VivaScope® dla chirurgii onkologicznej

Autor: Ewa Rzegocka

Kategoria: Onkologia i Radioterapia Artykuł opublikowano w CX News nr 3/63/2018

Chirurgia onkologiczna jest czasochłonna i obarczona sporym ryzykiem, dlatego tak cenne dla chirurgów są nowoczesne metody obrazowania, zwiększające dokładność, a tym samym skracające czas procedury.
 
Zabiegi radykalne polegające na wycięciu całego organu lub znacznej jego części wraz z dużym marginesem, coraz częściej zastępowane są zabiegami "oszczędzającymi". Taktyka takiego postępowania operacyjnego uzależnia każdy następny jego krok od wyników badania histologicznego pobranych tkanek.
 
Lekarze tworzą swoistą mapę guza analizując jego charakter i marginesy. Następnie ocenia się pod mikroskopem kolejne cienkie skrawki zmiany w celu wykrycia komórek nowotworowych. Mapowanie guza ma formę procesu: wycinanie i badanie, ponownie wycinanie i badanie. Procedurę powtarza się do osiągnięcia czystości onkologicznej. 
 
Fot. 1. VivaScope® 2500M-G4 konfokalny laserowy mikroskop skaningowy
Tradycyjne metody diagnostyki histologicznej sprawiają, że zabieg przeprowadzany tą metodą trwa wiele godzin ze względu na długą analizę pobranych próbek.
 
Przy zastosowaniu VivaScope® 2500M-G4 czas zabiegu można radykalnie skrócić.
 
VivaScope® 2500M-G4 to, jak dotąd jedyny na rynku, konfokalny laserowy mikroskop skaningowy zaprojektowany do oceny marginesów guza w trakcie operacji. Tkanka może być badana bezpośrednio po wycięciu, unikając czasochłonnych procedur przygotowawczych. Preparowanie i barwienie tkanki trwa zaledwie kilka minut. Dla przykładu próbkę tkanki o wymiarach 1x1 cm można zabarwić i zobrazować w mniej niż 4 minuty. Jednocześnie wycinek pozostaje niezmieniony i może zostać wykorzystany do dalszych badań histologicznych.
 
Mikroskop konfokalny jest szczególnie przydatny przy usuwaniu nowotworów gruczołu krokowego (prostaty) oraz piersi, w sposób szybki, oszczędny i z maksymalną pewnością czystości onkologicznej.
 
VivaScope® 2500M-G4 wykorzystuje dwa lasery o długości fali 488 nm (niebieski) i 785 nm (podczerwień). Fluorescencyjny barwnik, który jest nakładany na tkankę przed użyciem mikroskopu, jest wzbudzany przez niebieski laser, podkreślając w ten sposób struktury komórkowe (np. jądra). Laser podczerwony jest stosowany do generowania sygnału odbicia. Oba sygnały odbicia i fluorescencji są zbierane jednocześnie i skorelowane w czasie rzeczywistym. Powstały obraz zawiera informacje podobne do konwencjonalnej histologii i może być badany przy pożądanym powiększeniu, od 1 aż do 550 razy.
 
Pierwszy VivaScope®, jako bardzo przydatne narzędzie dla chirurgii onkologicznej, już niebawem zostanie zainstalowany w Polsce.

Więcej informacji na temat czerniak, vivascope, mavig znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki MavigOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Onkologia i Radioterapia:

Mikroskopia konfokalna w badaniach śródoperacyjnych

Rak stercza zajmuje drugie miejsce na liście najczęściej rozpoznawanych nowotworów u mężczyzn. Podstawową metodą leczenia pacjentów, którzy nie mogą (z uwagi na charakter nowotworu), bądź nie chcą uczestniczyć w systemie aktywnego nadzoru (active surveillance), jest prostatektomia radykalna.[1] 

Pacjenci preferują radioterapię bez oznakowań i tatuaży

Dlaczego warto zrezygnować z tatuaży i fizycznych oznakowań podczas radioterapii?
Przed rozpowszechnieniem przez Vision RT radioterapii sterowanej powierzchniowo (SGRT), trwałe tatuaże na skórze pacjentów były praktycznie jedyną metodą pozwalającą precyzyjnie pozycjonować pacjenta. Dla wielu osób, taki tatuaż to przykre doświadczenie i stygmatyzm na całe życie.

Technologia SGRT nowym standardem nowoczesnej i ultra bezpiecznej radioterapii

SGRT – precyzja w radioterapii
SGRT (Radioterapia Sterowana Obrazem Powierzchni Ciała Pacjenta) to dynamicznie rozwijająca się technika, która używa technologii STEREO VISION do śledzenia pozycji pacjenta we wszystkich 6 stopniach swobody. Monitoring pozycji osoby leczonej odbywa się zarówno w trakcie pozycjonowania, jak i dostarczania wiązki terapeutycznej.