Wiek pacjenta – przeciwwskazanie do zabiegów w leczeniu niewydolności żylnej?

Autor: lek. Jan Świercz

Kategoria: Flebologia i Proktologia Artykuł opublikowano w CX News nr 1/61/2018

Podeszły wiek w wielu ośrodkach jest nadal przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegów na żyłach kończyn dolnych, szczególnie gdy, stosowane techniki wiążą się z dużym ryzykiem zakrzepowego zapalenia żył, wzrastającym z każdą dekadą życia.

Minimalizacja urazów, krótki czas interwencji oraz stosowane znieczulenie umożliwiające szybkie uruchomienie pacjenta pozwala stosować zabiegi nawet u osób w podeszłym wieku.

Pacjent z żylnym owrzodzeniem podudzi. W lipcu 2017 roku do Centrum Flebologii zgłosił się 92-letni mężczyzna z powodu obrzęków lewej nogi, zmian troficznych oraz owrzodzenia podudzi o powierzchni 25 cm2 w okolicy przednio – bocznej podudzia. Owrzodzenie czynne było od 2 miesięcy, leczone dotychczas miejscowo przez lekarza medycyny rodzinnej. Pacjent uskarżał się na ból, wydzielinę z rany oraz obrzęk kończyny.

W badaniu USG – Doppler stwierdzono: wydolność układu żył głębokich, bez cech zakrzepicy, a od ujścia do żył głębokich niewydolność lewej żyły odpiszczelowej (średnica do 11 mm) z dużymi żylakami odchodzącymi na podudziu w kierunku kostki zewnętrznej, przepływ tętniczy na stopie prawidłowy.

Pacjenta leczono 11 tygodni, podczas których odbył 5 wizyt w ośrodku oraz samodzielnie zmieniał opatrunki w domu, według przekazanego instruktażu. Stosowano kompresjoterapię wielowarstwową i opatrunki piankowe. Uzyskano całkowite wygojenie owrzodzenia, ustąpienie obrzęku i bólu.

Po dodatkowej konsultacji kardiologicznej, zakwalifikowano pacjenta do leczenia endowaskularnego za pomocą lasera neoV1470, celem eliminacji przyczyny owrzodzeń podudzi.

Przebieg zabiegu
Zabieg przeprowadzono w październiku 2017 roku w Centrum Flebologii w warunkach ambulatoryjnych i przy znieczuleniu tumescencyjnym. Podczas zabiegu użyto światłowodu radialnego Saturn 600 µm, wprowadzanego przez port naczyniowy na wysokości 2/3 podudzia (cięcie około 3 mm). Wprowadzenie światłowodu kontrolowane było na monitorze USG. Ablację rozpoczęto, gdy czoło cewnika znajdowało się na wysokości ujścia żyły odpiszczelowej do żył głębokich. Moc lasera ustawiono na 9 Wat. Stopniowo wysuwając światłowód emitowano pierścieniowo energię od 72 J/cm (na początku zabiegu) do 50 J/cm (na zakończenie zabiegu, czyli w dolnym odcinku zamykanej żyły). Włókno posiada specjalny system znaczników laserowych umożliwiających kontrolę tempa dozowania energii laserowej.

Podczas zabiegu dodatkowo podano 4 ml polidykanolu (Aetoxysklerol 2%) w formie piany w okolice żylaków podudzia, zamykając tym samym niewydolne żyły niepoddane ablacji laserowej.

Zastosowano kompresjoterapię za pomocą pończoch przeciwzakrzepowych w 2. klasie ucisku dopuszczonych do ciągłego noszenia, także podczas wypoczynku nocnego (Comprinet Forte 23). Zalecono używania ich nieprzerwanie przez 7 dób.

Bezpośrednio po zabiegu pacjent odbył półgodziny spacer. Wdrożono farmakoterapię przeciwzakrzepową heparyną drobnocząsteczkową (Neoparin 40 mg). Iniekcje polecono stosować przez kolejne 7 dni. Pierwszą kontrolę zalecono w 7. dobie, a następną 21. dnia po zabiegu. Pobyt pacjenta w klinice wraz z przygotowaniem oraz zabiegiem laserowym połączonym ze śródzabiegową skleroterapią trwał około godziny.

Wyniki leczenia
Pacjent ocenił dolegliwości bólowe podczas zabiegu na poziomie 2, a po jego zakończeniu na poziomie 1 (w 10-punktowej skali VAS). Nie aplikował żadnych leków przeciwbólowych i funkcjonował normalnie. Ograniczeniem była swoboda korzystania z codziennej higieny, z powodu utrzymywania na nodze pończochy kompresyjnej. Z uwagi na wcześniejsze leczenie owrzodzenia i stosowanie kompresjoterapii przez kilkanaście tygodni, nie stanowiło to dla pacjenta większego problemu.

Nie odnotowano powikłań po zabiegu, a żyła odpiszczelowa została zamknięta. U pacjenta wyraźnie poprawiło się samopoczucie i jakość życia. Zalecono mu profilaktycznie, z uwagi na zmiany troficzne skóry, kompresjoterapię za pomocą podkolanówek uciskowych w 2. klasie ucisku oraz dalsze kontrole, celem monitorowania efektów zabiegu.

Wnioski
Statystycznie żyjemy coraz dłużej, a średnia długość życia w Polsce przekracza 77 lat. Niewydolność żylna to choroba, która postępuje z wiekiem. Tymczasem, jak dowodzą Japończycy, starość zaczyna się najwcześniej po dziewięćdziesiątce i nie ma powodu, by odmawiać osobom w tym wieku szansy na życie bez bólu. Okazuje się, że nawet 92-letni pacjenci mogą być leczeni w sposób niosący niskie ryzyko powikłań, bez pobytu w szpitalu i wyłączenia ich z codziennych czynności.

Więcej informacji na temat flebologia, zamykanie żył znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki neoLaserOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Flebologia i Proktologia:

Laserowa krosektomia Infinite – fizyka bezpiecznego ustawienia światłowodu

Laserowa ablacja wewnątrzżylna stała się standardową metodą leczenia żylaków wynikających z niewydolności żyły odpiszczelowej oraz - bardzo często - także żyły odstrzałkowej. Możliwość wykonania procedury w warunkach gabinetu lekarskiego, szybki czas powrotu do pełnej sprawności i mała liczba powikłań okołozabiegowych to powody, dla których lekarze i, przede wszystkim, pacjenci preferują tę metodę leczenia. 

neoV1940. Wstępna ocena po roku pracy i wykonaniu 500 zabiegów

Lasery diodowe o długości 1940 nm dają nową możliwość skutecznego usuwania naczyń żylnych. Wprowadzenie wiązki 1940 nm było kolejnym, znacznym krokiem we współczesnej flebologii. Zastosowanie nowej długości fali pozwala na bardzo dokładne i precyzyjne uszkodzenie naczynia. Długość wiązki 1940 nm charakteryzuje się ponad trzykrotnie większą absorpcją wody w porównaniu do długości fali 1470 nm. Lepsze pochłanianie energii przez tkankę w połączeniu z dokładniejszą penetracją pozwala na zastosowanie mniejszej energii przy zachowaniu tej samej lub większej skuteczności zabiegu.

Światłowody bez tajemnic, czyli dlaczego Infinite Ring jest bezkonkurencyjny

Wybór sondy laserowej do zastosowań flebologicznych zazwyczaj opieramy na takich parametrach jak średnica, przeznaczenie włókien, bądź rodzaj i ilość pierścieni. Kiedy jednak poznajemy ofertę wielu dostawców, pojawia się coraz więcej pytań i wątpliwości co wybrać. Postaram się Państwu przedstawić kilka ważnych informacji, które pomogą dokonać właściwej decyzji.