VX650 - urządzenie kompletne. Visionix

Autor: Kamil Środa

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/72/2022

Visionix znany jest z tego, że pełnymi garściami czerpie z najnowszych zdobyczy technologii. Stacje diagnostyczne tego producenta zaskarbiły sobie uznanie klientów między innymi ze względu na swoją wielofunkcyjność osiąganą bez skutków ubocznych w postaci uproszczenia poszczególnych funkcjonalności. Wręcz przeciwnie, w wielu aspektach aparaty, takie jak VX120+ czy VX130+ reprezentują rozwiązania o najwyższym stopniu zaawansowania w diagnostyce okulistycznej. Wspomniane urządzenia oferują wykonanie w pełni zautomatyzowanego badania w zaledwie ok. 90 sekund w zakresie: refrakcji, keratometrii, aberrometrii, topografii, tonometrii oraz przekrojowych zdjęć przedniego odcinka oka z kamery Scheimpfluga. 

Dużo? Owszem, ale najwyraźniej ciągle za mało dla inżynierów Visionix, którzy wdrożyli kolejną rozbudowę wspomnianych aparatów. Prześledźmy, co potrafi najnowszy produkt francuskiego producenta – VX650. Aparat posiada obecnie większy (15,6’’), bardzo wygodny, dotykowy wyświetlacz. Co ciekawe zastosowano mechanizm rotacyjny, który umożliwia nie tylko regulację jego odchylenia, ale również w prosty sposób dostosowuje położenie wyświetlacza względem pacjenta. Pozwala to na odpowiednie ustawienie urządzenia w gabinecie oraz zmianę jego pozycji w trakcie badania np. podczas pozycjonowania pacjenta lub prezentowania wyników. Podstawowym modułem wersji VX650 jest moduł refrakcyjny oparty o aberrometr, wykorzystujący tzw. czujnik Shacka-Hartmanna. Mamy więc do czynienia z najdokładniejszą obecnie technologią pomiaru czoła fali (wavefront). Dzięki niej aparat jest w stanie mierzyć aberracje zarówno niższego, jak i wyższego rzędu na podstawie aż 1500 punktów pomiarowych. Dodatkowo możliwe jest sprawdzenie wady układu optycznego w jego poszczególnych odcinkach. Istotnym elementem aparatu jest również moduł topografii. Bazuje on na pomiarze wykorzystującym pierścienie Placido. Wersja VX650 pozwala na pomiary topograficzne przedniej oraz tylnej powierzchni rogówki. Aparat posiada wbudowaną kamerę Scheimpflunga, wykonującą zdjęcia przedniego odcinka oka. Co istotne, oprogramowanie urządzenia automatycznie sprawdza wartość kątów przesączania, a także tworzy pełne mapy pachymetryczne. Automatycznie mierzone są również takie parametry jak głębokość komory czy kąt kappa. Po serii badań aparat obniża swoją pozycję i wykonuje pomiar tonometrii metodą puff. Wyniki są korygowane z uwzględnieniem centralnej grubości rogówki. Mamy więc do czynienia z w pełni kompleksowym profilem badania, ale to jeszcze nie koniec! Wersja VX650 wprowadza dodatkowo możliwość wykonywania zdjęć dna oka. Wbudowany moduł obrazowania dostarcza bardzo dobrej jakości zdjęcia o naturalnej kolorystyce. Wyniki prezentowane są z zastosowaniem kilku filtrów, a także pozwalają na szybki pomiar współczynnika cup/disc. Ponadto warto przypomnieć o diagnostyce Zespołu Suchego Oka. Aparat w tym zakresie oferuje możliwość uzyskania mapy czasu przerwania filmu łzowego, pomiaru wysokości menisku, wykonania fotografii dokumentacyjnej, a także oceny kluczowych parametrów wg. skali Efrona.

Mnogość uzyskiwanych danych na pierwszy rzut oka może wydawać się nieco przytłaczająca, jednak aparat w czytelny sposób sygnalizuje użytkownikowi, na co powinien zwrócić uwagę, podświetlając niepokojące wyniki na czerwono. Również raporty zostały zaplanowane w sposób bardzo klarowny z możliwością dostosowania do indywidualnych potrzeb.

Aparaty z serii VX były dotychczas rozpatrywane głównie jako diagnostyka przedniego odcinka. Wraz z pojawieniem się możliwości wykonywania zdjęć dna oka w modelu VX650, producent robi milowy krok w rozwoju tej serii urządzeń. Mocno trzymamy kciuki za dalsze sukcesy francuskiej marki. ♦

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki VisionixOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

INDOK. Aktualne rezultaty projektu

Już od ponad roku w firmie Consultronix realizowany jest projekt INDOK dofinansowany z programu POIR 1.1.1. Projekt prowadzony we współpracy z naukowcami z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Wyższą Szkołą Technik Komputerowych i Telekomunikacji w Kielcach zakłada opracowanie systemu teleinformatycznego wspomagającego diagnostykę chorób na podstawie skanów OCT oraz jego komercyjne wdrożenie. 

Flex, SPECTRALIS®. Elastyczna diagnostyka OCT

Elastyczna diagnostyka obrazowa jest możliwa dzięki modułowi Flex, SPECTRALIS. Głowica obrazująca jest zintegrowana z ruchomym, dobrze wyważonym ramieniem. Unikalny system montażu i kontroli położenia daje możliwość dostosowania aparatu do indywidualnych potrzeb. Precyzyjna regulacja oraz brak konieczności trzymania głowicy w trakcie badania znacznie podnosi wygodę pracy operatora. Z kolei pacjenci, którzy nie mogą być badani klasycznym OCT (tj. w pozycji siedzącej), dzięki ruchomej głowicy są dokładnie i wygodnie diagnozowani bez poświęcania jakości obrazu. Co istotne, elastyczność ramienia Flex umożliwia również badanie w pozycji półsiedzącej. Jest to ogromne ułatwienie zarówno w badaniu dzieci, jak i dorosłych. Opcjonalnie moduł Flex zawiera akumulator zapasowy z 20-minutową autonomią, która pozwala uniknąć przerw podczas przenoszenia systemu między gniazdami zasilania. Moduł Flex jest dostępny we wszystkich trybach obrazowania platformy SPECTRALIS, od OCT do laserowego skanowania dna oka i angiografii. Zintegrowanie metod obrazowania przy jednoczesnym wykorzystaniu różnych technik, pomaga uzyskać lepszy ogląd poszczególnych zmian patologicznych.

Flex, SPECTRALIS®. Elastyczna diagnostyka OCT - OKIEM EKSPERTA

Obrazowanie okulistyczne u noworodków i dzieci zawsze było trudnym zadaniem w codziennej praktyce okulistyki dziecięcej. Koherentna tomografia optyczna (obrazowanie OCT) bardzo zmieniła nasze postrzeganie patologii oka, pozwalając na lepsze zrozumienie i precyzyjne określenie jego morfologii. Jako, że liczne nieodłączne zaburzenia metaboliczne są powiązane z dystrofiami siatkówki, zastosowanie systemu OCT SPECTRALIS z modułem Flex było na przestrzeni czasu ważnym krokiem w diagnostyce i monitorowaniu patologii oka w naszych klinikach

Laser diodowy. Sposób na jaskrę oraz terapię schorzeń siatkówki

Jaskra to choroba oczu, która początkowo rozwija się w ukryciu nie dając niepokojących sygnałów. Nieleczona lub leczona nieprawidłowo prowadzi do znacznego pogorszenia widzenia, a w skrajnych przypadkach nawet do utraty wzroku. Według danych opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia jaskra, zaraz po zaćmie, jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku. Na szczęście istnieje coraz więcej skutecznych możliwości leczenia, opierających się na farmakoterapii, chirurgii laserowej oraz laseroterapii.

Laser żółty z funkcją mikropulsów. Zastosowanie w Klinice WAM

Od kilku miesięcy w Klinice Okulistyki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. WAM - CSW w Łodzi mamy przyjemność użytkować laser Valon TT. To laser szwajcarskiej firmy Meridian Medical o długości fali 577 nm, przeznaczony do fotokoagulacji siatkówki.

W CX News nr 1/72/2022 opublikowano również: