Vela XL w Polsce !!! Pierwsza instalacja nowej generacji lasera thulowego o mocy 120 W.

Autor: Leszek Piątek

Kategoria: Urologia Artykuł opublikowano w CX News nr 4/38/2011

Kilka tygodni temu zakończyło się drugie z cyklu szkoleń obsługi lasera Vela XL w Warszawie. Szpital Mazovia – właściciel pierwszego w Polsce lasera Vela XL – gościł doktora Gunnara Wendt-Nordahl ze Szpitala w Sindelfingen w Niemczech. W ciągu dwóch dni wykonał on wspólnie z lekarzami z Mazovii kilka pokazowych operacji enukleacji i waporyzacji prostaty.

konsultacje

 

Vela XL to thulowy laser nowej generacji pracujący na nieco innej długości fali niż te spotykane do tej pory na rynku. Ta NIEWIELKA zmiana długości fali spowodowała ZNACZĄCĄ różnicę w uzyskanym efekcie. Absorpcja promieniowania lasera w środowisku wodnym jest DWUKROTNIE wyższa niż w starych laserach thulowych. Wpływa to znacząco na wzrost precyzji cięcia, zwiększa efektywność lasera (mniejsza moc potrzebna do uzyskania tego samego efektu) i znacznie redukuje karbonizację tkanki. Silna karbonizacja tkanki jest jedną z zasadniczych przeszkód w precyzyjnym przeprowadzeniu zabiegu laserami thulowymi starszej generacji.

 vela XL

 

Vela XL doskonale nadaje się do waporesekcji, waporyzacji i enukleacji prostaty, Vela XL posiada dodatkowo możliwość pracy impulsowej (opcja tzw. „Cool Cut”). Zastosowanie tej opcji podczas zabiegu zmniejsza, i to znacznie ilość energii cieplnej, zdeponowanej w tkance. Jest to szczególnie istotne przy zabiegach trwających dłużej oraz w sytuacjach, gdy zabieg przeprowadzany jest w pobliżu narządów „wrażliwych” na podwyższoną temperaturę. Podczas pracy impulsowej precyzja cięcia jest taka sama jak przy pracy ciągłej.


Więcej informacji na naszej stronie internetowej:
www.consultronix.plOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Urologia:

Prostota jako szczyt wyrafinowania system irygacji do zabiegów URS – Peditrol

Każdy urolog, który miał do czynienia z zabiegami endoskopowego kruszenia złogów, wie jak ważna dla dobrej widoczności pola operacyjnego jest irygacja. Jej znaczenie wzrasta podczas zabiegów giętkiej ureterorenoskopii. Jest to związane zazwyczaj z mniejszą średnicą endoskopu, cieńszymi i dłuższymi kanałami irygacyjnymi, współdzielonymi z różnymi narzędziami oraz zagięciem końcówki endoskopu podczas pracy. 

Rewolucja w ureterorenoskopii

W przeszłości znacznym problemem dla lekarzy zajmujących się operacyjnym leczeniem kamicy nerkowej, były złogi zlokalizowane w górnej części układu moczowego – w nerkach. „Kamienie” znajdujące się w pęcherzu, moczowodzie, a nawet w górnej części nerki, dla niektórych operatorów były osiągalne przy użyciu sztywnego ureterorenoskopu. Natomiast te znajdujące się w dolnej i środkowej części nerki oraz te, które przemieściły się tam z różnych powodów w trakcie zabiegu – poprzez budowę tego narządu – były niedostępne. Lekarzowi pozostawało skierowanie pacjenta na inwazyjną operację otwartą/laparoskopową, mniej inwazyjny zabieg PCNL (przezskórnej nefrolitotrypsji) lub nieinwazyjny ESWL (zewnątrzustrojowa litotrypsja falą uderzeniową). 

ED1000 - nowoczesna terapia zaburzeń erekcji falą uderzeniową

Już od pewnego czasu w Polsce, w prywatnych klinikach, dostępna jest nowoczesna terapia zaburzeń erekcji falą uderzeniową. Jest ona niezwykle skuteczna w przypadku pacjentów z problemami o podłożu naczyniowym. Metoda ta polega na umieszczeniu tkanek pacjenta w ognisku terapeutycznej fali uderzeniowej i wystawieniu ich przez to na działanie sił ścinających. Skutkiem takiego działania jest przyspieszenie naturalnego procesu rewaskularyzacji tkanek. Powstające naczynia przejmują funkcjonalność tych niedrożnych, a pacjent może powrócić do młodzieńczej sprawności.