VX650 - urządzenie kompletne. Visionix

Autor: Kamil Środa

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/72/2022

Visionix znany jest z tego, że pełnymi garściami czerpie z najnowszych zdobyczy technologii. Stacje diagnostyczne tego producenta zaskarbiły sobie uznanie klientów między innymi ze względu na swoją wielofunkcyjność osiąganą bez skutków ubocznych w postaci uproszczenia poszczególnych funkcjonalności. Wręcz przeciwnie, w wielu aspektach aparaty, takie jak VX120+ czy VX130+ reprezentują rozwiązania o najwyższym stopniu zaawansowania w diagnostyce okulistycznej. Wspomniane urządzenia oferują wykonanie w pełni zautomatyzowanego badania w zaledwie ok. 90 sekund w zakresie: refrakcji, keratometrii, aberrometrii, topografii, tonometrii oraz przekrojowych zdjęć przedniego odcinka oka z kamery Scheimpfluga. 

Dużo? Owszem, ale najwyraźniej ciągle za mało dla inżynierów Visionix, którzy wdrożyli kolejną rozbudowę wspomnianych aparatów. Prześledźmy, co potrafi najnowszy produkt francuskiego producenta – VX650. Aparat posiada obecnie większy (15,6’’), bardzo wygodny, dotykowy wyświetlacz. Co ciekawe zastosowano mechanizm rotacyjny, który umożliwia nie tylko regulację jego odchylenia, ale również w prosty sposób dostosowuje położenie wyświetlacza względem pacjenta. Pozwala to na odpowiednie ustawienie urządzenia w gabinecie oraz zmianę jego pozycji w trakcie badania np. podczas pozycjonowania pacjenta lub prezentowania wyników. Podstawowym modułem wersji VX650 jest moduł refrakcyjny oparty o aberrometr, wykorzystujący tzw. czujnik Shacka-Hartmanna. Mamy więc do czynienia z najdokładniejszą obecnie technologią pomiaru czoła fali (wavefront). Dzięki niej aparat jest w stanie mierzyć aberracje zarówno niższego, jak i wyższego rzędu na podstawie aż 1500 punktów pomiarowych. Dodatkowo możliwe jest sprawdzenie wady układu optycznego w jego poszczególnych odcinkach. Istotnym elementem aparatu jest również moduł topografii. Bazuje on na pomiarze wykorzystującym pierścienie Placido. Wersja VX650 pozwala na pomiary topograficzne przedniej oraz tylnej powierzchni rogówki. Aparat posiada wbudowaną kamerę Scheimpflunga, wykonującą zdjęcia przedniego odcinka oka. Co istotne, oprogramowanie urządzenia automatycznie sprawdza wartość kątów przesączania, a także tworzy pełne mapy pachymetryczne. Automatycznie mierzone są również takie parametry jak głębokość komory czy kąt kappa. Po serii badań aparat obniża swoją pozycję i wykonuje pomiar tonometrii metodą puff. Wyniki są korygowane z uwzględnieniem centralnej grubości rogówki. Mamy więc do czynienia z w pełni kompleksowym profilem badania, ale to jeszcze nie koniec! Wersja VX650 wprowadza dodatkowo możliwość wykonywania zdjęć dna oka. Wbudowany moduł obrazowania dostarcza bardzo dobrej jakości zdjęcia o naturalnej kolorystyce. Wyniki prezentowane są z zastosowaniem kilku filtrów, a także pozwalają na szybki pomiar współczynnika cup/disc. Ponadto warto przypomnieć o diagnostyce Zespołu Suchego Oka. Aparat w tym zakresie oferuje możliwość uzyskania mapy czasu przerwania filmu łzowego, pomiaru wysokości menisku, wykonania fotografii dokumentacyjnej, a także oceny kluczowych parametrów wg. skali Efrona.

Mnogość uzyskiwanych danych na pierwszy rzut oka może wydawać się nieco przytłaczająca, jednak aparat w czytelny sposób sygnalizuje użytkownikowi, na co powinien zwrócić uwagę, podświetlając niepokojące wyniki na czerwono. Również raporty zostały zaplanowane w sposób bardzo klarowny z możliwością dostosowania do indywidualnych potrzeb.

Aparaty z serii VX były dotychczas rozpatrywane głównie jako diagnostyka przedniego odcinka. Wraz z pojawieniem się możliwości wykonywania zdjęć dna oka w modelu VX650, producent robi milowy krok w rozwoju tej serii urządzeń. Mocno trzymamy kciuki za dalsze sukcesy francuskiej marki. ♦

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki VisionixOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.

W CX News nr 1/72/2022 opublikowano również: