zmian barwnikowych, rozjaśniania piegów, usuwania posłonecznych przebarwień, keratozy posłonecznej i brodawek łojotokowych.

Przeciwwskazania do zabiegów laserem to: przyjmowanie leków o działaniu światłouczulającym, opalona skóra lub fototypy V-VI, tatuaże i makijaż permanentny w obszarze zabiegowym, uszkodzona skóra lub choroby skóry wykluczające możliwość wykonania zabiegu. Po zabiegu pacjent powinien unikać słońca, stosowania NPLZ, witaminy E i suplementów z olei rybnych, jak również nadmiernego wysiłku fizycznego.

 Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Rola kontekstu w interpretacji obrazu dermatoskopowego

Rola całościowej oceny kontekstu klinicznego, obrazu wideodermatoskopowego oraz badania histopatologicznego dla właściwej diagnostyki i leczenia pacjenta z atypową zmianą barwnikową. 

Nowe obiektywy FotoFinder. Szerszy zakres możliwości kamery medicam 1000s

Obiektyw D-Scope III - NOWOŚĆ!
Dermoskopia wysokich powiększeń
Do rodziny obiektywów FotoFinder dołączył innowacyjny obiektyw D-Scope III, otwierający nowy rozdział obserwacji zmian skórnych w powiększeniu optycznym do 400x. Technologia dermoskopii wysokich powiększeń działa w połączeniu z kamerą wideodermoskopową FotoFinder medicam® 1000s.Nowy obiektyw sprawdza się także w kapilaroskopii, ułatwiając analizę nieprawidłowości mikronaczyniowych. Doskonale widoczne są nawet komórki krwi przepływające przez naczynia włosowate. 

Trychologia kosmetyczna - inna strona kosmetologii

Coraz więcej osób ma problem z wypadaniem włosów lub dolegliwościami ze strony skóry głowy. Część szuka rozwiązania na własną rękę testując produkty z drogerii czy z apteki, niektórzy leczą się u dermatologa, a inni szukają pomocy u trychologa.