Wideodermoskop jak prawidłowo skonfigurować?

Autor: Ewa Rzegocka

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 1/47/2014

Podjęcie decyzji o zakupie najbardziej odpowiedniego wideodermoskopu najczęściej utrudnia mnogość dostępnych wersji tego urządzenia. By ułatwić Państwu zadanie, na przykładzie systemów firmy FotoFinder, chciałabym przybliżyć możliwość konfiguracji tego urządzenia tak, by docelowo spełnił wszystkie Państwa potrzeby.

Stając przed wyborem wideodermoskopu, poza oceną jego parametrów technicznych takich jak jakość obrazu, sposób uzyskiwania powiększeń i wielu innych (opisanych w artykule CX News nr 2/44/2013), należy zwrócić uwagę na kilka dodatkowych aspektów, które poprawią ergonomię systemu oraz pozwolą na ograniczenie wydatków.
 
 bodystudio_ATBM
 
W pierwszej kolejności powinniśmy określić zakres badań jakie chcemy wykonywać wideodermoskopem. Niemiecki producent FotoFinder oferuje nam systemy do badań dermoskopowych, jak również ich rozszerzoną wersję Foto-Finder BodyStudio umożliwiającą wykonanie pełnej mapy ciała. W skład rodziny FotoFinder BodyStudio wchodzą dwa systemy: BodyStudio Classic oraz Bodystudio ATBM (fot. 1), który jest wyposażony w automatyczny moduł mapowania. Dzięki niemu operator steruje całym systemem za pomocą komputera, co pozwala skrócić czas badania nawet do 3 minut. Podczas kolejnych wizyt, urządzenia te porównują zdjęcia skóry pacjenta i automatycznie wykrywają znamiona, które pojawiły się lub zmieniły od czasu ostatniego badania. Moduł ten doskonale sprawdza się podczas prowadzenia oraz diagnozowania pacjentów z zespołem znamion dysplastycznych. Opcja mapowania w systemach FotoFinder Body-Studio świetnie sprawdza się również podczas wykonywania dokumentacji medycznej całego ciała np. przy obrazowaniu efektów zabiegów medycyny estetycznej.

Jeśli, decydując się na wideodermoskop, funkcja mapowania ciała okaże się zbędna, wystarczający dla Państwa będzie system umożliwiający jedynie badania dermoskopowe. Wówczas możecie Państwo wybrać systemy z kamerą Medicam 800 pracującą w rozdzielczości Full HD. Podstawowym pytaniem na jakie powinniście Państwo odpowiedzieć, korzystając z tej grupy produktów, jest to, czy system powinien być mobilny, ułatwiający przemieszczanie się pomiędzy gabinetami, czy też powinien to być system w wersji stacjonarnej. Decydując się na system stacjonarny można wybrać cieszący się, największą wśród naszych klientów popularnością model FotoFinder Vexia z dedykowanym wózkiem. Specjalnie zaprojektowany dla tego urządzenia stolik pozwala na wygodne ustawienie zestawu wraz z monitorem, komputerem i drukarką. Cały komplet jest ergonomiczny, estetyczny oraz łatwy w użyciu. Istnieje także możliwość konfiguracji modelu stacjonarnego bez stolika o nazwie FotoFinder Shuttle. Można go wówczas ustawić bezpośrednio w gabinecie, np. na biurku. Wśród systemów w wersji mobilnej z oferty FotoFinder odnajdziecie Państwo model Portable, czyli wideodermoskop skonfigurowany z laptopem firmy Apple. Takie rozwiązanie umożliwia łatwe przemieszczanie się z całym zestawem. Ponadto istnieje możliwość zakupienia wraz z systemem dedykowanej walizki, która dodatkowo zwiększa mobilność całego systemu.
 
 MoleAnalyzer
 
Decydując się na zakup wideodermoskopu powinni Państwo rozważyć również wyposażenie go w dodatkowe oprogramowanie. FotoFinder oferuje bowiem specjalistyczny program do komputerowej analizy znamion MoleAnalyzer (fot. 2), oraz oprogramowanie TrichoScale umożliwiające diagnozowanie stanu włosów. Bogatą ofertę programów dodatkowych zamyka system do wykonywania dokumentacji medycznej twarzy - Adonia, o czym przeczytacie Państwo już w następnym numerze naszego kwartalnika.

Wszystkich Państwa, którzy są zainteresowani systemami wideodermoskopowymi firmy FotoFinder zachęcamy do kontaktu z naszą firmą. Chętnie służę pomocą w doborze wideodermoskopu, który najlepiej spełni Państwa oczekiwania.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki FotoFinderOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Studium przypadku - trichoskopia

45-letnia pacjentka zgłosiła się z powodu kilku ognisk łysienia wielkości do 1 cm, które były zlokalizowane w okolicy wierzchołka głowy i którym towarzyszył silny świąd (fot. 1.). W obrębie zmian obecne były rzadkie i krótkie łodygi włosów. Wywiad chorobowy był kilkumiesięczny. 

Pierwszy w Polsce FotoFinder studio - doświadczenia własne i organizacja pracy w oparciu o sprzęt

W 2020 roku na światowy rynek trafiło nowe urządzenie firmy FotoFinder – Studio. Już na początku 2021 r. zakupiliśmy je do naszego gabinetu. Była to naturalna ewolucja w stronę bardziej zaawansowanej technologii, gdyż przygodę z FotoFinderem rozpoczęliśmy 9 lat wcześniej od biurkowej wersji wideodermoskopu: laptopa z kamerą 800HD.

Jednolity system badania znamion w Polsce. Czy to możliwe?

Wyeliminowanie nowotworów skóry z życia milionów ludzi to misja Ogólnopolskiego Centrum Badania Znamion Twoje Znamiona. Towarzyszy nam w codziennej pracy i jest motorem naszego działania. Upowszechnienie badań dermatoskopowych w Polsce, zwiększenie liczby osób świadomie badających znamiona i w końcu wymierny wpływ na zmniejszenie umieralności z powodu nowotworów skóry w Polsce stanowią nasze nadrzędne cele. 

Studium przypadku - w duchu Total Body Dermoscopy

Przypadek, który prezentuję to starszy mężczyzna, określany jako pacjent wysokiego ryzyka, zmagający się z zespołem znamion dysplastycznych. Jego znamiona przez ponad 10 lat były regularnie badane w Szpitalu Uniwersyteckim w Lyonie. 

Rola kontekstu w interpretacji obrazu dermatoskopowego

Rola całościowej oceny kontekstu klinicznego, obrazu wideodermatoskopowego oraz badania histopatologicznego dla właściwej diagnostyki i leczenia pacjenta z atypową zmianą barwnikową.